חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | סירוב של פקודה בלתי חוקית בעליל: מה ההשלכות?

סירוב של פקודה בלתי חוקית בעליל: מה ההשלכות?

המערכת הצבאית מושתתת על היררכיה, משמעת וסדר על כן על המשרתים בה מוטלת החובה להיענות לפקודות. חיילים המסרבים פקודה מערערים את היציבות הצבאית ועונשים חמורים מוטלים עליהם. יחד עם זאת, מה קורה במצבים בהם הפקודה בלתי חוקית בעליל? האם חובתו של החייל היא לסרב? עו"ד אסף דוק מסביר.

צבא ההגנה לישראל מבוסס על היררכיה ומשמעת בו היא ערך עליון. ביצוע פקודות כסדרן מאפשר לצבא לצלוח במשימותיו והן חלות על כלל הדרגים החל מהחייל הזוטר ועד לדרג הבכיר. יחד עם זאת, ישנם מצבים בהם מוטלת על החייל חובה לסרב פקודה - במקרה של פקודה בלתי חוקית בעליל.

מה העונש בגין סירוב פקודה?

לפי סעיף 122 לחוק השיפוט הצבאי, דינו של חייל שלא ביצע פקודה שקיבלת ממפקד במזיד, או שסירב לבצעה, בין אם בדיבור ובין אם בהתנהגות, הוא שלוש שנות מאסר. הדין עולה לחמש עשרה שנות מאסר במידה והסירוב התקיים בפעולה קרבית של היחידה.

סעיף 123 לחוק קובע כי חייל שלא ביצע פקודה שנתן לו מפקדו, דינו שנתיים מאסר. משך המאסר עולה לעשר שנים במידה והדבר הופר בפעולה קרבית של היחידה.

לפי סעיף 124 לחוק, חייל שקיים פקודה או הוראה ברשלנות או שהתרשל במילוי תפקידו הצבאי דינו שנת מאסר. הדין עולה לשנתיים מאסר במידה ומדובר בחייל בדרגת סמל ומעלה או במפקד יחידה.

מה חוק השיפוט הצבאי קובע במקרה של פקודה בלתי חוקית בעליל?

חייל רשאי לסרב פקודה במקרה בו גלוי וברור כי הפקודה אינה חוקית. ההגדרה של פקודה בלתי חוקית בעליל קשה להגדרה ומורכבת במידת מה. לאחר שנידונה בפסקי דין רבים ושונים נקבע כי מדובר במצב בו ברור מעבר לכל ספק כי הפקודה מנוגדת הן לחוקי מדינת ישראל והן למוסר האנושי. לחייל המשרת בצה"ל חל איסור לבצע פקודה בלתי חוקית בעליל וחובתו לסרב לה באופן מיידי.

מה הדין על ביצוע פקודה בלתי חוקית בעליל?

במידה וחייל מבצע פקודה בלתי חוקית בעליל האחריות הפלילית חלה עליו ולא על הצבא. במקרה זה החייל חשוף לתביעה. במקרה בו חייל ציית להוראת המג"ד שפקד לירות כדור גומי לעבר מפגין, הוא נשא באחריות על המעשה. בית המשפט קבע כי מדבור בפקודה בלתי חוקית בעליל ועל החייל חלה החובה לסרב לה.

חיילים המשרתים בצה"ל מחויבים לציית להוראות ולפקודות הניתנים להם, כל סירוב מצדם יגרור סנקציות חמורות. יחד עם זאת, במקרים בהם הפקודה עשויה להיות בלתי חוקית בעליל על החיילים להפעיל שיקול דעת ולסרב לכך, שכן ביצועה הינה עבירה לכל דבר. חשיבות הפנייה להתייעצות עם עורך דין צבאי, עולה במקרים בהם מדובר בפקודה בלתי חוקית בעליל, שכן, המשרתים בצבא, מהם נדרשת משמעת וצייתנות, עשויים בנקל להמשיך ולבצע גם פקודות שלא עולות בקנה אחד עם המוסר או החוקים.

במחקרו המפורסם של מיליגרם, אנשים נורמטיביים לחלוטין הענישו באמצעות מכות חשמל, בצורה אכזרית לכל בר דעת וללא כל היסוס, נחקרים היפותטיים. הם ביצעו זאת תחת הוראות סמכותיות שקיבלו להם ביקשו לציית. הניסוי הציג תוצאות שעוררו סערה בשל המסקנה כי פשעים נוראיים יכולים להתבצע בשל השאיפה לרצות את בעל הסמכות. על כן, אל תגידו 'לי זה לא יקרה' כיוון שתחת תנאים מסוימים ניתן לבצע פשעים חמורים. במידה ונעצרתם או הואשמתם בסירוב פקודה או לחילופין בביצוע פקודה בלתי חוקית בעליל עליכם לפנות לעורך דין צבאי הבקיא ברזי חוק השיפוט הצבאי באופן מידי. לייעוץ ראשוני בנושא ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

 

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
פקודה בלתי חוקית | פקודה בלתי חוקית בעליל | פקודה לא חוקית בצבא | פקודה לא חוקית פלילי | פקודה לא חוקית בצה"ל

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בחדירה לחומר מחשב סגירת תיק פרקליטות בחוסר אשמה ללקוח שהואשם במעשה מגונה ביטול הרשעה ללקוח שנתפס מחזיק במחשבו מאות תכנים מיניים פדופיליים סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
התנהלות בלתי חוקית של עורך דין
ללא | 12:27 05/10/2014
התנהלות בלתי חוקית של עורך דין
עו''ד איילון בירנבוים | 08:06 08/10/2014
התנהלות חוקית של חוקרת
שואל | 11:16 28/06/2014
התנהלות חוקית של חוקרת
שואל | 11:17 28/06/2014
עיכבון בלתי חוקי
גלעד | 13:22 05/03/2015
עיכבון בלתי חוקי
עו''ד איילון בירנבוים | 09:33 16/03/2015
האם מדובר בחיפוש בלתי חוקי של שוטר?
מוטי | 19:01 04/04/2014
חיפוש בלתי חוקי על-ידי שוטר
עו''ד אסף דוק | 12:11 05/04/2014
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
נמרוד | 09:50 31/03/2019
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
עו''ד אסף דוק | 05:06 02/04/2019
פרופיל בצבא
עידו | 14:05 24/10/2018
רישיון לאוטובוס ורישום פלילי
מיכל | 20:30 15/03/2018
רישיון לאוטובוס ורישום פלילי
עו''ד עודד רגב | 09:31 19/03/2018