חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הטרדה מינית בצבא - איך צה"ל מתמודד עם התופעה?

הטרדה מינית בצבא - איך צה"ל מתמודד עם התופעה?

מאות חיילות מתלוננות מידי שנה על הטרדה מינית שחוו בשירותן הצבאי. אליהן מצטרפות גם תלונות של חיילים שהוטרדו מינית. הפרקליטות הצבאית מגישה בכל שנה הוראות שיפוט בגין עבירה זו, הן בכתבי אישום והן בדין משמעתי. כיצד צבא הגנה לישראל מתמודד עם הטרדות מיניות במסגרתו? מה נחשב להטרדה מינית בצבא וכיצד על הקורבן להתמודד? עו"ד אסף דוק מסביר.

יוהל"ן - יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, מקבלת מידי שנה מאות תלונות של חיילים ושל חיילות בגין הטרדה מינית שחוו במהלך שירותן הצבאי בצה"ל. העבירה מותירה בקרב קרבנותיה תחושה משפילה שעלולה להיות הרסנית. מחקרים מעידים כי חומרת העבירה קשורה לרמת המצוקה הנפשית שיחווה הקורבן.

פקודה האוסרת הטרדה מינית בשירות הצבאי הייתה קיימת משנת 1979. הפקודה אסרה פגיעה על רקע מיני וכללה היבטים של הטרדה מינית. יחד עם החוק למניעת הטרדה מינית שפורסם בשנת התשנ"ח-1988, חל תיקון בפקודה הצבאית כנדרש בחוק.

מה נחשב להטרדה מינית בצה"ל?

הטרדה מינית בשירות הצבאי באה לידי ביטוי במעשים מגונים, בהצעות מיניות חוזרות ונשנות כלפי אדם שהראה, בהתנהגות או במילים, למטריד כי אינו מעוניין. הטרדה מינית יכולה לבוא לידי ביטוי בהתייחסות משפילה או מבזה הנוגעת למיניותו, למינו ולנטייתו המינית של אדם. סחיטה באיומים גם מבטאת הטרדה מינית, בתנאי שהאדם נדרש לעשות מעשה בעל אופי מיני. תלונה שהוגשה לגבי הטרדה מינית, פגיעה או התנכלות מכל סוג שמקורה בהטרדה מינית גם נכללות בסעיף זה. התייחסויות מיניות או הצעות מיניות בין מטריד למוטרד שקיימים ביניהם יחסי עבודה, שירות או יחסי מטפל ומטופל, תוך ניצול המרות, נחשבות להטרדה מינית גם אם המוטרד לא הראה סימנים כי איננו מעוניין.

כיצד צה"ל מתמודד עם הטרדות מיניות במסגרתו?

למרות קיומה של הפקודה והחוק למניעת הטרדה מינית נראה כי צה"ל לא מעגן ומפנים בקרב משרתיו את חומרתה ואיסורה של העבירה. בטירונות, בהכשרות הפיקוד, בהכשרות מקצועיות ואף בבתי ספר לקצינים לא מתקיימות הדרכות למען מניעת התופעה. צה"ל מקיים, כפי הנדרש בחוק, הדרכה בנושא אחת לחצי שנה בכל יחידה. יחד עם זאת, לאור הפניות הרבות בגין תלונות הנוגעות להטרדה מינית, ניכר כי על צה"ל לפעול במטרה למנוע את התופעה, בין היתר על ידי הדרכות וקורסים בנושא.

כיצד על חייל/ת לפעול במידה ונפלו קורבן להטרדה מינית בצה"ל?

מהו"ת - מרכז התמודדות ותמיכה, הינו גוף מיוחד הקיים בצה"ל המוקדש לנפגעי הטרדות מיניות או תקיפות מיניות. החייל או החיילת יכולים להגיש פנייה, עם פרטיות מוחלטת, ולקבל את מלוא המשאבים לשם המשך שיקום או הגשת תלונה במידת הצורך. המרכז מקנה אפשרות לטיפולים פסיכולוגיים ורפואיים וכל מידע הנדרש במצב זה. כמו כן, הקורבנות יכולים לפנות ליוהל"ן (יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים) ששמה מפורסם בכל יחידה בצה"ל, גם אם ההטרדה התרחשה באזרחות או בסביבה המשפחתית. על הקורבן לשקול את האופן שייתן מענה למצוקתה. ניתן להתייעץ עם עורך דין צבאי מומחה שייתן הכוונה מקצועית לדרכים בהם ניתן לנקוט בהתאם למקרה. במידה והוחלט להגיש תלונה, הדבר יכול להיות לא פשוט עבור נפגע העבירה ולכן מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין צבאי מקצועי בהליך זה. לייעוץ ראשוני בנושא ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הטרדה מינית | תלונה על הטרדה מינית | תלונה במצ"ח | הטרדה מינית בצבא | הטרדה מינית בצה"ל | עבירות מין בצבא | תקיפה מינית בצבא

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין שחרור ממעצר חשוד בביצוע מעשים מגונים בקטינים שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות והטרדה מינית בתוך המשפחה תקף ופצע אך לא יישלח לכלא או לעבודות שירות לאור יחס גזעני ומשפיל מצד המתלונן סגירת תיק במסגרת הליך שימוע בעבירות איומים והיזק לרכוש

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 19:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 21:48 01/10/2017
חקירה על עבירות מין
חסוי | 13:24 27/12/2016
חקירה על עבירות מין
עו''ד אלעד שאול אלבז | 20:17 27/12/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
רועי | 12:42 27/09/2016
עבירות מין בקטינה בתוך המשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:03 28/09/2016