חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | חיילים הפרתם את הכללים? על חשיבות הייצוג של עורך דין צבאי

חיילים הפרתם את הכללים? על חשיבות הייצוג של עורך דין צבאי

מזל טוב: התגייסתם. מעתה והלאה אתם כבר לא אזרחים וחלים עליכם חוקי הצבא. מועמדים לשירות ביטחון וחיילי צה"ל כפופים לחוקי שירות הביטחון וחוק השיפוט הצבאי, שאינם שונים במהותם מהדין הפלילי החל על אזרחי מדינת ישראל. יחד עם זאת, מערכת החוקים הצבאית הינה ייחודית המצריכה ידע מקצועי בתחום. עו"ד אסף דוק מסביר אודות חשיבות הייצוג בעורך דין צבאי במידה וביצעתם עבירה במסגרת שירותכם הצבאי.

חיילים המפרים את הכללים ונחשדים או מואשמים בביצוע עבירה פלילית במסגרת שירותם הצבאי מסתכנים בהעמדה לדין צבאי. אומנם, במידה והעבירות אינן בעלות זיקה לשירות הצבאי, כמו למשל כאשר בוצעו בעת חופשה מהבסיס, המשפט יהיה בהתאם לדין האזרחי והפלילי.

למרות זאת, עבירות חמורות כדוגמת שימוש בסמים בעת החופשה, תישפטנה במסגרת הדין הצבאי. מערכת המשפט הצבאית אינה נפרדת ממערכת המשפט הפלילית באזרחות ומסונכרנת אתה. חיילים הנחקרים על ידי משטרת ישראל מעבירים את חומר החקירה למצ"ח (חקירה צבאית חוקרת) שם ממשיך ההליך הפלילי נגדם במקביל להעברת התיק לפרקליטות הצבאית, שם תתקבל החלטה על המשך הטיפול. אופן המשך הטיפול והטלת הדין מושפע ממכלול הנסיבות לרבות נסיבות אישיות ומשפחתיות של החייל.

האם חייל העומד לדין צבאי זכאי לייצוג?

במידה וחייל עומד בפני שיפוט משמעתי הוא מייצג את עצמו למרות שהוא רשאי להיוועץ עם עו"ד צבאי. לעומת זאת, חייל שמוגש נגדו כתב אישום ונשפט בבית דין צבאי רשאי לייצוג סניגור מטעם הסניגוריה הציבורית לפי סעיפים 316-318 לחוק השיפוט הצבאי. אולם החובה למנות סניגור צבאי לא חלה על נאשמים בבית דין צבאי לתעבורה כאשר הדיון מתנהל שלא במעמד תובע צבאי. בנוסף, החייל רשאי לשכור את שירותיו של עו"ד צבאי פרטי מטעמו המחזיק באישור לייצג בבתי דין צבאיים.

כיצד הנסיבות האישיות והמשפחתיות של החייל משפיעות על השיפוט הצבאי?

מצבו האישי, המשפחתי ורצונו של החייל להשתקם משפיעים על החלטתו של בית הדין הצבאי בהכרעת גזר הדין. ישנה חשיבות בייצוג עו"ד צבאי מנוסה שיבטא את מצבו הכללי של החייל באופן מיטבי. הבעת חרטו של החייל במעשים המיוחסים לו ושאיפתו לסיים את שירותו הצבאי ולחזור ליחידתו מהווים גם הם שיקול. חשוב לציין כי ייצוג הולם משפיע על המשך חייו של החייל כמו גם על המשך שירותו הצבאי ושחרורו. נסיבות נפשיות גם הן משפיעות על גזר הדין על כן לרשות החייל מוסדות לבריאות הנפש המוכשרות באבחון בעיות פסיכיאטריות ופסיכולוגיות. במצבים מסוימים נעזרים בהמלצת רופא פסיכיאטרי בגין אי כשירות לשירות צבאי שבתורו מוביל לשחרור מצה"ל.

כיצד מתנהל שיקום חיילים עבריינים בצה"ל?

גיבוש תכניות חזרה לשירות תקין (גחל"ת) הינו מערך שהוקם בבסיסי הכליאה בצה"ל על מנת להעניק שירותים מקצועיים ומקיפים לטיפול ואבחון חיילים כלואים במטרה להחזירם בתום ריצוי עונשם לשירות תקין בצה"ל. ההחזרה מבוצעת בהתאם לצרכיו של החייל תוך טיפול מסועף בבעיותיו האישיות, המשפחתיות והסוציאליות. במקרים מסוימים המערך יכול להמליץ על שינוי תנאי השירות והשיבוץ או על חזרה ליחידתו של החייל. לעיתים אף מתקבלת המלצה לשחרר את החייל משירותו הצבאי.

מה חשיבות הייצוג על ידי עורך-דין צבאי מקצועי?

למרות שהסנגוריה הצבאית מעמידה לרשות החייל העומד לדין ייצוג מקצועי, פעמים רבות הסנגורים הצבאיים נמצאים תחת לחץ כביר שלעיתים אינו מאפשר להם להקדיש את מלוא הזמן והמרץ לכל תיק ותיק. במקרה בו חיילת נעדרה משירותה הצבאי למשך חודשים ארוכים היא נעזרה בייעוץ של עו"ד צבאי שהוביל לשחרורה באופן מיידי מצה"ל. עורך הדין הציג בפני קצין שיפוט בכיר את מצבה הנפשי והבעייתי לאור התעללות שעברה. במידה והחיילת לא הייתה נעזרת בשירות משפטי מקצועי כתב אישום היה עשוי להיות מוגש נגדה והיה מכתים את עתידה. על כן, במידה ונעצרת ואתה עומד בפני חקירת מצ"ח או זומנת למשפט בבית דין צבאי פנה במידית לעורך דין צבאי שיפעל באופן מקצועי למען חפותך. לייעוץ ראשוני בנושא ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
שימוש בסמים בצבא | חקירה במצ"ח | ייצוג חיילים | עבירה פלילית | חקירת מצ"ח | תלונה למצ"ח | זכויות נחקרים במצ"ח | הזמנה לחקירה במצ"ח | עבירה צבאית | הזמנה למשפט צבאי

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חייל שנחשד בהחזקה ושימוש בסמים מסוכנים במסגרת פרשיה רחבה וחמורה בצבא שחרור ממעצר לקוח שנחשד שתקף וחנק אישה אותה הכיר שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בסחר בסמים בעקבות פגמים ראייתיים של ממש בתיק החקירה הפרקליטות החליטה לגנוז תיק אונס חמור כנגד לקוח המשרד הורים שנחשדו בתקיפת ילדיהם הקטינים לא יועמדו לדין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
נמרוד | 11:50 31/03/2019
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
עו''ד אסף דוק | 07:06 02/04/2019
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
אבי | 21:06 12/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
עו''ד אסף דוק | 21:20 12/09/2016
מחיקת תיק משטרתי על שימוש בסמים
יואב | 15:17 25/01/2015
מחיקת תיק משטרתי על שימוש בסמים
עו''ד אסף דוק | 09:49 26/01/2015