חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | ההבדל בין החזקת סם לשימוש עצמי לבין סחר בסמים

ההבדל בין החזקת סם לשימוש עצמי לבין סחר בסמים

בכל הנוגע לעבירות של החזקת סם, החוק מייחס חשיבות מכרעת לכמות החומר שנמצאה. העונש המרבי על החזקה לצריכה עצמית הינו עד 3 שנות מאסר, בעוד העונש על החזקת סמים בהיקף גדול, עבירה שהחוק מגדיר אותה כהחזקת סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית, יכול להגיע לעד 20 שנות מאסר. עו"ד אסף דוק מסביר מדוע קיימים פערים כאלו בין שני סוגי העבירות וכיצד נקבע באיזו עבירה מחזיק הסמים יואשם.

ההבדל בין החזקת סם לשימוש עצמי לבין החזקת סם שלא לשימוש עצמי?

החוק מתייחס בחומרה רבה לעבירה של סחר בסמים, הרבה יותר מאשר לשימוש עצמי בסמים. אי לכך, פעולות שונות הקשורות בהפצת סמים - כגון החזקת כמות גדולה של סמים, נאסרות באופן חמור.

החוק קובע סף מסוים של כמות סם הנחשבת כצריכה עצמית אשר העונש בגינה הוא מאסר של עד 3 שנים. החזקת כמות הגדולה מסף זה, עלולה להיחשב כפעולה הקשורה בסחר סמים, מה שמקפיץ את העונש לעד 20 שנות מאסר. על פי פקודת הסמים, החזקת שלא לצריכה עצמית נחשבת כאחת הפעולות הקשורות לסחר בסמים מסוכנים, כגון: מסחר בסמים, ייבוא או ייצוא של סמים, תיווך בסמים ועוד. לפי סעיף 13 של פקודת הסמים המסוכנים, פעולות הקשורות לעסקאות סמים תחשבנה ככאלו גם ללא קבלת תמורה. לכן, העברת סם לאדם אחר ללא תשלום עדיין יכולה להוביל לכתב אישום.

מה הוא הרף של כמות הסם הנחשב כהחזקה לשימוש עצמי?

הרף שנחשב לצריכה עצמית על פי החוק משתנה לפי סוג הסם. כאשר מדובר בקנאביס וחשיש, הרף הקבוע בחוק הינו 15 גרם. במידה ומדובר בקוקאין הרף בחוק הוא 0.3 גרם ובאקסטזי - 0.2 גרם.

אמנם, כדי להביא לכדי הרשאה יש להביא ראיות משלימות כדי להוכיח את כוונת הסחר של האדם שנתפס, מלבד עצם החזקת הכמות הגדולה אצלו. כך, על פי סעיף 31(3), במקרה שאדם החזיק כמות סם הנחשבת שלא לשימוש עצמי, יש להוכיח שהייתה לו כוונה לבצע סחר בינו לקונה, יחד עם הידיעה על כך שהיה באמתחתו סם אסור (עיקרון הכוונה הפלילית). במידה וניתן יהיה להוכיח סעיפים אלו ולהרשיעו בסחר, יהיה ניתן לגזור עליו מאסר בפעול של עד 20 שנה, יחד עם קנס כספי, חילוט רכוש, ואף שלילת רישיון נהיגה.

כיצד תוכל להתגונן אם נתפסת עם כמות העולה על רף הצריכה עצמית?

הדרך בה יוכל אדם להגן על עצמו מפני הרשעה בהחזקה שלא לשימוש עצמי, הוא להוכיח שהכמות הנמצאת אצלו אכן נועדה עבורו, שהעלות הכספית של הסמים שנתפסו אצלו הינה סבירה עבורו - קרי, שהיה לו איך לשלם עליהם ולכן ייתכן שבאמת קנה את הסם עבור עצמו. הוא יכול לטעון שהאופן בו החזיק את הסם מעיד על כוונה לשימוש עצמי, ולהעלות מגוון נסיבות אחרות שיכולות להעלות את הסבירות שמדובר בהחזקת סם לשימוש עצמי בלבד.

מדיניות חדשה בשימוש עצמי בסם הקנאביס - עוברים לאי הפללה באחריות

המשרד לביטחון פנים מאמץ מדיניות חדשה בכל הקשור לשימוש בקנאביס, לפיה האכיפה נגד המשתמשים בסם תעבור למתן קנסות מנהליים וייעשה שימוש בהפללה רק כמוצא אחרון.

בהתאם למתווה החדש, אדם שיימצא מחזיק בסם קנאביס במשקל של עד 15 גרם לא יטופל כלל בפן הפלילי אלא יושת עליו קנס או שעניינו יועבר למסלול סגירת תיק בהסדר מותנה.

סיכום המדיניות החדשה כלפי בגירים שייתפסו משתמשים בקנאביס:

בגיר אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם הראשונה יושת עליו קנס מנהלי ואם ייתפס בפעם השנייה - יושת עליו קנס כפול.

בגיר אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם השלישית - הטיפול בעניינו יועבר למסלול של סגירת התיק בהסדר מותנה, מבלי שיוגש נגדו כתב אישום, וזאת בתמורה להודייתו ולעמידתו בפיקוח שירות המבחן ו/או להימנע מביצוע עבירה בעתיד. כמו כן, במקביל תישקל אפשרות שלילת רישיון הנהיגה או שלילת רישיון הנשק שלו.

בגיר אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם הרביעית ומעלה - ייפתח לו תיק פלילי ותישקל האפשרות להגיש נגדו כתב אישום ולהעמידו לדין פלילי רגיל.

כמו כן, המשטרה צפויה להצטייד במכשור טכנולוגי לשם עריכת בדיקת רוק חדשה לגילוי נהיגה תחת השפעת סמים מצד נהגים.

סיכום המדיניות החדשה כלפי קטינים שייתפסו משתמשים בקנאביס:

בכל הנוגע לקטינים תתקיים מדיניות במסגרתה לא יושתו עליהם קנסות מנהליים.

קטין אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם הראשונה - הטיפול בעניינו יועבר למסלול של טיפול מותנה ללא קנס או רישום פלילי.

קטין אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם השנייה - הטיפול בעניינו יועבר למסלול של סגירת תיק בהסדר מותנה.

קטין אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם השלישית ומעלה - ייפתח לו תיק פלילי ותישקל האפשרות להגיש נגדו כתב אישום ולהעמידו לדין פלילי רגיל.

כיצד עליך לפעול במידה ונעצרת או הואשמת בהחזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי?

עליך לדעת שאין זה סוף הדרך. הכמות שנתפסה אצלך אינה חייבת לחרוץ את גורלך. התקשר ללא דיחוי לעורך דין פלילי מקצועי ובעל ניסיון בתחום אשר ידע לשכנע ולהוכיח לבית המשפט שכמות הסם שנתפסה אצלך מיודעת עבור שימושך העצמי בלבד או אפילו אינה קשורה בכלל למעשה פלילי. עורך דין פלילי יוכל למנוע ממערכת המשפט להרשיע אותך בעבירה החמורה של סחר בסמים, ואף להביא לכדי כך שלא תואשם בפלילים בכלל. התקשר מיד, וחסוך מעצמך יגון, סבל רב ושנים רבות מאחורי סורג ובריח.  במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות סמים פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות סמים | החזקת סם לצריכה עצמית | החזקת סמים לצריכה עצמית | עורך דין עבירות סמים | החזקת סמים שלא לצריכה עצמית | החזקת סם שלא לצריכה עצמית | החזקת סם לשימוש עצמי | ההבדל בין החזקת סם לצריכה עצמית לבין סחר בסמים | ההבדל בין שימוש עצמי לבין סחר בסמים | עונש על החזקת סמים קלים | עונש על החזקת סם שלא לשימוש עצמי

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים שחרור נאשם ממעצר בעבירות חמורות של מעשי סדום ומעשים מגונים בילדים קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
נטע | 20:57 01/10/2017
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
עו''ד אור הדאיה | 21:56 01/10/2017
עבירות סחר בסמים
אבי | 22:20 17/11/2018
נחקרתי על החזקה שלא לשימוש עצמי
יוני ב | 17:25 24/01/2018
נחקרתי על החזקה שלא לשימוש עצמי
עו''ד עודד רגב | 11:41 28/01/2018