חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | תיעוד עבודת השוטרים באמצעות מצלמות - ההיבט המשפטי

תיעוד עבודת השוטרים באמצעות מצלמות - ההיבט המשפטי

שימוש במצלמות גוף המתעדות פעילות שטח בין אזרח לשוטר, מבטא את כניסת הטכנולוגיה לאגף המשטרתי. פרויקט ראשוני זה פותח צוהר חדש של שירות המפיח שקט נפשי בקרב אזרחי הציבור והשוטרים. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד פרויקט מצלמות גוף לשוטרים ימנע, בתקווה, עבירות טרם ביצוען כמו גם שלל יתרונות נוספים כמו ביסוס ראייתי לחשודים ונאשמים בתיקים פליליים ובירור טוב יותר של תלונות נגד שוטרים על ידי מח"ש.

אמצעים טכנולוגיים משוכללים שפותחו בעת האחרונה, מסייעים לנו בנוסף לביצוע פעולות מורכבות, גם לתיעוד ולמעקב אחר עובדים, פושעים ועוד. בהשפעת הטכנולוגיה המודרנית, משטרת ישראל החלה לאחרונה פרויקט מצלמות גוף לשוטרים המתעדות את עבודתם השוטפת.

הכנסה של מצלמות תיעוד לפעילותם השוטפת של שוטרים, מפיחות שקט נפשי ומוסרי הן לשוטר והן לאזרח. ממחקר שבוצע על ידי משטרת ישראל בשנת 2012, בו הוצבו מצלמות תיעוד בעת פעילות שוטרי תנועה בשטח על מנת לתעד מפגשים בין שוטרים לאזרחים, נמצא כי תיעוד זה הוביל לחיסכון בהליכי משפט וחקירה, מנע בעיות בעת מעצר עקב החשש אצל מבצעי העבירה כי מעשיהם יתועדו, תיקים משפטיים פחתו ובנוסף ייעל ושיפר את עבודת המשטרה. בפסקאות הבאות יבארו היתרונות של פרויקט זה.

מהו פרויקט מצלמות גוף לשוטרים?

פרויקט מצלמות גוף לשוטרים מהווה למעשה התקנה של מצלמות לגופם של שוטרים במהלך פעילותם השוטפת בשטח. באמצעות מצלמות אלו פעילותם של השוטרים תתועד בהתאם לנהלים. מצלמות התיעוד מהוות כלי לשיפור השירות לציבור. המצלמות מגדילות את כושר ההרתעה, הריסון, השקיפות ומשמשות לתיעוד ראייתי נוסף. כמו כן, מצלמות התיעוד ימנעו, בתקווה, עבירות טרם ביצוע.

פלוס לשוטרים: תיעוד ראייתי נוסף לחשודים ונאשמים

ראיות ועדויות מהוות השפעה רבה בהליך הפלילי. הראיות והעדויות השונות שנאספו לאורך ההליך הפלילי, ישפיעו על החלטת בית המשפט האם להרשיע אדם שנחשד בעבירה פלילית או שמא להוציאו זכאי. על כן, ראיות קבילות בבית המשפט הן חיוניות וחשובות בהחלטה מורכבת מעין זו. השמת מצלמות גוף לשוטרים במהלך תפקידם השוטף, מהווה ראיה חדה ומשמעותית בנוגע לאדם שנחשד בפלילים. שוטרים יכולים לתעד במהלך עבודתם פעילות פלילית של אזרחים או להיפך - להרתיע, לרסן ולמנוע באמצעות המצלמות הצמודות לגופם, עבירות טרם ביצוען.

פלוס לאזרחים: בירור טוב יותר של תלונות נגד שוטרים על ידי מח"ש

לאחרונה, גברו תלונותיהם של אזרחים כלפי שוטרים, החל מהטרדות מיניות ועד אלימות של שוטרים נגד אזרחים שומרי חוק. באופן כללי, תדמיתה של המשטרה בקרב אזרחי המדינה לא גבוהה במיוחד לאור מחקרים שנעשו בשנים האחרונות. מהספרות המקצועית עולה כי תחושת אמון הציבור במשטרה נמוכה, וזאת עקב משתנים רבים, כגון; מגמת סיקור תקשורתי, סוכני חברות שליליים, מפגשים בהיבט הפלילי בין האזרח לשוטר ועוד. חלקם מוצדקים וחלקם לא, אך הממצאים מלמדים שלמפגשים שליליים יש השפעה ניכרת גם על אוכלוסייה שלא חוותה קשר ישיר עם המשטרה. באופן כללי אזרחי ישראל אינם תופסים את תדמית המשטרה כחיובית במיוחד וסיכום כל ההערכות מורה כי מרביתן שליליות. ניתן לומר כי מהשוואה לאורך השנים עולה כי תפיסת תדמית המשטרה והשוטר נמצאת בירידה.

פרויקט מצלמות גוף לשוטרים פותח בפני אזרחי הציבור שירות חדש באמצעותו יהיה אפשר להגיש תלונה נגד שוטר ולבקר את פעילותו המתועדת. עובדה זו תאפשר שקיפות כמו גם בירור טוב יותר של תלונות נגד שוטרים על ידי מח"ש.

לסיכום פרויקט מצלמות הגוף של המשטרה מהווה כלי משמעותי עבור שיפור השירות לאזרחי המדינה. הפרויקט פותח צוהר חדש בו כושר ההרתעה גדל כמו גם שקיפות של עבודת המשטרה, ביסוס ראיות ותיעוד התנהלות המשטרה מול האזרחים. משטרת ישראל פותחת בפניי אזרחי הציבור אפשרות לקחת חלק בתהליך קבלת ההחלטות בפרויקט על ידי משוב והבעת דעה בנושא בעמוד הבא.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
אלימות שוטרים | תלונה נגד שוטר | מצלמות גוף לשוטרים | מצלמות גוף משטרת ישראל | פרויקט מצלמות גוף לשוטרים | תיעוד התנהגות שוטרים | תלונה על התנהגות שוטר

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של אישה עימה ניהל מערכת יחסים אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם 750,000 ש"ח בגין לשון הרע ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח עם עבר פלילי שתקף ופצע אדם אחר ביטול כתב אישום בעבירת מעשה מגונה בפומבי נערה בת 14 התלוננה כי המציל בבריכה ניסה לאנוס אותה והתיק נגדו נסגר מחוסר אשמה ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהסיג גבול תקף ופצע אדם אחר בביתו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תלונה על שוטר
נאווה | 03:07 18/12/2016
תלונה על שוטר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:07 20/12/2016
מצלמות אבטחה
ירון | 23:24 06/11/2016
מצלמות אבטחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 06:49 13/11/2016
תלונה על אלימות במשפחה שהובילה לתיק על העלבת עובד ציבור
אזרח | 10:04 01/12/2013
תיק פלילי בגין העלבת עובד ציבור
עו''ד אסף דוק | 10:42 01/12/2013
תודה רבה על תשובתך המפורטת והמהירה!
אזרח | 10:54 01/12/2013