חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | המרת דתו של קטין - האם מדובר בעבירה פלילית?

המרת דתו של קטין - האם מדובר בעבירה פלילית?

המרת דתו של אדם עשויה לגרור להשלכות משמעותיות בהמשך חייו, על כן, בישראל נחקקו תקנות וחוקים בכדי להגן על קטינים מפני המרת דתם שלא כדין. נציגי דת, לא פעם מפתים בשלל דרכים אנשים בכדי להגדיל את מספר המאמינים בקהילתם. מתן הטבות כפיתוי להמרת דת או קבלת הטבות תמורת המרת דת מהווים גם הם עבירה פלילית. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד החוק בישראל מתייחס להמרת דתו של קטין שלא כדין ומה העונשים הקבועים בחוק לאדם המפתה או המקבל הטבות תמורת המרת דת.

אדם העובר מדת אחת לאחרת ומקבל את אמונתה, פולחנה וכלליה של הדת החדשה, ממיר את דתו. בתהליך המרת דת, האדם מתנתק תחילה מהקהילה הדתית הקודמת בה היה ומבקש להצטרף לקהילה הדתית החדשה. לאחר מכן נערך טקס בו האדם מתקבל על ידי החברים והממסד בדת החדשה. ישנן סיבות רבות ומגוונות להמרת דת שמונות בין היתר, רצון להינשא לאדם בן דת אחרת שלעיתים רק בדרך זו ניתן לממש את הנישואים. סיבות נוספות יכולות להיות, מצב בו עם מסוים נרדף עד סכנת מוות או נציגי דת אחרת שמפתים בדרכים כאלו ואחרות אנשים בכדי להגדיל את מספר המאמינים. גם רצון של מיעטו להתקדם, להשתלב ולהתקבל על ידי החברה הכללית ואמונה או הכרה דתית פנימית בעקרונות של דת אחרת הם סיבות להמרת דת.

ביהדות אין הכרה בהמרת דת ויהודי שהצטרף לדת אחרת והמיר את יהדותו נחשב לחוטא אך עדיין נקרא יהודי. המרת דת נחשבת על פי ההלכה היהודית לאיסור של 'ייהרג ובל יעבור' ועל כן יהודים רבים במהלך ההיסטוריה שמרו בקפידה על כך גם אם זה עלה בחייהם.

כיצד החוק בישראל מתייחס להמרת דת?

פקודת העדה הדתית בישראל קובעת כי צריכים להתקיים מספר תנאים בכדי שאדם המשתייך לדת אחרת ימיר את דתו. החוק קובע כי על הקהילה הדתית החדשה אליה האדם מעוניין להצטרף, להכיר בכך. בנוסף, על האדם לדאוג לרישום המרת דתו במשרד הפנים ולקבל על כך אישור פורמלי. אדם שמילא אחר תנאים אלה, נחשב כחבר בעדה הדתית שאליה בחר להצטרף ואיננו נחשב יותר לחבר בעדה הדתית הישנה בה היה.

האם אדם המבטיח או נותן לאדם טובת הנאה כדי שימיר את דתו עובר עבירה פלילית?

לפי סעיף 174א בחוק העונשין, חל איסור לתת לאדם כסף או טובת הנאה חומרית אחרת על מנת לפתות אותו בכדי שימיר את דתו או בכדי שיפתה אחר להמיר את דתו. העונש המקסימלי הקבוע בחוק בגין מתן הטבות כפיתוי להמרת דת עומד על עד 5 שנות מאסר או קנס בשווי של עד 226,000 שקלים.

לפי סעיף 174ב בחוק העונשין, חל איסור לקבל או להסכים לקבל כסף או טובת הנאה חומרית אחרת תמורת הבטחה להמיר את הדת או לגרום לכך כי אדם אחר ימיר את דתו. העונש המרבי הקבוע בחוק בגין קבלת הטבות תמורת המרת דת הוא מאסר של עד 3 שנים מאחורי סורג ובריח או קנס בשווי של עד 75,300 שקלים.

מה העונש הקבוע בחוק לאדם הממיר דתו של קטין שלא כדין?

לפי סעיף 368(א) חל איסור לערוך טקס המרת דת לקטין או לבצע כל פעולה המביאה לידי המרת דתו של קטין בניגוד להוראות סעיף 13א לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. לפי חוק זה, שחוקק בשנת תשכ"ב-1962, לא תומר דתו של קטין, אלא אם כן שני הוריו נתנו מראש את הסכמתם בכתב או שניתן אישור מראש על המרת הדת בידי בית המשפט לפי בקשת אחד מהורי הקטין או לפי בקשת האפוטרופוס של הקטין. כמו כן, במידה ומלאו לקטין עשר שנים, דתו לא תומר אלא אם נתן הוא את הסכמתו בכתב מראש, נוסף להסכמת הוריו או אישור מבית המשפט.

זאת ועוד, דתו של קטין לא תומר אלא בדת של הוריו או של אחד מהוריו או של אדם שהקטין היה סמוך על שולחנו, מתוך כוונה לאמצו, בששת החודשים שקדמו להגשת הבקשה להמרת הדת, ובתנאי שבית המשפט שוכנע כי ההמרה דרושה לשם אימוצו של הקטין בידי אותו אדם, לפי חוק אימוץ ילדים תשמ"א-1981. העובר על הוראות סעיף זה דינו ששה חודשי מאסר. כמו כן, לפי סעיף 368(ב), העונש המרבי הקבוע בחוק לאדם המשדל קטין, בפניה ישירה אליו להמיר את דתו הוא ששה חודשי מאסר בפועל.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין המרת דתו של קטין?

עבירת המרת דתו של קטין הינה עבירה מורכבת ביותר אשר ראויה להיבחן היטב על-ידי עורך דין פלילי מנוסה בתחום. במידה וזומנת לחקירה פלילית או הוגש נגדך כתב אישום בעבירה זו פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
איסור שידול המרת דת של קטין | עונש על המרת דת של קטין | המרת דת של קטין | המרת דתו של קטין | המרת דת של קטין מאומץ | חוק המרת דת | איסור שידול המרת דת של קטינים

הצלחות המשרד בתחום
עבודות שירות בלבד ללקוח שייבא לארץ מעל חצי קילוגרם של סם מסוכן מסוג פנטדרון (pentedrone) סגירת תיק לשחקן כדורסל ישראלי שנחשד בהחזקת סכין וסמים שלא לצריכה עצמית קבלת ערעור משמעתי וביטול עונש הרחקה לצמיתות שהוטל על סטודנטית במרכז ללימודים אקדמיים (מל''א) שחרור חשוד ממעצר בעבירות סחיטה באיומים וקשירת קשר לביצוע פשע פרשת "קוד מקור" בשיתוף ה-FBI - בית המשפט דחה את בקשת המשטרה להמשיך ולהחזיק במחשביו של לקוח המשרד אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
אחזקת תמונות אמנותיות בהן מוצגים קטינים בהקשר אירוטי
אודי | 19:12 11/11/2017
אחזקת תמונות אמנותיות בהן מוצגים קטינים בהקשר אירוטי
עו''ד אור הדאיה | 14:56 16/11/2017
אחזקת תמונות אמנותיות בהן מוצגים קטינים בהקשר אירוטי
אודי | 19:06 28/11/2017
פרסום תמונות קטינים באינטרנט
יונית | 11:45 15/09/2014
פרסום תמונות קטינים באינטרנט
עו''ד אסף דוק | 20:59 15/09/2014
גביית מקדמה לדירה העולה על חוק המכר
ספיר | 15:22 31/12/2017