חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | שימוש לא חוקי בנשק בצבא
קטגוריות: עבירות נשק

שימוש לא חוקי בנשק בצבא

בידיהם של חיילים המשרתים ביחידות קרביות מופקד ציוד לחימה ביניהם תחמושת וכלי נשק. עקב הסכנה הטמונה בשימוש בכלים אלו, חוק השיפוט הצבאי קבע כי שימוש שלא כדין בהם מהווה עבירה פלילית והטיל סנקציות ועונשים חמורים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת שימוש בלתי חוקי בנשק ומרכיביה וכן על העונשים הקבועים בצידה.

כלי נשק כוללים בתוכם מגוון רחב של ציוד לחימה כמו תחמושת, חומר נפץ, אקדח ועוד. שימוש לא חוקי בנשק יכול להיות כדוגמה משחק בנשק, כיוון הנשק אל אחר בתור משחק או כאיום, ירי בבעלי-חיים, ירי במקום שהוא לא מטווח מאושר ועוד. חייל המשתמש בכלים אלו באופן שמפר את ההוראות והפקודות עשוי לעמוד למשפט בבית דין צבאי.

מהו העונש הקבוע בחוק השיפוט הצבאי בגין שימוש לא חוקי בנשק?

לפי סעיף 85 לחוק השיפוט הצבאי, חייל שנשא נשק, טיפל בו או השתמש בו באופן אחר ללא סמכות או ללא נקיטת אמצעי זהירות נאותים עובר עבירה של שימוש בלתי חוקי בנשק. העונש הקבוע בחוק בגין עבירה זו הוא עד שנתיים מאסר. במידה והחייל הפעיל את הנשק העונש מזנק לשלוש שנות מאסר.

נגד חייל שביצע שימוש לא חוקי בנשק תיפתח חקירת מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת). במידה ויימצאו ראיות מבוססות לאשמה עשוי החייל לעמוד למשפט בבית דין צבאי. במידה וזומנת למשפט פלילי בגין שימוש לא חוקי בנשק כדאי שתפנה באופן מיידי להיוועצות עם עורך דין צבאי.

פסקי דין בגין שימוש בלתי חוקי בנשק

בתיק צבאי 142-16 - חייל טוראי הורשע בעבירה של שימוש לא חוקי בנשק. מכתב האישום עולה כי החייל הנאשם בתאריך הראשון לאפריל שנת 2016, הגיע בצהרי היום לעמדת השמירה בבסיסו בכדי לחפש את המפתח לחדרו שאבד. כשהגיע לעמדת הש.ג., הרים את נשקו לעבר המשקוף הסמוך אליו ודרך אותו. כתוצאה מכך המק פורק ויצר מבית הבליעה. לאחר מכן הנאשם העביר את נצרת הנשק למצב בודדת ואז ביצע נקירה. השומר ששמר באותה העת בש.ג. התעמת עם הנאשם בכדי לקחת ממנו את הנשק ולמנוע אסון.

בהמשך אותו היום, שעה מאוחר יותר, התקרב הנאשם במרחק של חצי מטר מסמל שהיה בתורנות שטיפת כלים בבסיס. תוך שהתקרב אליו, צעק הנאשם לעברו 'אללה אכבר' בכדי להבהילו. הסמל הסתובב לעבר הנאשם וגילה כי הוא מכוון לעברו את נשקו עם המק שפורק. הסמל הגיב כי הדבר לא מצחיק והנאשם ציין בפניו כי בפעם הבאה יצליח. הנאשם משרת בצה"ל במשך תקופה קצרה ומעשיו נעשו מתוך רוח שטות וסקרנות. בית המשפט התחשב בכך כמו גם בנסיבותיו האישיות שאינן פשוטות ובלקיחת אחריות על מעשיו דבר שחסך זמן שיפוטי. על כן, נגזר על הנאשם עשרים ושישה ימי מאסר ומאסר מותנה למשך שנתיים של שבעים ימים.

בתיק מטכ"ל 294-16 - נאשם הורשע בעבירת שימוש לא חוקי בנשק ובהתנהגות פסולה במקום ציבורי לפי סעיף 216(א)(4) בחוק העונשין. על פי כתב האישום, הנאשם כיוון את נשקו שהיה ללא מחסנית, בבית הכנסת בבסיסו, לעבר חייל אחר ודרך את נשקו. בעקבות כך המק הפורק נפלט ממקומו. לאחר מכן, הנאשם דרך את הנשק בשנית והכניס את המק הפורק חזרה לנשק. בנוסף לאמור, הנאשם החזיק במשך עשרה ימים (מהתאריך הרביעי באוגוסט שנת 2015 ועד התאריך השלוש-עשרה באוגוסט שנת 2015) סכין קפיצית בעלת אפשרות קיבוע של הסכין. אורך הלהב של הסכין עמד על תשעה סנטימטר. על הנאשם הושתו שלושים ימי מאסר בפועל ומאסר מותנה בגין העבירות השונות.

זומנת לחקירה מצ"ח או הוגש נגדך כתב אישום בגין שימוש בלתי חוקי בנשק?

שימוש בלתי חוקי בנשק מסכן חיי אדם על כן חוק השיפוט הצבאי מטיל סנקציות ועונשים חמורים למבצעים עבירה זו. לעיתים העבירה נעשית לא מתוך כוונת זדון אלא מתוך פיזור הדעת, כמעשה קונדס, ברגע של כעס או בשל טעות בזיהוי המצב. במידה והואשמת או נעצרת לחקירה בגין שימוש בלתי חוקי בנשק, הדבר עלול להיות בעל השלכות חמורות. יש לציין כי ישיבה ממושכת בכלא צבאי עשויה להוביל לרישום פלילי בחייך האזרחיים. לכן מומלץ להיוועץ עם עו"ד צבאי טרם שלבי החקירה על מנת שיפעל למען חפותך ויציג את גרסתך באופן המיטבי ביותר. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בעבירות שימוש לא חוקי בנשק פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות נשק | שימוש לא חוקי בנשק | עבירות נשק בצבא | שימוש לא חוקי בנשק בצבא | שימוש בלתי חוקי בנשק בצה"ל

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק ביטול רישום משטרתי בעבירות נשק וסחר בסמים ביטול הרשעה בעבירות נשק חמורות עד מדינה מאוים נתפס עם אקדח טעון ונשפט לעבודות שירות בלבד סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד במעילת הענק ברשת האופנה רנואר סגירת תיק בהסדר מותנה ללקוח שהואשם שפרץ לחדר במלון וביצע מעשה מגונה בעובדת שלו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עיכבון בלתי חוקי
גלעד | 15:22 05/03/2015
עיכבון בלתי חוקי
עו''ד איילון בירנבוים | 11:33 16/03/2015
האם מדובר בחיפוש בלתי חוקי של שוטר?
מוטי | 21:01 04/04/2014
חיפוש בלתי חוקי על-ידי שוטר
עו''ד אסף דוק | 14:11 05/04/2014
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
נמרוד | 11:50 31/03/2019
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
עו''ד אסף דוק | 07:06 02/04/2019