חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הקפאת חשבונות בעבירות הלבנת הון - איך מתמודדים?

הקפאת חשבונות בעבירות הלבנת הון - איך מתמודדים?

לא פעם כאשר מתעוררת פרשיה הנוגעת לעבירות הלבנת הון, היחידה הארצית לפשיעה כלכלית (היאל"כ) מבקשת חילוט והקפאה של חשבונות הבנק של החשודים. לעיתים הדבר אינו עולה בקנה אחד עם החוקים הקבועים בחוק שכן על המשטרה להוכיח כי קיים בסיס עובדתי לתפיסה. הקפאת חשבונות והשבתת רכבים עשויים לגרום לנזקים כבדים לחשודים, לבני משפחתם ולעתידם העסקי. עו"ד אסף דוק מסביר בשורות הבאות האם וכיצד ניתן להתמודד עם התופעה.

היאל"כ - היחידה הארצית לפשיעה כלכלית, נלחמת בעבירות פשיעה שגורמות נזקים כספיים, ישרים ועקיפים, לקופה הציבורית. מטרתה של יחידה זו היא למגר את תופעת הפשיעה הכלכלית ולבצעה חקירות הנוגעות להוצאת כספים שלא כדין מהקופה הציבורית. חקירה המבוצעת על ידי יחידה זו לרוב תהייה סמויה והיא לא תפורסם בקרב הציבור ובוודאי שלא בקרב החשודים. במידה ומתקבלת החלטה שהחקירה תהפוך לגלויה, הדבר יגרום להד תקשורתי ולרוב יעסקו בפרשות בעלות אינטרנט ציבורי.

מה קורה לרכושם של החשודים כאשר החקירה הופכת לגלויה?

כאשר המעצרים והחקירות מתבצעות באופן גלוי, חשבונות הבנק של החשודים יוקפאו ורכבם יושבת. הדבר יתרחש גם במידה והמעורבים בפרשה לא נעצרו או לחילופין נעצרו ושוחררו. מדוע הדבר מתרחש? המשטרה והיאל"כ הוציאו צווים מכוח החוקים הבאים:

1. סעיפים 26 ו-21(א) לחוק איסור הלבנת הון

לפי סעיף 21(א) לחוק, אדם שביצע עבירה לפי סעיף 3 לחוק, כלומר ביצע פעולה ברכוש אסור במטרה להסתיר או להסוות את מקורו, את זהות בעלי הזכויות בו, מיקומו, תנועותיו או עשיית פעולה בו, או העושה פעולה ברכוש או המוסר מידע כוזב במטרה לא לדווח או לגרום לדיווח לא נכון או עובר עבירה לפי סעיף 4, אזי, עושה פעולה ברכוש תוך ידיעה שהוא רכוש אסור, בית המשפט רשאי לצוות לחלוט רכוש שנעברה בו העבירה, רכוש ששימש לביצוע העבירה שאפשר את ביצועה או שיועד לכך, רכוש שהושג במישרין או בעקיפין כשכר עבירה או כתוצאה מביצוע העבירה או שיועד לכך.

לפי סעיף 26 לחוק, סמכויות חיפוש ותפיסה יחולו גם בעניין רכוש שאליו ניתן לתת צו חילוט. כמו כן, לצורך אכיפת החוק לשופט ולפקיד מכס יהיו את הסמכויות הנדרשות לפי הוראות בפקודת המכס כמו גם יהיו בעלי סמכויות חיפוש לפי פקודת הסמים המסוכנים.

2. פקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש): סעיפים 32, 34 ו-43

לפי סעיף 32 לפקודה, שוטר רשאי לתפוס חפץ במידה ויש לו יסוד להניח כי באמצעותו נעברה עבירה או עומדת להתבצע עבירה באמצעותו. כמו כן, רשאי הוא לתפוס את החפץ במידה והוא עשוי לשמש ראיה בהליך המשפטי בשל העבירה או כאשר ניתן בעבורו שכר תמורת ביצוע עבירה או כאמצעי לביצועה.

לפי סעיף 34, בית משפט השלום רשאי לצוות כי החפץ יימסר לתובע הזכות או לאדם פלוני, או לחילופין שינהגו בו אחרת על פי התנאים שייקבעו בצו.

לפי סעיף 43, שופט רשאי להזמין כל אדם שלפי ההנחה החפץ נמצא ברשותו או בחזקתו, להתייצב ולהציג את החפץ או להמציאו בשעה ובמקום על פי ההזמנה.

כיצד לפעול במידה וחשבונות הבנק הוקפאו?

כאשר מתגלה כי לא ניתן לבצע פעולות בנקאיות או להשתמש בכרטיסי הבנק יש לפנות באופן מידי לעורך-דין המומחה בעבירות הלבנת הון. יש לפנות בבקשה לבית המשפט שהורה להטיל את הצווים כי יבצע ביטול הקפאת חשבונות לחשודים. על עורך-הדין להתעמת עם סוגיה מורכבת מעין זו. לעיתים רבות המשטרה והיאל"כ לא פועלות על פי החוקים שנמנו לעיל. לעיתים הרכוש שנתפס לא תואם לעילה האפשרית לתפיסה כקבוע בחוק ויש לבחון האם קיים בסיס לתפיסה. על המשטרה להראות לבית המשפט בסיס עובדתי לתפיסת הרכוש. המשטרה יכולה לנקוט בהליכים מקלים יותר כגון שחרור של חלק מהחשבונות שיאפשר לחשודים ולבני משפחתם אורח חיים תקין. בכל מקרה של חילוטים זמניים וצווי הקפאה יש להתייעץ עם עורך-דין על מנת למנוע אותם או להקל עליהם. במידה ואתה זקוק לייעוץ מקצועי בנושא זה, ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות הלבנת הון | הלבנת הון | חוק איסור הלבנת הון | היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית | עורך דין הלבנת הון | הקפאת חשבון בנק | חילוט בהליך פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה זיכוי סטודנט מעבירות הונאה באוניברסיטת אריאל סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשה סדום בנסיבות אינוס בקטין ביטול כתב אישום ללקוח בעבירות העסקה והלנה של שוהים בלתי חוקיים בנסיבות מחמירות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
רישיון לאוטובוס ורישום פלילי
מיכל | 20:30 15/03/2018
רישיון לאוטובוס ורישום פלילי
עו''ד עודד רגב | 09:31 19/03/2018
הנדסאי עם רישום פלילי
דוד | 00:47 28/11/2017
מחיקת רישום פלילי
ירדן | 11:22 15/11/2017
מחיקת רישום פלילי
עו''ד אור הדאיה | 12:47 16/11/2017
פיצוי לאזרח שביתו ניזוק כתוצאה מאירוע פלילי
שכנה | 13:34 08/11/2017
פיצוי לאזרח שביתו ניזוק כתוצאה מאירוע פלילי
עו''ד אור הדאיה | 06:34 09/11/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017