חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הודאה באשמה בחקירה - משמעות והשלכות אפשריות

הודאה באשמה בחקירה - משמעות והשלכות אפשריות

למרות שהודאה באשמה אינה מספיקה להרשעה, בישראל שופטים נוטים לתת לה משקל גבוה בהכרעה. הודאה באשמה במהלך חקירה היא ראיה קבילה וחזקה אך יש לספק ראייה נוספת שתאמת את ההודאה באופן מוצק יותר. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההשלכות של הודאה באשמה במהלך חקירה וכיצד על נחקר לנהוג בהמשך ההליך הפלילי נגדו לאחר שנתן את הודאתו.

חקירה במצ"ח (משטרה צבאית חוקרת), חקירה משטרתית, חקירה במס הכנסה ועוד יוצרות בקרב הנחקרים תחושות של סטרס ומועקה. החוקרים, המנהלים את החקירה, בעלי המושכות ולהם ידע מקיף ונרחב במגוון ושלל שיטות שונות בכדי 'להפיל' את הנחקר. החוקרים אומנו והוכשרו בקורס המיועד לכך ולעיתים אף צברו ניסיון של שנים רבות בתחום. לרוב הם יודעים לתמרן בתחושותיו הלא נעימות שחש הנחקר ושולטים בזמנים, בתנאים ובהלך החקירה כולה.

נחקרים להם זוהי חקירתם הראשונה עלולים להודות באשמה ובחשדות המיוחסים להם, לעיתים שלא על עוול בכפם. ניתן לראות בהיסטוריה המשפטית הן בישראל והן בחו"ל כי לא פעם ישבו אזרחים חפים מפשע מאחורי סורג ובריח למשך שנים רבות. מדוע תופעה זו מתקיימת? לעיתים הודאה באשמה כשהנחקר חף מפשע, מתרחשת מתחושות סטרס ולעיתים אף בשל השתכנעותם כי זהו הצעד הנכון שיש לעשות. לרוב חוקרים משכנעים אזרחים לא מנוסים להודות וניתן לראות אפוא קשר מובהק בין מספר ההודאות לבין חוסר ניסיונו של הנחקר.

לעומתם, בעלי הניסיון מכירים את זכויותיהם, לרוב גם את החוק ויודעים כי גם אם הם ביצעו את העבירה וגם אם לא, לרוב כדאי להם לא להודות. בנוסף, בעלי הניסיון יודעים האם כדאי להם לשמור על זכות השתיקה במהלך החקירה והיכן להדגיש את גרסתם. לרוב הם יודעים את זכותם להיוועץ עם עורך דין פלילי.

האם הודאה באשמה מספיקה להרשעה?

במידה וישנן מספיק ראיות, לאחר ההודאה באשמה התיק מגיע לפרקליטות ואחרי זה לבית המשפט. הודאה באשמה במהלך חקירה מהווה ראיה קבילה, חזקה וטובה בבית המשפט, לה השופטים בישראל נותנים משקל יחסית גבוה בהכרעה. יחד עם זאת, יש לציין כי יש צורך בראייה נוספת שתיתן נופך של אמת להודאה. במידה ולא נמצאה ראיה זו, נאשמים זוכו גם אם לא בחרו להעיד במשפט. הבחירה לא להעיד יכולה לעיתים להתפרש אחרת, בהתאם למקרה. בכל אופן כדאי להיעזר בשירותיו של עורך-דין פלילי ולהיוועץ עמו בהתאם לנסיבות.

האם ניתן לחזור חזרה מהודאה?

במידה ונעזרתם בשירותיו של עורך-דין מיומן, ניתן לשכנע את השופט כי מדובר בהודאת שווא שניתנה על-ידכם תחת לחץ ושלא באופן חופשי ומרצון. עורך-דין מנוסה ייבחן האם נמנעו ממכם זכויות כגון הזכות להיוועץ עם עורך-דין או לחילופין לא הודיעו לכם על זכות זו. עורך דין מקצועי ייבחן האם החקירה התנהלה באמצעים הולמים ובמידה ולא הדבר יכול להוביל לפסילת ההודאה.

חשוב לציין כי הודאה הינה ראיה קבילה וחזקה במערכת המשפט ובמסגרת ההליך הפלילי אך היא לבדה איננה מספיקה להרשעה. באמצעות היעזרות בשירותיו של עורך-דין מומחה ניתן לפסול את ההודאה במידה ונפגעו זכויות במהלך החקירה. ניתן לשכנע את השופט כי ההודאה איננה אמתית אלא נמסרה תחת תנאי לחץ וכי אין אף ראיה שתיתן לה נופך של אמת. במידה ואתה זקוק לייעוץ מקצועי בנושא זה, ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי ללקוח בעבירות מרמה והונאה זיכוי סטודנט מעבירות הונאה באוניברסיטת אריאל שחרור ממעצר חשוד בעבירות מע"מ בהיקף של למעלה מ-20 מיליון ש"ח ביטול כתב אישום לקטינה שהואשמה בעבירות גניבה סגירת תיק פלילי לקטין שנחשד בביצוע מעשה סדום בקטינה קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות גניבה חמורות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חזרה מהודיה לאחר הסדר טיעון
ישראל | 09:17 13/10/2017
חזרה מהודיה לאחר הסדר טיעון
עו''ד אור הדאיה | 11:57 13/10/2017
זכות השתיקה בחקירת משטרה
גלעד | 10:19 11/10/2014
זכות השתיקה בחקירת משטרה
עו''ד איילון בירנבוים | 11:28 11/10/2014
זומנתי לחקירה, האם עדיף לי לשמור על זכות השתיקה?
נמרוד | 11:37 09/08/2013
זומנתי לחקירה, האם עדיף לי לשמור על זכות השתיקה?
עו''ד אסף דוק | 16:48 09/08/2013