חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הוצאת ילדים מהבית - באילו מקרים?

הוצאת ילדים מהבית - באילו מקרים?

מסגרות השמה חוץ-ביתית לילדים שאינם יכולים לגדול בחיק משפחתם הביולוגית הן חלק ממערך השירותים של מערכת הרווחה במדינות מפותחות. החלטה על הוצאת ילד מביתו הינה הרת גורל אומנם במקרים מסוימים ננקטת פעולה זו ללא כל הצדקה. עו"ד אסף דוק מסביר מי הוא קטין נזקק, כיצד חוק הנוער מגן על ילדים העוברים התעללות ובאילו מצבים יש להוציא ילד מביתו.

הסיבות לצורך בהשמה חוץ-ביתית מגוונות ונעות על רצף, דרך הזנחה פיזית והזנחה רגשית ועד למצבי סיכון או סכנה, המאיימים על רווחתם של הילדים ואף על חייהם. המסגרות המקובלות הן אומנה במשפחה או במשפחת קרובים, הוסטלים ופנימיות מסוגים שונים. יחד עם זאת, ישנם מצבים בהם הוצאת ילד מחיק משפחתו איננה מוצדקת.

כיצד החוק בישראל מתייחס להוצאת ילדים מבתיהם?

בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל, ההנחה המקובלת הייתה כי הורים מגדלים את ילדיהם כמיטב יכולתם והמושג של התעללות בילדים בתוך המשפחה לא היה מוכר. בשנות השבעים, גברה ההכרה בתופעה זו וכמענה קמה האגודה להגנת הילד אשר פעלה בחקר נושא ההתעללות בילדים, לטיפול בתופעה ולהגברת המודעות בקרב נותני השירותים החברתיים, המחוקק והציבור הרחב, דבר שהוביל לחקיקת סימן חוק הנוער, התש"ך, 1960.

מיהו קטין נזקק?

סעיף 2(6) לחוק הנוער מגדיר מיהו קטין נזקק - "מי ששלומו הגופני או הנפשי נפגע או עלול להיפגע מכל סיבה אחרת". קטין נזקק הוא לדוגמה ילד בסיכון, ילד שנפגע על ידי ההורה או האדם האחראי עליו, ילד שעובד שלא כחוק, ילד משוטט או ילד שביצע עבירה פלילית. אם למרות התערבויות קודמות, הקטין עדיין נתון בסיכון, יכול העובד הסוציאלי לפנות לבית המשפט לנוער, על מנת לקבל צו הוצאה ממשמורת. במידה וקיים סיכון של ממש לשלומו של הקטין אם יישאר בחזקת הוריו, יכול העובד הסוציאלי לבקש מבית המשפט הוצאה ממשמורת ההורים למקום מוגן. צו זה ניתן לתקופה מוגבלת, שבמהלכה יציג העובד הסוציאלי לבית המשפט עדכונים לגבי מצבו של הקטין.

מה העונש בגין התעללות בקטינים וחסרי ישע בידי אחראי?

לפי סעיף 323 לחוק העונשין, על הורה או אחראי על קטין מוטלת החובה לספק לו את צרכיי מחייתו, לדאוג לבריאותו, למנוע התעללות בו, חבלה בגופו או פגיעה אחרת בשלומו ובבריאותו. המפר את חובה זו דינו עד שלוש שנות מאסר. כמו כן, לפי סעיף 368(ג) אחראי על קטין או חסר ישע המבצע בו מעשה התעללות גופנית, נפשית או מינית דינו עד תשע שנות מאסר.

כיצד חוק הנוער מגן על ילדים הסובלים מהתעללות?

חוק הנוער, התש"ך-1960, מגדיר מי הם הילדים אשר זקוקים להגנה מפני הוריהם; ילדים שהוריהם אינם ממלאים את חובותיהם כלפיהם - משום שאינם מסוגלים ובין משום שהם מזניחים את חובותיהם. החוק קבע מצבים נוספים בהם יש להגדיר קטינים כנזקקים ולקבוע כי הם יועמדו תחת השגחה או יוצאו מבית הוריהם. כמו כן, החוק עוסק בדרכי טיפול, בחובות פקידי הסעד, בהליך המשפטי ובזכויות הילדים וההורים בהליך המשפטי.

חוק הנוער מגדיר את סמכויות פקיד הסעד לגבי "קטין נזקק" (קטין בסיכון). סעיף 11 בחוק הנוער מסמיך את פקיד הסעד לנקוט בכל האמצעים הדרושים לדעתו במידה והוא סבור כי הקטין הוא נזקק ונשקפת לו סכנה תכופה או שהוא זקוק לטיפול רפואי או אחר שאינו סובל דיחוי. וזאת בכדי למנוע את אותה סכנה ולאפשר את מתן הטיפול אף ללא הסכמת האחראי על הקטין. כלומר, פקיד הסעד מוסמך, במצבים שאינם סובלים דיחוי, לכפות על קטין טיפול - באמצעות צו חירום. הוצאת קטין מביתו באמצעות צו חירום לא תהיה לתקופה שתארך משבעה ימים; לאחר מכן דרוש אישור מבית -המשפט.

כיצד החוק מתבטא הלכה למעשה?

חוק הנוער נותן מענה לילדים ולחסרי ישע כאשר נתונים הם לסכנה ממשית בידי האחראים להם. אומנם לעיתים ילדים מוצאים מבתים טובים ללא כל הסבר הגיוני. ניתן לראות כדוגמה מצבים בהם ילד המגיע מבית טוב מספר בגן, בבית ספר או לעובד סוציאלי כי הוא ואביו "הלכו מכות בצחוק". לעיתים סיפורים אלה מתקבלים באופן מוגזם בקרב השומעים אותם אשר מחליטים להודיע באופן מידי לגורמי החוק, ללא הסבר מוצדק להורים. עקב כך, הורים מקבלים זימון לחקירה במשטרה או שמגיעים נציגים ממשרד הרווחה כדי לבדוק את העניין, דבר אשר יכול להיגרר עד כדי הוצאת הילד ממשפחתו. תרחישים אלו עלולים לקרות בכל משפחה אך הפגיעים ביותר לכך אלו העולם החדשים שאינם מכירים את החוק, את השפה ולא יודעים כיצד לפעול ולהתנהל מול הרשויות.

מה ניתן לעשות במידה ובית המשפט החליט להוציא ילד מביתו?

כאשר הוחלט להוציא את הילד מביתו, ייפתח נגד המשפחה הליכים משפטיים בבית המשפט לנוער מצד משרד הרווחה. על המשפחה להוכיח באמצעות עו"ד פלילי כי הילד הוצא מביתו ללא הצדקה. משרד הרווחה יבדוק את מסוגלות ההורית של ההורים באמצעות מבחן, לו השפעה מכרעת על ההחלטה הסופית.

במידה והוחלט במסגרת הדיונים בבית המשפט להוציא את הילד לפנימייה, ישנה אפשרות לבקש דיון חוזר ולהציג את הפעולות שההורים נקטו בכדי להשתפר. כמו כן, הורים יכולים לבקש לאחר מספר חודשים לבצע את מבחן המסוגלות ההורית.

במקרים בהם הוחלט לשלוח את הילד למשפחת אומנה, על המשפחה לשנות את אורח חייה לחלוטין תוך ניתוק קשריה עם הסביבה הקבועה. כמו כן עליה להיות בקשר עם משרד הרווחה באופן רציף על מנת להשיב את הילד לחיקה.

לייעוץ ראשוני בנושא ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
השמה חוץ - ביתית | התעללות בקטין או בחסר ישע | תקיפת קטין | הזנחת ילדים | תקיפת קטינים | תקיפת קטין על ידי אחראי | התעללות בחסר ישע | הזנחת קטין | הוצאת ילדים מהבית | הוצאת ילד מהבית

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהיעדר אשמה להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים סגירת תיק פלילי להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד לאחות סיעודית בבית חולים פסיכיאטרי שתקפה מטופלת זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין הורים שנחשדו בתקיפת ילדיהם הקטינים לא יועמדו לדין סיום משפט פלילי ללא הרשעה בעבירות סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
התעללות בחסר ישע
דג שמן | 12:42 07/11/2013
התעללות בחסר ישע ע"פ חוק העונשין
עו''ד אסף דוק | 13:12 07/11/2013
חקירת ילדים על-ידי חוקר מיוחד
שרה | 11:28 25/03/2017
חקירת ילדים על-ידי חוקר מיוחד
עו''ד אלעד שאול אלבז | 11:11 26/03/2017
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
צחי | 11:23 22/12/2018
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
עו''ד רביד כהן | 19:12 30/12/2018