חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | צפייה בפורנוגרפיה של קטינים - האם החוק אוסר זאת?

צפייה בפורנוגרפיה של קטינים - האם החוק אוסר זאת?

צפייה בפורנוגרפיה של קטינים עלולה להוביל לביצוע עבירות מין ותקיפה מינית בקטינים וחסרי ישע. על מנת למגר את התופעה המחוקק הטיל סנקציות חמורות בגין הפצת חומרי תועבה בהם מופיעים קטינים. יחד עם זאת, האמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשות עברייני המין כיום, מאפשרים צפייה בתכני התועבה ללא הורדתם למחשב. ניתן לטעון אפוא כי לא היה בכוונתם להוריד את התכנים ובכך להתחמק מהרשעה פלילית, בשעה שיוצרי הסרטים בארץ ובעולם עדיין מנצלים קטינים. האם הדבר מהווה פירצה בחוק? כיצד ניתן לתקן זאת ומה הדין כיום על החזקה והפצה של חומרי פורנוגרפיה בהם מופיעים קטינים? עו"ד אסף דוק מסביר.

איסור על צפייה בחומרי תועבה בהם מופיעים קטינים הינה כלל עולמית שכן, הצילום עצמו מהווה ניצול מיני של קטינים וחסרי ישע שנאצלו להצטלם בעת שהם לוקחים חלק ביחסי-מין. האיסור על כך ממגר את יצירת הסרטים ובתקווה להפסיק את המעגל בו מנוצלים קטינים. החוק הפלילי אוסר על החזקת חומר תועבה. אומנם, ההתפתחות הטכנולוגית יצרה קושי להתמודד ולאכוף את הצופים בחומרים אלה. בעבר משתמש שהיה מעוניין לצפות בחומרי תועבה היה נדרש להוריד זאת למחשבו האישי. כיום, אין בכך צורך שכן החומרים נמצאים ברשת האינטרנטית.

מה העונש כיום על החזקת פורנוגרפיה של קטינים?

לפי סעיף 214 לחוק העונשין, המפרסם פרסום תועבה או מכינו לצורכי פרסום דינו שלוש שנות מאסר. כמו כן, המציג, מארגן או מפיק הצגת תועבה במקום ציבורי ובמקום שאינו ציבורי (אלא אם כן הוא מקום מגורים של בני זוג להם מלאו שמונה-עשרה שנים למשך תקופה רצופה) דינו שלוש שנות מאסר. הדין עולה לחמש שנות מאסר אם בפרסום מופיע קטין, לרבות הדמיית קטין או ציור של קטין. אדם שהשתמש בגופו של קטין לעשיית פרסום תועבה או המשתמש בקטין בהצגת תועבה דינו שבע שנות מאסר. במידה והפרסום נעשה בידי האחראי על הקטין או בהסכמתו של האחראי, דינו של האחראי הוא עשר שנות מאסר.

לפי סעיף 214(ב3) לחוק העונשין, שתוקן בשנת תשע"ה-2014, המחזיק ברשותו פרסום תועבה ובו דמותו של קטין או מי שצורך פרסום זה בלי להחזיק בו, דינו שנת מאסר. הדבר אינו כולל אדם שהחזיק או צרך חומר תועבה באקראי ובתום לב.

האם קיימת כיום פירצה בחוק וכיצד ניתן לתקנו?

הבעייתיות בחוק כיום היא כי היא אינה מתייחסת להתפתחות הטכנולוגית שמאפשרת לעברייני המין לצפות בתכני התועבה מבלי להורידם למחשבם האישי. בכך הם אינם מסתכנים בעבירה פלילית, אומנם הם משאירים פתח ל"יוצרי הסרטים" ומעודדים אותם להמשיך ולנצל קטינים לצרכם האישי ובמטרה להפיץ את הסרטים כשהם מנוצלים מינית ולעיתים אף עוברים אלימות פיזית קשה. בכדי להרשיע אדם בעבירה פלילית יש להוכיח כי המעשה אכן בוצע תוך כוונה לבצעו. יש צורך להוכיח כי חומרי התועבה אוחסנו אצל החשוד, בין אם נשמרו במחשבו, הודפסו או אוחסנו בדרך אחרת.

הבעייתיות בחוק כיום היא שעברייני מין יכולים לצפות בתכני התועבה ברשת האינטרנט באופן ישיר ולהצהיר כי אינם היו מעוניינים להוריד את התכנים. למעשה החוק לא אוסר צפייה בתכנים ולכן הדבר לא מהווה עבירה פלילית. ניתן אפוא לקבוע כי עצם הצפייה בתכני התועבה מהווה עבירה פלילית, ללא קשר אם החומרים הורדו או לא למחשב, ובכך להגן על פרטיותם וניצולם של קטינים וחסרי ישע.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקה או פרסום חומר תועבה?

אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות פליליות חמורות מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת החזקת חומר תועבה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בהחזקה ופרסום חומר תועבה של קטין סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד בהטרדה מינית והפצת פרסום תועבה בוואטסאפ סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בהחזקה והפצה של חומרים פדופיליים מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהחזיק 2,443 תמונות וסרטי תועבה ובהם דמויות של קטינים שימוע לעובדת עירייה ממרכז הארץ שנחשדה בגניבה ממעביד הסתיים ללא פיטורים סגירת תיק פרקליטות לאם שנחשדה בתקיפת בתה הקטינה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על החזקת חומר פדופילי
דקל | 10:24 08/08/2017
כתב אישום על החזקת חומר פדופילי
עו''ד אור הדאיה | 12:51 08/08/2017
כתב אישום על החזקת חומר פדופילי
דקל | 14:24 08/08/2017
פרסום חומר פדופילי בתוכנת שיתוף קבצים
יוגב | 07:03 28/01/2018
פרסום חומר פדופילי בתוכנת שיתוף קבצים
עו''ד עודד רגב | 19:14 19/02/2018
האם מותרת צפיה בסרטים ותמונות של חומר פדופילי באינטרנט?
אנונימי | 16:05 13/08/2013
האם מותרת צפיה בסרטים ותמונות של חומר פדופילי באינטרנט?
עו''ד אסף דוק | 16:19 13/08/2013