חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | פרסום פוסט כוזב בפייסבוק - האם מדובר בעבירה פלילית?

פרסום פוסט כוזב בפייסבוק - האם מדובר בעבירה פלילית?

רשת האינטרנט ובמיוחד פלטפורמת הפייסבוק מציבים בפנינו אפשרויות פרסום נרחבות. הדבר יכול להוות יתרון אם הוא מנוצל באופן מושכל. אומנם, ישנם אנשים שיכולים לנצל את המרחב הגמיש לרעה ולהפריע לשלום הציבור. על כן, המחוקק ראה לנכון להטיל סנקציות חמורות בגין הפצה של ידיעות כוזבות בכדי למנוע בהלת סרק בקרב הציבור. עו"ד אסף דוק מסביר מה העונש בדבר הפצה של ידיעה, אמרה או שמועה כוזבת הגורמות לבהלה ולפחד ברשת האינטרנט ובפלטפורמת הפייסבוק וכיצד לנהוג במקרה של שיתוף ידיעה שלבסוף התבררה כשקרית, לאחר שנעשה ניסיון לברר את רמת דיוקה.

כיצד חוק העונשין מתייחס לפרסום ידיעה כוזבת הגורמת לבהלה ולפחד?

הפרעות לשלום הציבור נמצאות תחת סימן ג' לחוק העונשין. לפי חוק העונשין חל איסור על פרסום ידיעות כוזבות שעלולות לגרום לפחד ולבהלה בקרב הציבור. לפי סעיף 159(א), המפרסם או המשעתק אמרה, שמועה או ידיעה, כשהוא יודע או שיש לו יסוד להניח כי הן כוזבות, העלולות לעורר פחד ובהלה בציבור או להפריע לשלומו, דינו שלוש שנות מאסר. עם זאת, תהא לנאשם הגנה טובה בטענה שלא ידע, או שלא היה לו יסוד להניח, שהאמרה, השמועה או הידיעה הן כוזבות, ובלבד שהוכיח שנקט אמצעים סבירים כדי לאמת את דיוקן לפני פרסומן.

האם כל מי שמפרסם או משתף פוסט כוזב בפסייבוק עובר עבירה פלילית?

רשת האינטרנט כיום מאפשרת לכל אחד להפיץ ולפרסם ידיעות. נשאלת השאלה האם אדם שפרסם או שיתף ידיעה שלא היה באפשרותו לדעת כי היא שקרית - ביצע עבירה פלילית? על שאלה זו עונה סעיף 159(ב) בחוק העונשין. לפי סעיף זה, לנאשם בפרסום או שעתוק ידיעה כוזבת, תהא הגנה טובה בטענה כי אינו ידע או שלא היה לו יסוד להניח שהאמרה או השמועה או הידיעה הן כוזבות. על הנאשם להוכיח כי נקט אמצעים סבירים בדי לאמת את דיוקן לפני פרסומן. בכדי להגיע למירב ההגנה וההוכחות במידה ושיתפת ידיעה כוזבת בלא ידיעתך כדאי להיוועץ עם עורך-דין פלילי מנוסה ומקצועי שיעזור בניסוח הגרסה המתאימה ביותר עבורך. עורך-דין פלילי המומחה בדינים יוכיח על הצד הטוב ביותר כי בוצעה על ידך בדיקת דיוק טרם פרסום הידיעה האמרה או השמועה שהתבררה לבסוף ככוזבת.

במקרה בו בחורה צעירה, תושבת אילת, פרסמה פוסט כוזב בעמוד הפייסבוק שלה, בדבר אירוע חבלני, היא זומנה לחקירה. בפוסט הצעירה תיארה כי היא נרדפה על ידי מחבל שהחזיק סכין תוך שהוא צעק לעברה ולעבר מספר אנשים נוספים 'אללה אכבר'. הפוסט גרר בהלה ופחד בקרב הציבור והתברר בדיעבד כשקרי. בחקירת המשטרה הצעירה התוודה כי היא מכירה את החשוד ובדתה את הסיפור. לאחר בחינת הראיות מזירת האירוע התברר כי הפוסט לא עולה בקנה אחד עמם. לאחר חקירה מעמיקה הצעירה הודתה כי הרקע לניסיון הדקירה על ידי החשוד הוא פלילי. המשטרה מסרה כי התיאור המוטעה בפייסבוק של הצעירה בדבר אירוע חבלני, גורמת לבהלה בציבור ויש למנוע פרסומים מעין אלו ללא יסוד או ביסוס נכונים.

זומנת לחקירה או הואשמת בפרסום ידיעות כוזבות?

רשת האינטרנט פתחה בפנינו אפשרויות פרסום נרחבות ובכדי להגן על שלום הציבור המחוקק הטיל עונשים בגין פרסום של ידיעה שמועה או אמרה כוזבת שעלולים לעורר בהלה ופחד. יחד עם זאת, לעיתים ידיעות מתבררות כשקריות גם אם נעשה ניסיון לברר את רמת דיוקן. במידה ונאשמת או הואשמת בפרסום ידיעה כוזבת לאחר שנקטת בכלים שעמדו לרשותך בכדי לברר את רמת דיוקה, פנה להתייעצות עם עורך-דין פלילי שיוכל להציג את ההוכחות ואת גרסתך בצורה המיטבית והמקצועית שרק אפשר. לייעוץ ראשוני בנושא ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות בידוי ראיות ומסירת ידיעה כוזבת סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באונס אישה תוך ניצול מצבה הנפשי ביטול רישום משטרתי ללקוח שנחשד במסירת ידיעה כוזבת לרגל חגיגות 70 שנות עצמאות למדינת ישראל אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע תקף ופצע אך לא יישלח לכלא או לעבודות שירות לאור יחס גזעני ומשפיל מצד המתלונן נער שנחשד בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות כלפי תלמידות בית ספר לא יועמד לדין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תביעת לשון הרע על פוסט בפייסבוק
דניאל | 18:28 17/02/2016
תביעת לשון הרע על פוסט בפייסבוק
עו''ד אלעד שאול אלבז | 12:40 18/02/2016
פרסום תמונה של קטין בפייסבוק
מ. נ. א | 14:52 26/06/2018
פרסום תמונת קטין בפייסבוק
דינה | 10:01 26/06/2014
פרסום תמונת קטין בפייסבוק
עו''ד אסף דוק | 12:17 27/06/2014
פרסום תמונת קטין בפייסבוק
דינה | 07:50 28/06/2014