חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מכירת סמים בקרב בני נוער - כיצד להתגונן?

מכירת סמים בקרב בני נוער - כיצד להתגונן?

החוק מחמיר ביותר במכירת סמים לקטינים, כאשר העונש עליה לאדם בוגר הינו עד כעשרים וחמש שנות מאסר. אך יש לדעת שלצערנו עבירה זו קיימת גם בצורתה ההפוכה: קטינים אשר מוכרים סמים. כיצד החוק מתייחס למכירת סמים על ידי קטינים וכיצד הוא מאזן בין הצורך להענישם לבין הצורך למחול להם ולשקמם? עו"ד אסף דוק מבאר זאת במאמר הבא.

מהו העונש לקטינים שנתפסו מוכרים סמים?

התופעה של קטינים המוכרים סמים, בעיקר דרך רשת האינטרנט, הולכת ומתרחבת, ומעמידה את מערכת המשפט בפני דילמה לא פשוטה. החוק הישראלי נוהג להקל עם קטינים אשר ביצעו מעשים פליליים, ומשתדל לשלב את הצורך בשיקום יחד עם הצורך בענישה. לרוב, במידה וקטין ללא עבר פלילי הואשם במכירת סמים – כל עוד לא ייבא או גידל את הסם, גבוהים הסיכויים שלא ירצה מאסר בפועל.

עם זאת חשוב לדעת עד כמה גבוהים הסיכויים שהקטינים בכל זאת יואשמו בעבירה של סחר או הפקה של סמים. במידה ויוחלט כן לשפוט את הקטין על פיהן, עבירות אלו עלולות להחמיר את העונש עד מאוד. שכן, על פי סעיף 13 בפקודת הסמים חל איסור על ייבוא, ייצוא, סחר או הפקה של סמים, ואף על העברה למכר ללא תמורה כספית. העונש על עבירות אלו הוא גבוה ביותר – עד כעשרים שנות מאסר, אך כאמור, מערכת המשפט נוהגת להקל מאוד על קטינים, כאשר מטרת המדינה היא לשקם את הקטין יותר מאשר להענישו. יש לדעת כי חקירתו של קטין במשטרה בגין עבירות סמים, לאו דווקא מסתיימת בפתיחת תיק פלילי. בעבירות בהן העונש המרבי הקבוע בחוק הוא עד שלוש שנות מאסר, שהינן מסוג עוון או חטא, ניתן להעביר את הקטין למסלול של הליך טיפול מותנה, במהלכו הנער יעבור שיקום ופרטיו יימחקו מהמחשב המשטרתי ללא כל כתם פלילי.

מהן הזכויות העומדות לקטין שנעצר או נחקר בסחר בסמים?

במידה ובנך נחקר בחשד לסחר בסמים, עליך להכיר את חוק הנוער המגדיר אילו זכויות מגיעות לקטין אל מול רשויות האכיפה בזמן מעצרו. ראשית, אסור לשוטרים לעצור אותו בבית-ספרו ובמקום עבודתו, המעצר חייב להיות דיסקרטי ולהתבצע באמצעות שוטרים הלבושים באזרחי, ללא מכונית משטרה ואזיקים, ורק בשעות היום. במידה והקטין מזומן לחקירה, הדבר יתבצע רק באמצעות ההורים, ובמידה והקטין טרם הגיע לגיל ארבע עשרה – החקירה תתנהל רק בנוכחות ההורה.

כיצד ניתן להתגונן בפני הרשעת קטין בסחר בסמים?

במידה וילדך מואשם בעבירת סחר בסמים, התקשר ללא דיחוי לעורך דין פלילי אשר ידע להציג את גרסתו בצורה האמינה והמקצועית ביותר כדי למנוע הרשאה, ושידע לשכנע את בית המשפט בצורך לשקם ולמחול לקטין, מאשר להענישו. עורך-דין פלילי מנוסה ישכנע את בית המשפט להעביר את הקטין לידי הליך טיפול מותנה ללא רישום פלילי שיכתים את עתידו.

כמו כן, עליך לדעת, שבמעשים פליליים של קטינים, ניתן להטיל גם אחריות אזרחית על הוריו. העונשים שיכולים להיות מושתים על ההורים הם בעיקר כספיים – תשלום פיצויים לנפגעים, קנסות, ותשלום הוצאות משפט. התייעצות עם עורך דין פלילי תאפשר לך להתמודד עם תוצאות קשות אלו, ולאפשר לילדך לשוב אל חיק משפחתו, ולמסלול חיים תקין ונורמטיבי.

במידה ואתם או יקירכם הקטין עומד בפני הליכים פליליים פנו ללא דיחוי להתייעצות עם עו"ד פלילי המתמחה בייצוג קטינים ובני נוער בטלפון 052-6885006 או צרו עימנו קשר דרך האתר ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי לקטין בעבירת תיווך בסמים סגירת תיק חקירה נגד קטין שנחשד בהתפרצות לבית כנסת נער שנחשד בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות כלפי תלמידות בית ספר לא יועמד לדין ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בהחזקת סכין שלא כדין סגירת תיק מחוסר אשמה לאחות מוסמכת שנחשדה בתקיפת ילדיה הקטינים אי הרשעה ללקוח שהואשם בעבירת תקיפה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
קנס מנהלי על החזקה ושימוש בסמים - מה אפשר לעשות?
יואב | 17:29 12/05/2019
קנס מנהלי על החזקה ושימוש בסמים - מה אפשר לעשות?
עו''ד אסף דוק | 07:53 13/05/2019
קנס מנהלי על החזקה ושימוש בסמים - מה אפשר לעשות?
יואב | 21:17 13/05/2019
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
נמרוד | 09:50 31/03/2019
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
עו''ד אסף דוק | 05:06 02/04/2019