חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | טובות השתיים מן האחת? ביגמיה בעיני החוק בישראל

טובות השתיים מן האחת? ביגמיה בעיני החוק בישראל

עבור האזרח הממוצע בישראל של שנות האלפיים, חתונה עם מספר נשים אינו עולה על הדעת ומהווה עבירה. אמנם, ישנן אוכלוסיות - בעיקר האוכלוסייה הבדואית והערבית מוסלמית, אשר עבורן נישואין למספר נשים היא נורמה חברתית ואף דתית. מהי עמדת החוק בישראל לגבי ביגמיה? מהו העונש הצפוי לאדם הנישא למספר נשים או לאישה הנישאת למספר גברים? עו"ד אסף דוק מסביר.

ביגמיה על פי החוק בישראל

ריבוי בני זוג מכונה ביוונית פוליגמיה ונישואים לשני בני זוג במדינות האוסרות זאת נקרא ביגמיה. על פי חוק העונשין בישראל חל איסור על ביגמיה, והיא נחשבת לעוולה אזרחית ואף עבירה פלילית. לפי סעיף 176 לחוק העונשין, נשוי הנושא אישה אחרת ונשואה הנישאת לאיש אחר דינם חמש שנות מאסר. החוק מתייחס לזוגות נשואים בלבד, ולא לזוגות "ידועים בציבור". נישואים אלו יהיו מותרים, בתנאי שהותרו על ידי ביתן דין רבני. ההתרה יכולה להתבצע במצב בו בן הזוג מהנישואים הקודמים נעדר מעל לשבע שנים, וישנה סבירות מסוימת שהוא נפטר. מצב נוסף שיביא להתרת הנישואין הוא מצב בו בן הזוג לא מסוגל לבטל את הנישואין עקב מחלה נפשית. למרות האיסור בחוק על נישואין לאדם נוסף, נישואין אלה באישור בית הדין הרבני אינם מתבטלים וכלל בני הזוג וילדיהם מוכרים כמשפחה והם נהנים מביטוח לאומי ותוספות תשלומים לבנות הזוג הנוספות, כמו כל משפחה.

כיצד בית הדין הרבני מתייחס לביגמיה?

בשביל להבין את יחס בית הדין הרבני לביגמיה, יש לפנות אל הדין העברי. על פי הדין העברי, ממנו מושפע בית הדין הרבני, גבר שאשתו מסרבת לתת לו גט, יכול לקבל היתר נישואין לאישה נוספת, על פי היתר של מאה רבנים. לנשים נשואות לא קיימת האפשרות לקבל היתר זה.
כך, בשנת 2011, בית הדין הרבני אפשר לגבר נשוי, להינשא לאישה אחרת, בת ארבעים, בטענה שהמשך העיכוב בהליך סיום הנישואים הקודמים ימנע מבני הזוג להביא ילדים. מיותר לציין, שאישה לא יכולה לקוות להתחשבות שכזאת. במקרה שאישה תנהג כך, ילדיה יחשבו ממזרים והם לא יוכלו להתחתן עם יהודים בארץ.

כיצד החוק נאכף בקרב האוכלוסייה הבדואית?

בקרב האוכלוסייה הבדואית בנגב, שם הביגמיה היא תופעה נפוצה, החוק כמעט ולא מתבצע. הזנחה של נושא זה גורם לכך שעל פי ההערכה גסה, כבין עשרים אחוזים לשלושים ושישה אחוזים ממשפחות אלו הינן משפחות שלהן מספר נשים. ישנו קושי לאכוף את החוק בחברה זו עקב השתרשותה של תופעה זו מבחינה תרבותית, חברתית ודתית. בדואים בנגב נשאו מספר נשים הרבה לפני שקמה מדינת ישראל. בנוסף, נישואין אלו מתבצעים בצורה לא רשמית ללא הכרת המוסדות וללא תעודות נישואין, מה שמוסיף על הקושי להחיל את החוק עליהם. מספר הפעמים בהם החוק נאכף הוא מועט והעונשים היו קנסות כספיים, מאסר על תנאי או מאסר לשנה.

הבעייתיות בהחלת החוק על נישואין בלבד

בעייתיות נוספת בחוק היא החלתו על זוגות נשואים בלבד, ולא על ידועים בציבור. חוסר ההתייחסות של חוק לתופעה הביגמיה בקרב ידועים בציבור מאפשר צמיחה של תופעות בעתיות כמו בפרשת גואל רצון. כזכור, גואל רצון היה אדם שהצליח בכוח שכנוע ובאמצעים פסיכולוגיים שונים להקים "קהילה" שהוא עמד בראשה, ולצדו עשרות בנות זוג שהולידו לו עשרות ילדים. גואל רצון נענש בשנת 2014 בשלושים שנות מאסר, אך מה שלא ידוע לרוב הציבור שהעבירה על ביגמיה לא הייתה אחת העבירות שבהן הוא נענש, אלא היו אלו עבירות נלוות כגון אונס, בעילה אסורה, וכו'. כך, התעלמות החוק ממצב של ביגמיה בקרב ידועים בציבור פותחת פתח לניצול ולהורדה במעמד האישה. חברת הכנסת ציפי חוטובלי ניסתה לסגור פרצה זו על ידי הצעת חוק מתקנת שתאסור על קיום מערכות יחסים מרובות, גם אצל ידועים בציבור. על פי ההצעה, החוק והעונשים הנלווים כלפי ידועים בציבור יהיו זהים במהותם.

החוק נמנע מלהיכנס לחדר המיטות של אנשים ואינו אוסר על גבר או אישה לקיים קשרים עם בני או בנות זוג מרובים, אמנם ניסיון למסד קשר שכזה - נחשב עבירה, למעט מקרים קיצוניים בהם ניתן היתר מיוחד מצד הרבנות. לכן, במידה והואשמת בביגמיה עליך ליצור קשר עם עו"ד פלילי בהקדם, שכן מדובר בעבירה שחמש שנות מאסר עומדות בצידה, וללא ייעוץ משפטי נכון, התוצאות עלולות להיות קשות. לייעוץ ראשוני בנושא ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו במספר הזדמנויות סגירת תיק מחוסר אשמה לגננת שהואשמה באלימות כלפי קטינים בגן ילדים סגירת תיק לאחר שימוע ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה והונאה בכרטיסי חיוב ברשת האינטרנט בסכומי כסף גבוהים ביטול רישום משטרתי ללקוח שנחשד במכירת משקאות משכרים לקטינים לרגל חגיגות 70 שנות עצמאות למדינת ישראל סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בתקיפת אביה של בת זוגו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם הפצת ספאם בכמויות זאת עבירת מחשב או פלילית?
ליהי לוין | 17:28 05/01/2014
הפרת חוק הספאם - עוולה אזרחית
עו''ד אסף דוק | 21:56 05/01/2014
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
גלבוע | 14:51 09/06/2016
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:03 09/06/2016
זימון למשפט על עבירת חציה בקו הפרדה לבן
רונן | 05:31 01/06/2016
זימון למשפט על עבירת חציה בקו הפרדה לבן
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:30 01/06/2016