חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | העסקת והלנת שוהים בלתי חוקיים (שב"חים) בישראל

העסקת והלנת שוהים בלתי חוקיים (שב"חים) בישראל

שהייה בלתי חוקית במדינת ישראל מהווה עבירה פלילית שדינה עונשי מאסר וגירוש לארץ המוצא. יחד עם זאת, עבירה זו חמורה פחות מאשר אזרח ישראלי שהסיע, הלין או העסיק את אותם שב"חים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההליך הפלילי שנפתח נגד אזרחים ישראליים שהלינו, העסיקו או הסיעו שוהים בלתי חוקיים.

מדינת ישראל מתמודדת מאז הקמתה בהישרדות קיומית ולחימה יום יומית על שטחיה. מסתננים בלתי חוקיים במדינה מערערים את המצב הביטחוני והכלכלי ועלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים. ארץ ישראל נמצאת במקום אסטרטגי על מפת העולם ועשויה לסבול מהסתננויות בלתי חוקיות של אזרחים משלושת היבשות המקיפות אותה; אפריקה, אירופה ואסיה. על מנת להתמודד עם המציאות המאיימת כנסת ישראל חוקקה בשנת 1952 את חוק הכניסה לישראל בכדי להגן על אזרחיה מפני מפגעים בלתי חוקיים ובעיקר מפני מפעילי טרור. המפרים את חוקים אלו עוברים עבירה פלילית שהעונשים המוטלים בגינה הם מאסר מאחורי סורג ובריח וקנסות.

מה העונש בגין שהייה בלתי חוקית בישראל?

לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל, אדם הנכנס לישראל או יושב בה בניגוד לחוק דינו מאסר שנה. במידה ונחשדת או הואשמת בכך כדאי לפנות במיידי לעורך דין פלילי מומחה בתחום בכדי שייצג וילווה אותך בהליך הפלילי. עו"ד פלילי הבקיא בדינים יכול לפעול באופן עיקש ובלתי מתפשר למען חפותך.

אילו שוהים בלתי חוקים יכולים להסתנן לישראל?

תושבים פלסטינאים יכולים להגיע לישראל באופן בלתי חוקי על מנת לחיות, לעבוד או לעסוק בפעילות עבריינית בשטחי ישראל כמו סחר בסמים, אמל"ח, פעילויות טרור, גניבת רכבים, התפרצויות ועוד. כמו כן, לישראל יכולים להסתנן פליטים מאפריקה מארצות כמו אריתריאה, סודן, גאנה ועוד אשר ברחו מהעוני, המלחמות והרעב המצויים במדינות אלו. פליטים מאפריקה לעיתים מכונים מסתננים או מהגרי עבודה.

מדינת ישראל עשויה לסבול מהסתננות של מהגרים ממזרח אירופה ממדינות כמו רומניה, פולין, רוסיה, אוקראינה ועוד. מהגרים ממדינות אלו מגיעים לארץ על מנת למנף את עתידם למקום טוב יותר ונכנסים לישראל באשרה חוקית של עבודה או תיירות אך הם משתקעים פה מעבר למזמן המוקצה להם, באופן בלתי חוקי. רבים מהם מזינים את הכלכלה השחורה בישראל על ידי עבודה בעיסוקים זמניים כמו ניקיון, בנייה, חקלאות ועוד.

הסתננויות נוספות למדינה יכולות להתבצע על ידי מהגרי עבודה ממדינות המזרח הרחוק כמו תאילנד, הודו, סין והפיליפינים שקיבלו אשרת עבודה או תייר אך נשארו לשהות מעבר למותר להם. כאשר פג תוקף האשרה עליהם לשוב חזרה למדינות מוצאם, אומנם חלקם בוחרים להישאר באופן בלתי חוקי ולהשתלב ככוח עבודה זול בשוק הבניה, בתחום הסיעודי והחקלאות.

אזרח ישראלי שהשתמש בכוח העבודה הזול של פליטים אלה עלול להסתבך בפלילים ולשבת מאחורי סורג ובריח. במקרים מסוימים בית המשפט מטיל קנסות על הנאשמים, על כן ייצוג בידי עו"ד פלילי מומחה מהווה חשיבות כבירה.

מה העונש בגין הלנה של שוהה בלתי חוקי בישראל?

לפי סעיף 12ב2(א) לחוק הכניסה לישראל הדין בגין לינה ברשותו של אזרח בישראל של תושב זר או מי שסייע לשוהה הבלתי חוקי להשיג מקום לינה במישרין או בעקיפין בין בעצמו ובין על ידי אחר המועסק על ידו או מטעמו דינו שנתיים מאסר או קנס הקבוע בסעיף 61(א)(3) לחוק העונשין בשווי של 75,300 ₪. הדין עולה לארבע שנות מאסר או קנס הקבוע בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין בשווי של 226,000 ₪, במידה והתבצעה הלנה או העסקה של שני תושבים או יותר, או במידה וההלנה התקיימה במטרה להעסיקו או במידה וההלנה או העסקה של תושב זר התקיימה למשך יומיים רצופים או יותר. במידה ונחשדת או הואשמת בעבירות המצוינות לעיל כדאי לפנות באופן מיידי לעורך דין פלילי מקצועי שיפעל למען חפותך.

מה העונש בגין הסעה של שוהים בלתי חוקיים?

לפי סעיף 12א(ג)(1) המסיע ברכב תושב זר השוהה בישראל דינו מאסר שנתיים או קנס הקבוע בסעיף 61(א)(3) לחוק העונשין בשווי של 75,300 ₪. במידה וברכב הוסעו שישה תושבים זרים ומעלה השוהים בישראל שלא כדין, במידה ונעשה שינוי ברכב לרבות הוספת מתקן בכדי להסתיר את השוהים או במידה וההסעה נעשתה במסגרת שירותי הסעה שמטרתם לאפשר כניסה לישראל או שהייה בה לא כדין, העונש עולה לשלוש שנות מאסר או קנס פי ארבעה מהקנס הקבוע בסעיף 61(א)(3) בשווי של 301,200 ₪. כדאי להיוועץ עם עורך דין פלילי במידה ונחשדת או הואשמת בעבירת הסעת שוהה בלתי חוקי.

מה העונש בגין העסקה של שוהה בלתי חוקי?

אדם שהעסיק תושב זר שאינו רשאי לעבוד בישראל, בין במישרין ובין בעקיפין, בין בעצמו ובין על ידי אחר המועסק של ידו או מטעמו דינו שנתיים מאסר או קנס הקבוע בסעיף 61(א)(3) לחוק העונשין בשווי של 75,300 ₪. הסנקציה המוטלת בגין עבירה זו היא חמורה ובמידה וקיימות חשדות נגדך בגינה כדאי להיוועץ עם עו"ד פלילי טרם ההליכים נגדך.

כיצד עליך לפעול במידה ונעצרת או הואשמת בגין העסקה או הלנת תושב זר?

במידה ונעצרת או הואשמת בגין הלנה או הסעה או העסקה של תושב זר במדינת ישראל דע כי הדבר גובל בעבירה פלילית שעשויה להוביל לישיבה ממושכת מאחורי סורג ובריח. במידה ועבירה זו הופרה על ידך או על ידי יקירייך יש לפנות באופן מיידי לעורך דין פלילי הבקיא בדינים. עורך דין פלילי ייצג אותך באופן עיקש ובלתי מתפשר להשגת חפותך. עורך דין פלילי ימזער את החשדות נגדך להתגבש לידי כתב אישום ואף ימנע זאת לגמרי. על כן, יש להיוועץ עם עורך דין פלילי טרם כל פעולה בכדי למנוע טעויות שעלולות לעלות לך ביוקר. עו"ד פלילי מומחה ידאג לדבר היקר לך מכל - לחופש שלך. לייעוץ ראשוני בנושא ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות בניגוד לחוק הכניסה לישראל | הסעת שוהים בלתי חוקיים | שוהים בלתי חוקיים | הסעת שב"ח | העסקת שב"ח | הסעת שב"חים | העסקת שוהה בלתי חוקי | הלנת שוהה בלתי חוקי | שהייה בלתי חוקית בישראל | עונש על הסעת שבחים | עונש על העסקת שב"ח | העסקת תושב זר | הלנת תושב זר

הצלחות המשרד בתחום
הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה למסיע שוהים בלתי חוקיים בפעם השנייה קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות תקיפה לשם גניבה והחזקת סכין מחיקת רישום משטרתי בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
אחריות נהג הסעת תלמידים ברכב הסעות
אנונימי | 21:43 13/10/2014
אחריות נהג הסעת תלמידים ברכב הסעות
עו''ד חזי כהן | 06:52 14/10/2014
אישור העסקת עברייני מין
יצחק משה | 20:08 20/11/2016
אישור העסקת עברייני מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 20:41 20/11/2016
מאיזה גיל מותר להחזיק שוקר חשמלי?
אנונימי | 16:36 21/02/2019
רישון לעסוק לרופא
מייק | 08:44 04/02/2019
איום בפגיעה בשם הטוב אם חוב לא מוחזר
אבי לוי | 20:07 01/02/2019
התחזות והוצאת דיבה
מירה | 07:53 22/01/2019
החזקה של סרטונים פדופיליים
יקיר | 18:19 14/01/2019
החזקה של סרטונים פדופיליים
רביד כהן | 16:03 16/01/2019
זומנתי לחקירה - מה עלי לעשות?
חסוי | 07:37 13/01/2019
זומנתי לחקירה - מה עלי לעשות?
עו''ד רביד כהן | 13:54 20/01/2019