חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | גישור פלילי - מתי הדבר מתאים?

גישור פלילי - מתי הדבר מתאים?

הליך הגישור הפלילי נולד בישראל בתחילת שנות האלפיים מתוך הצורך להפחית את העומס בבתי המשפט. הדבר חוסך בעגמת נפש רבה העשויה להיווצר כתוצאה מהליך משפטי ארוך, על כן, הליך הגישור הפלילי תואם לעיקרון המידתיות בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. ההליך מתנהל בבית המשפט ומטרתו להוביל להסדר טיעון המקובל על שני הצדדים. יחד עם זאת, לעיתים הוא עלול להוביל לפגיעה בעיקרון הצדק; נאשמים עשויים לקבל עונשים מקלים בגין עבירות חמורות שביצעו או לחלופין נאשמים שלא ביצעו עבירה כלל ייתנו הודאת שווא רק כדי לא להסתכן בקבלת עונש כבד יותר. עו"ד אסף דוק מונה את היתרונות והחסרונות של הליך הגישור הפלילי תוך הצגת המצבים בהם ניתן לשקול את הפנייה להליך זה.

מהו גישור פלילי?

ישנם שני סוגים של גישור פלילי: האחד, הוא "צדק מאחה"- במסגרת הליך זה, הגישור אינו מהווה חלק מהליך המשפט, ומהותו הוא דיאלוג בין העבריין לקורבן. הסוג השני הינו "הליך גישור"- אשר מתקיים בין כתלי בית המשפט, באמצעות שופט מגשר ומטרתו להוביל לכדי עסקת טיעון. מאמר זה יעסוק בסוג זה של הליך הגישור.

גישור פלילי שונה במהותו להליך הגישור האזרחי או המשפחתי בהם לרוב שני הצדדים הם אנשים פרטיים ביניהם חל סכסוך ובמקרה המשפחתי חל סכסוך על רקע ירושה או פרידה בין בני הזוג. בגישור הפלילי הצדדים המעורבים הם המדינה התובעת והנאשם..

את הליך הגישור הפלילי מנהל שופט המתמחה בגישור, והוא מתבצע בין כתלי בית המשפט. השופט המגשר מקשיב לטענות שני הצדדים ומנהל איתם דו שיח - דבר השונה באופן מהותי מהדיונים המתנהלים בבתי המשפט במסגרת הליך המשפט הפלילי. לאחר שמיעת טענות הצדדים, ולאחר בחינת כלל היבטי חומר הראיות והקשיים שבתיק, תוך התחשבות באינטרס הציבורי, מביא בפני הצדדים המלצה על כיצד יש לסיים את התיק, ומהו העונש שעל הנאשם לקבל.

יתרונות הגישור הפלילי

להליך הגישור הפלילי ישנם יתרונות בולטים: הליך הגישור הפלילי מקל בעומס שיש לבית המשפט ומקצר באופן משמעותי את ההליך המשפטי. בנוסף, בהליך הגישור אין צורך בזימון עדים או בהצגת ראיות וכל הסכמה המקובלת על שני הצדדים עשויה להוביל להחלטת השופט שמקובלת גם על התביעה וההגנה. בנוסף, ישנו חיסכון בעגמת נפש רבה שיכולה הייתה להיגרם לצדדים - ובעיקר, לקורבן, כתוצאה מההליך המשפטי הארוך, הסוער והכאוב. על כן, הליך הגישור הפלילי תואם לעיקרון המידתיות בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, לפיו במשפט הפלילי יש להקטין את השימוש באמצעים פוגעניים.

כמו כן, בזכות הליך זה נוצר מצב בו כלל הצדדים הנוגעים בדבר, יוצאים מרוצים ככל הניתן: המדינה אשר התחשבה באינטרס הציבורי בכך שהשיתה על הנאשם עונש הולם לעבירה בה הואשם, אם כי העונש אינו ניצב ברף העליון של הענישה על פי המקובל החוק. הקורבן, אשר יזכה לראות כיצד נעשה צדק עם העבריין בטווח שקצר בהרבה מאשר דרך ההליך המשפטי הרגיל. והנאשם, אשר יזכה לסיים את ההליך הכאוב במהרה בו תהיה לו יכולת השפעה רבה יותר על סעיף העבירה וגובה העונש אשר יושת עליו.

חסרונות הגישור הפלילי

יש שיטענו כי החיסרון העיקרי בהליך הגישור הפלילי הוא פגיעה בעקרון הצדק, שכן כל הסכם המתקבל בין הצדדים בהליך מובילה להסדר טיעון. לעומת זאת, אם ההליך הפלילי היה מתנהל בבית משפט הנאשם היה מקבל עונש חמור יותר. דבר נוסף, קורבן העבירה נפגש במסגרת הליך הגישור עם הנאשם, דבר שעשוי להוביל למצוקה נפשית ולחוויה טראומטית נוספת שבמקום שתשתפר - תחריף. זאת ועוד, בהליך הגישור עולה החשש מפני הודאות שווא. לעיתים חשודים שלא על עוול בכפם, עלולים לתת הודאת שווא על מנת לקבל עונש מקל. במסגרת זו הם ייקחו אחריות על מעשים שלא בוצעו ויציגו הבעת חרטה שקרית בכדי לנצל את ההזדמנות המקלה בהליך הגישור.

חיסרון נוסף ולא פשוט של הליך זה הינו הפוטנציאל שלו להיכשל, וההשלכות של כישלון זה על הצדדים במשפט. יש לדעת, שהמלצת השופט המגשר אינה מחייבת, ובמידה ואחד הצדדים אינו מרוצה ממנה - בין אם מדובר בקורבן שחושב שהצעת השופט היא מקלה מידי עם הנאשם, או בין אם מדובר בנאשם אשר חושב שההמלצה לעונש היא מחמירה מידי. במקרה כזה, תהליך הגישור הפלילי בין הצדדים יגיע לקיצו, כשבעצם הוא נכשל. עצם זה ששני הצדדים כבר בעצם "נשפטו" על ידי שופט יכול להעניק יתרון לאחד מהם, בהמשך ההליך הפלילי הרגיל. לדוגמה, במידה והשופט המגשר הטיל ספק בעוצמת הראיות או חשב שיש להקל בסעיף העבירה ו/בעונש, הסניגור יכול "לנופף" בהצעה זו בבית המשפט, ובכך להחליש את טענות התביעה. כמובן שגם המקרה ההפוך יכול לקרות.

גישור פלילי - האם הוא משתלם?

בכדי לדעת האם כדאי לגשת להליך הגישור הפלילי יש להיוועץ עם עורך דין פלילי אשר ידע לקחת בחשבון את כלל הראיות והשיקולים הנוגעים לתיק ואת האינטרס של לקוחו. עורך-דין פלילי יידע להחליט האם פנייה להליך גישור פלילי היא הדבר הנכון לעשות.

באופן כללי, ניתן לומר שהליך הגישור הפלילי יכול להשתלם במצבים בהם שני הצדדים מעוניינים לחסוך לעצמם זמן ועוגמת נפש. כאשר שני הצדדים הגיעו למסקנה כי בהליך משפטי ארוך, הדבר יקשה עליהם עוד יותר - ייתכן כי משתלם להם להגיע להסדר טיעון לא מחייב, בו כל אחד יאלץ לוותר על מעט מהמטרות אותן רצה להשיג בהליך המשפטי הרגיל. בכל מקרה, יש להיוועץ עם עורך-דין פלילי בעל ידע מקיף בנושא שינהל את המפגשים בין שני הצדדים, הן ביחד והן לחוד עד לגיבושו הסופי של ההסכם שיוגש לבית המשפט.

במידה ואתה זקוק לייעוץ מקצועי בנושא זה, ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
גישור בהליך פלילי | גישור פלילי | הליך גישור פלילי | הסדר טיעון | עורך דין הסדר טיעון | גישור במשפט פלילי

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה פלילית לעובדת בנק בכירה בעבירות תקיפה ואיומים סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנעצר ונחקר בחשד לתקיפת אישה וחדירה לחומר מחשב סגירת תיק לשחקן כדורסל ישראלי שנחשד בהחזקת סכין וסמים שלא לצריכה עצמית סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של אישה עימה ניהל מערכת יחסים ביטול כתב אישום ללקוח בעבירות העסקה והלנה של שוהים בלתי חוקיים בנסיבות מחמירות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019
ביטול הליך פלילי
תמיר.א | 11:21 20/04/2017
ביטול הליך פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 12:09 20/04/2017
האם זה נפוץ ששופטים מתעמרים בנאשמים במשפט פלילי
איל | 13:55 01/11/2016
האם זה נפוץ ששופטים מתעמרים בנאשמים במשפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:15 02/11/2016
ואם אני רוצה לייצג את עצמי והשופט כופה עלי סנגור צביורי
יעל | 10:14 03/11/2016