חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירות המתה בצבא - רצח הריגה וגרם מוות ברשלנות
קטגוריות: עבירות המתה

עבירות המתה בצבא - רצח הריגה וגרם מוות ברשלנות

בצבא לא פעם מפקדים וחיילים נתקלים במצבים בהם נדרש מהם להשתמש בכלי הנשק השונים, על כן הם נחשפים לסכנה בה הם עלולים להיות חשודים או מואשמים בעבירות המתה כמו הריגה, גרימת מוות ברשלנות ורצח. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירות ההמתה בצבא וכיצד ניתן לפעול בחשד או להאשמה בגינם.

גרימת מוות לאדם אחר נחשבת לעברה חמורה ביותר בחוק העונשין. עבירת הרצח היא החמורה מבין עבירות ההמתה כאשר העונש בגינה הוא מאסר עולם. בין עבירות ההמתה בחוק העונשין נמנים עבירת הריגה, רצח וגרימת מוות ברשלנות. ביחידות השונות בצבא, לא פעם מפקדים וחיילים כאחד נתקלים בסיטואציות המאלצות אותם להפעיל את אמצעי הלחימה השונים. מצבי קיצון מסוכנים, פעילויות מורכבות, מערבים וחיכוכים עם אוכלוסיות אויבות עשויים להוביל את החיילים לשימוש נרחב בנשק. עקב כך המשרתים בצבא ההגנה לישראל נתונים לסכנה להיות חשודים או מואשמים בעבירות המתה, למרות היותם נורמטיביים. כל מחדל או מעשה שגרם למוות של אחר נחשב לעבירה. כפי שצוין חוק העונשין מונה שלוש עבירות ביניהם הבדלים עצומים כמו גם ברמת הענישה.

באילו עבירות המתה המשרתים בצה"ל יכולים להיות חשודים או מואשמים?

לפי חוק העונשין חיילים המשרתים בצבא ההגנה לישראל עשויים להיות מואשמים או חשודים ברצח, גרימת מוות ברשלנות והריגה. אלו יפורטו להלן:

1. עבירת רצח בצבא

עבירת רצח היא העבירה החמורה ביותר מבין עבירות ההמתה שהעונש בגינה הוא מאסר עולם. על מנת להאשים חייל ברצח יש להוכיח כי הייתה בכוונתו לבצע את המעשה מתוך שיקול דעת. יש אם כן, להוכיח את היסוד הנפשי של כוונה תחילה. חייל עשוי הוא להיות מואשם ברצח האויב כאשר נמצא חסר ישע או שבוי, במידה ומוכח כי התכונן לביצוע המעשה ותכנן אותו. כמו כן חייל עשוי להיות מואשם בעבירה זו אם הרג בכוונה תחילה אזרח או חייל אחר.

2. עבירת הריגה בצבא

בעבירת הריגה אין כוונה תחילה כפי בעבירת רצח. עבירת הריגה נעשית מתוך קלות דעת או פזיזות ולא מתוך כוונה. העונש בגין עבירה זו מקל יותר מאשר עבירת רצח בשל העובדה כי העבריין אינו פעל מתוך כוונה תחילה. העונש בגינה הוא עד עשרים שנות מאסר. 

3. עבירת גרימת מוות ברשלנות בצבא

גרימת מוות ברשלנות היא עבירה פחות חמורה בעבירות המתה והבסיס שלה הוא רשלנות. העונש בגין עבירה זו הוא עד שלוש שנות מאסר. בעבירה זו יש להוכיח כי אכן התקיימה התרשלות שבשפה המשפטית מכונה - הפרת חובה. כמו כן יש להוכיח כי התקיימה הפרה של חובת הזהירות. לבסוף, יש להוכיח שקיים קשר סיבתי בין הפרת החובה לתוצאה של אבדן החיים. על פי החוק, העונש המקסימאלי לעבירת גרימת מוות ברשלנות מגיע לשלוש שנות מאסר.

כיצד ניתן לפעול במקרה של חשד או האשמה בגין עבירת המתה בצבא?

דע כי הצבא מתייחס בכובד ראש המירבי למקרים של המתה בצבא, בין אם במהלך פעילות מבצעית ובין אם בשגרה. במידה והואשמת בגרימת מוות של אדם במסגרת שירותך הצבאי, דע שדרגתך או עצם היותך חייל לא יגנו עליך מפני העמדה לדין, בו אתה עלול להיות מואשם בעבירות פליליות שעונשים כבדים בצדן. לכן, במידה ואתה מואשם בגרימת מוות במסגרת השירות הצבאי, התקשר באופן מיידי לעורך דין צבאי המתמחה ברזי החוק הצבאי והפלילי, אשר יגן עליך ללא לאות לכל אורך ההליך המשפטי, ויצמצם ככל האפשר את האשמות אשר יופנו נגדך.

נוכח חשיבותה הרבה של החקירה במצ"ח ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי בעבירות המתה נגדך, חשוב שתיוועץ עם עו"ד צבאי טרם החקירה. דע - כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתך לחקירת מצ"ח עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה והסתבכת בביצוע מעשה העשוי לגבש נגדך חקירה פלילית במצ"ח באפשרותך ליצור עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת הריגה | עבירות המתה | רצח בכוונה תחילה | עבירת גרימת מוות ברשלנות | עבירת רצח | עבירת הריגה בצבא | עבירות המתה בצבא | עבירת רצח בצבא | עבירת גרימת מוות ברשלנות בצבא

הצלחות המשרד בתחום
חודשיים עבודות שירות בלבד לנאשם שביצע מעשים מגונים בחמש קטינות בתחבורה הציבורית אח סיעודי שהורשע בעברו במעשה מגונה במסגרת תפקידו קיבל פטור מלא מאיסור עיסוק ושב לעבודתו סגירת תיק לאחר שימוע ללקוח שנחשד בתקיפה חמורה בצוותא סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם במעשה מגונה בקטינה ביטול רישום משטרתי ללקוח שנחשד במכירת משקאות משכרים לקטינים לרגל חגיגות 70 שנות עצמאות למדינת ישראל ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שתקף ופצע את אשתו במספר רב של הזדמנויות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום חבלה בכוונה מחמירה
יבגני | 11:49 10/03/2016
כתב אישום חבלה בכוונה מחמירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:22 11/03/2016
קובלנה פלילית עבור רצח
דוד | 17:32 12/09/2019
נוכחות בעונש מוות
חן לי | 14:46 23/11/2014