חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | סגירת תיק בעילת עבריין לא נודע

סגירת תיק בעילת עבריין לא נודע

חוק סדר הדין הפלילי מקנה את הסמכות לסגור תיקים פליליים ומונה מספר סיבות לכך כמו העדר עניין לציבור, מות הנאשם או החשוד, התיישנות, חוסר בראיות מספקות, העדר האשמה פלילית וכאשר העבריין לא נודע. עו"ד אסף דוק מונה את הסיבות לסגירת תיק פלילי בעילת עבריין לא נודע, מסביר האם המשטרה סוגרת תיקים ללא ניסיון לאתר חשודים והאם תיקים אלו מתועדים ברישום המשטרתי וכן מציע פתרונות למתלוננים המעוניינים לערער על החלטת המשטרה.

מדוע תיק פלילי נסגר כאשר העבריין לא נודע?

היחידה החוקרת לאחר איסוף הראיות, מעבירה את חומר החקירה לרשות התובעת, קרי ליחידת התביעות של משטרת ישראל או לפרקליטות. החוק מסדיר את סוגי התיקים שיועברו לשתיים כמו גם מי מוסמכת לסגור את התיק הפלילי או להגישו בגינו כתב אישום. הפרקליטות לרוב, מטפלת בתיקים מורכבים וחמורים יותר. התיק עשוי לחזור ליחידה החוקרת על ידי הרשות התובעת עם הנחיות להמשך החקירה או לסגירתו.

כאשר לא ידוע מי ביצע את העבירה התיק הפלילי ייסגר בעילת עבריין לא נודע. התיק יכול להיסגר כאשר לגבי זהות המבצע אין יותר מאשר חשד סתמי.

האם המשטרה סוגרת תיקים ללא בדיקה יסודית לאיתור החשודים?

לפי דו"ח מבקר המדינה בשנת 2012, עולה כי במקרים רבים שוטרים סוגרים תיקים שלא כדין, ללא כל ניסיון או בדיקה יסודית לאיתור החשודים. בדו"ח נמצאו כשלים באופן הטיפול של שוטרים בתיקים פליליים. לדוגמה, שוטרים לא ביצעו בדיקות של טביעות אצבע בשעות הלילה בטענה כי תנאי הלילה פוגעים בתוצאותיה. כמו כן, לא נעשה ניסיון מצד המשטרה לאתר ולזהות חשודים מדפדפן התמונות ותיקים רבים נגנזו עקב כך. לרוב אנשי הזיהוי הפלילי לא נמצאים בתחנה ולכן מסדר הזיהוי לא בוצע. הדבר מקטין את סיכויי העבריין להיתפס ולכן תיקים נסגרים בעילת עבריין לא נודע.

תיק פלילי יכול להיסגר לצמיתות כאשר העבריין לא נודע?

במקרים בהם התיק נסגר בעילת עבריין לא נודע, המשטרה לא סוגרת את התיק באופן סופי, אלא החקירה מושהית עד לקבלת מידע נוסף ו/או מציאת ראייה שתאפשר את המשך ההליך הפלילי.

באילו מצבים המשטרה גונזת את התיק בעילת עבריין לא נודע?

ישנם מצבים בהם למרות החשד לביצוע העבירה, יש לגנוז את התיק בעילת עבריין לא נודע. מצבים אלו יפורטו להלן;

1. כאשר למשטרה אין כל כיוון חקירה.
2. כאשר המשטרה לא יודעת אפילו מי לכאורה ביצע את העבירה.
3. כאשר מוגשת תלונה ללא כל ביסוס עובדתי.

תיקים סגורים בעילת עבריין לא נודע מתועדים ברישום משטרתי?

מידע על תיקים סגורים מתועדים ברישום המשטרתי למעט תיקים שנסגרו בעילת עבריין לא נודע או בעילת חוסר אשמה. תיקים סגורים מנוהלים בקובץ פנימי ברישום משטרתי והמשטרה מוסמכת להציגם בפני גורמים מסוימים תחת הנסיבות המופיעות בחוק. הרישום המשטרתי עשוי לפגוע במישור התעסוקתי ומעמיד את האזרח בפני עמדה אחרת, לעיתים נחותה יותר, ביחס לאחרים למרות חשדות שמעולם לא הוכחו. הללו ממשיכות ללוות את האזרח ועשויות לפגוע בו במהלך חייו. בליווי עו"ד פלילי מנוסה ניתן להגיש בקשה לשנות את עילת סגירת תיק המשטרה בעילת חוסר אשמה או בעילת עבריין לא נודע, שכן תיקים אלו אינם מתועדים ברישום המשטרתי ובתורם יוכלו להוביל לטיהור שמו של האדם ולאיכות חיים טובה יותר.

האם ניתן לערער על החלטת המשטרה שלא לחקור או לסגור את התיק?

במידה שהחליט גורם מוסמך שלא לחקור או להעמיד לדין את החשוד, ולמעשה לסגור את תיק החקירה, עלולים מתלוננים ונפגעים לסבול מעוול קשה. לכן, החוק מעמיד לימינם את הזכות להגיש ערר על ההחלטה לסגור את התיק, וקובע כי הרשות החוקרת מחויבת לעדכן אותם בענייני הליכים הקשורים בהם, ולמסור להם הודעה כתובה על ההחלטה בדבר גניזת התיק, כולל פירוט של עילת הסגירה. לאחר מכן, בתוך 30 יום מעת שנמסרה ההודעה הכתובה יש להגיש את הערר, אך אפשר גם לבקש הארכה של המועד. יחד עם זאת, ראוי לציין כי במרבית המקרים עומדת הרשות החוקרת באופן נחרץ על החלטותיה, וככל שעובר יותר זמן כך קטנים הסיכויים להתגמשות ולקבלתו של הערר.

לאור האמור, ניתן להבין, כי כנפגע עבירה, בבואך להגיש ערר על החלטה שלא לחקור או לא להעמיד לדין, חשוב מאד ורצוי להיוועץ בעו"ד פלילי. על עורך הדין הפלילי לבחון את המקרה לעומק על מנת להעריך את סיכויי הערר ולגבש עמדה. כמו כן, יש לתת את הדעת לכך שבמקרים מסוימים, במקום להגיש ערר, ערוץ הפעולה הנכון עשוי להיות קובלנה פלילית פרטית, אשר מהווה ערוץ פעולה אלטרנטיבי להשגה על החלטת הרשות לגניזת תלונה בפלילים.

במידה ואתה מעוניין להגיש ערר על החלטת המשטרה שלא לחקור בתלונה שהגשתם או שלא להעמיד לדין אדם שפגע בך, אתה מוזמן להיוועץ עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סגירת תיק פלילי | ערר על סגירת תיק חקירה | ערר על סגירת תיק | ערר על החלטה שלא להעמיד לדין | ערר על החלטה לסגור תיק במשטרה | ערר על סגירת תיק פלילי | ערר על החלטה שלא לחקור | הגשת ערר על החלטת המשטרה | עבריין לא נודע | סגירת תיק עבריין לא נודע

הצלחות המשרד בתחום
קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית סגירת תיק מחוסר אשמה למנהל בית ספר שהואשם בהטרדה מינית של מורות הכפופות לו ביטול הרשעה פלילית בעבירות גידול סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
סגירת תיק פלילי שנפתח במשטרה
אפרת | 17:11 26/05/2014
סגירת תיק פלילי שנפתח במשטרה
עו''ד אסף דוק | 18:54 26/05/2014
סגירת תיק במשטרה לאחר חקירה
שמוליק | 20:59 12/09/2015
סגירת תיק במשטרה לאחר חקירה
עו''ד אלון שליכטר | 07:28 13/09/2015
סגירת תיק פלילי
אלמונית | 10:43 03/01/2015
סגירת תיק פלילי
עו''ד אסף דוק | 18:06 04/01/2015