חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | המותר והאסור ברכיבה על אופניים חשמליים

המותר והאסור ברכיבה על אופניים חשמליים

בשנים האחרונות נסיעה על קורקינטים ממונעים ואופניים חשמליים נהיו נפוצים. למרות זאת, הרחובות והכבישים בערים השונות בישראל לא ממש נערכו לכך דבר שיצר סכנה ממשית להולכי הרגל ולרוכבים. על מנת להתמודד עם התופעה תוקנו תקנות חדשות ביניהן אסורה הרכיבה על מדרכות, הרכיבה הוגבלה למי שטרם מלאו לו שש-עשרה שנים ועוד. עו"ד אסף דוק מפרט אודות התקנות החדשות והענישה הקבועה לצידן.

למרות שהאופניים החשמליים וקורקינטים ממונעים יוצרים עתיד ירוק יותר, לעיתים רכיבה בהן יוצרת סכנה ממשית להולכי הרגל ולרוכבים. רכיבה עליהם בערים הצפופות וההומות בישראל, לצד מדרכות צרות וכבישים פקוקים, לא יוצרים סיטואציה ידידותית לציבור ואף עשויים לסכנו. תאונות דרכים רבות נגרמו בעקבות השימוש בהם ולמעשה כלי הרכב הללו גרמו לסכנה ממשית לאזרחים התמימים. לאור זאת, המחוקק ראה לנכון להתערב בכך ואישר בשנת 2014 תקנות חדשות המסדירות את השימוש בכלים הממונעים הללו.

מה אסור ומה מותר ברכיבה על אופניים חשמליים?

התקנות ברכיבה על אופניים חשמליים מופיעים תחת סימן ב'3: אופניים עם מנוע עזר. חל איסור לרכוב על אופניים חשמליים על מדרכות שמיועדות להולכי רגל. רכיבה בהן מותרת אך ורק על שבילי אופניים המיועדים ועל הכביש.

כמו כן, המהירות המרבית המותרת ברכיבה על אופניים חשמליים היא 25 קמ"ש. בנוסף, על רוכבים באופניים חשמליים להתקין אמצעי בטיחות שונים כמו פעמון, מחזירי אור ופנסים. זאת ועוד, יש להבהיר כי הרכיבה בהם מותרת מעל גיל 16. יחד עם זאת, הרוכבים על קורקינטים חשמליים או אופניים חשמליים לא מחויבים להחזיק ברישיון נהיגה.

מה מותר ומה אסור ברכיבה על קורקינט חשמלי?

התקנות ברכיבה על קורקינט חשמלי מופיעים תחת סימן ב'1 בפקודת התעבורה. תחת סימן זה מכונה הקורקינט החשמלי "גלגינוע" שפירושו התקן דו גלגלי או תלת גלגלי שמותקן בו מנוע חשמלי ועומד בתקן ישראלי 6230. כפי שצוין ברכיבה על אופניים חשמליים, גם ברכיבה על קורקינט חשמלי המהירות המרבית היא עד 25 קמ"ש והרכיבה מוגבלת לגילאי 16 ומעלה.

כמו כן, על הרוכבים בעת הרכיבה לחבוש קסדה. בנוסף, בשעות הלילה מוטלת על הרוכבים החובה ללבוש אפוד זוהר. חובה על הרוכבים להדביק מדבקה הכוללת פרטים על כלי הרכב כגון לחץ אוויר, יצרן, מספר סידורי, משקל מרבי ועוד. לפי סעיף 122א(ב) על אדם הרוכב על קורקינט חשמלי לרכוב בשביל מיוחד או נתיב מיוחד שהוקצה לתנועת אופניים. במידה ואין בנמצא שביל כזה, ירכב על הכביש. כמו כן, מותר להולך רגל להוביל את הקורקינט החשמלי על המדרכה במידה ואין הפרעה להולכי הרגל. לפי סעיף 122ב(ג) על הרוכבים בקורקינט חשמלי חל איסור להרכיב עליו אדם נוסף.

לפי סעיף 122ב(ד) על הרוכב בקורקינט חשמלי יחול הוראות תקנה 110 כאילו היה הרוכב הולך רגל באופן שיחצה את הכביש בהליכה ויוביל עמו את הקורקינט החשמלי. לפי תקנה 110 אדם לא יחצה כביש אלא רק לאחר שבדק את מצב התנועה ונכח כי ניתן לחצות בבטיחות. במידה ויש מנהרה או גשר המיועדים למעבר הולכי רגל בקרב מעבר החצייה, על הולך הרגל לחצות בהם. במידה והללו לא קיימים על הולך הרגל לחצות את הכביש בקרבת הצומת. על הולך הרגל לחצות בקו ישר והקצר ביותר בין קצות הכביש, במהירות סבירה וללא עיכובים שלא לצורך.

בנוסף לאמור, יחלו על הרוכב בקורקינט החשמלי התקנות הבאות בשינויים המחויבים:
1. סעיף 34(ב): רוכב אופניים ישתמש בצדו הימני הקיצוני של הכביש אף אם הוא כביש שבו הוקצה נתיב לתחבורה ציבורית.
2. סעיף 121: לא יוביל רוכב אופנוע חבילה, צרור או חפץ המונעים ממנו או העלולים למנוע ממנו שליטה מלאה על רכבו שהם: עולים בארכם על 70 ס"מ ו/או חורגים מחוץ לחלק הקדמי ביותר או לחלק האחורי ביותר של האופנוע.
3. סעיף 122: רוכב על אופנוע או תלת אופנוע לא ייסע בצדו של רכב אחר, לרבות אופניים או אופנוע אלא כדי לעקפו או לעבור על פניו כדין.
4. סעיף 123(א): לא ירכב אדם על אופניים אלא אם הם במצב תקין וראויים לשימוש.
5. סעיף 126: הרוכב על אופניים לא יאחז ברכב אחר הנע בדרך ולא יחבר אליו את רכבו באופן אחר. סעיף 126ב: לא יגרור אדם באופניים.
6. סעיף 127: הרוכב על אופניים ישמור על ריווח בינו ובין רכב הנוסע לפניו כדי שיספיק להיעצר מיד וללא חשש תאונה במקרה של עצירה או מתן אות על ידי הרכב שלפניו.
7. סעיף 128: הרוכב על אופניים ירכב קרוב ככל האפשר לשפתו הימנית של הכביש וינהג בזהירות ובמיוחד בעברו רכב העומד או בעקפו רכב הנע באותו כיוון.
8. סעיף 129(ג): לא ירכב אדם על אופניים במנהרה. סעיף 129(ה): על אף האמור בסעיף 128, בדרך שאינה עירונית, שבה שול הדרך פנוי ומיוצב באספלט, ירכב רוכב אופניים בשול, קרוב ככל הניתן לשתפו הימנית. סעיף 129(ז): לא ירכב רוכב אופניים במעבר חציה ברכיבה אלא במעבר חציה לרוכבי אופניים המסומן בתמרור 812. ואולם מותר להולך רגל להוביל אופניים במעבר חציה לצורך חציית כביש.
9. סעיף 133: הולך רגל המוביל אופניים, דינו כדין רוכב אופניים.
10. סעיף 134: מצא שוטר אופניים שרוכבים עליהם תוך הפרת הוראות תקנות שהותקנו על פי פקודה, רשאי הוא להוציא את האוויר והשסתומים כדי למנוע המשך רכיבה עליהם תוך הפרת הוראה כאמור.

כיצד מתבצעת האכיפה?

האכיפה על הרוכבים בכלים הממונעים שהוזכרו לעיל, מתבצעת על ידי המשטרה כמו גם על ידי הרשויות המקומיות שהסמיכו פקחים לאכוף את העוברים על התקנות. לפי המאמר יש לפעול על פי התקנות שכן העונשים בגין הפרתן חמורות. בכל מקרה יש להיוועץ עם עו"ד לתעבורה במידה ונתפסתם מפרים את התקנות ו/או עלתה בכם שאלה בנוגע למה מותר או אסור בעת רכיבתם באחד מהכלים המצוינים לעיל. לייעוץ ראשוני בנושא ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
נהיגה בשכרות אופניים חשמליים | חוקים קורקינט חשמלי | אופניים חשמליים | חוקים אופניים חשמליים | תקנות אופניים חשמליים

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בהחזקת סכין שלא כדין סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה לעובדת עירייה שנחשדה בגניבה ממעביד סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם בתקיפת אביה של בת זוגו שחרור ממעצר חשוד באונס בתוך המשפחה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינה בת 9 במסגרת טיול משפחות בצפון הארץ אי הרשעה ללקוח שהואשם בעבירת תקיפה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
דוח כניסה לכביש 20 איילון עם אופניים
יצחק | 22:19 25/10/2018
נהיגה בשכרות פעם שנייה
ינון | 23:06 16/10/2016
נהיגה בשכרות פעם שנייה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:05 18/10/2016
נהיגה בשכרות - סמים
ויקטור | 17:41 04/06/2015
נהיגה בשכרות - סמים
עו''ד אסף דוק | 18:14 04/06/2015