חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מה עונשו של אדם שקונה או מוכר סמים באינטרנט?

מה עונשו של אדם שקונה או מוכר סמים באינטרנט?

בשנים האחרונות סוחרי הסמים מעבירים את שטחי פעילותם מסמטאות חשוכות, תאי שירותים ורחבות ריקודים לרשת האינטרנט, מתוך הבנה שהרשת מאפשרת הגעה לקהל יעד רחב ביותר, ועם סיכוי מופחת להיתפס. מהן הסכנות בקנייה ומכירה של סמים דרך האינטרנט ומהם העונשים הקבועים על כך בחוק? עו"ד אסף דוק מסביר.

סמים אונליין - סוגים ועונשים

עברייני הסמים של העידן החדש, העבירו את דרכי פעילותם מרחובות חשוכים אל מרחב האינטרנט. האתרים השונים מציעים גישה נוחה וקלה לצרכנים תוך אפס סיכונים. לא בכדי, ענף מכירת הסמים אונליין הפך לפופולארי ביותר בשנים האחרונות. אך יש לזכור, כי החוק מתייחס לסוחר הסמים החדש, שהעביר את שירותיו אל מרחב האינטרנט – כאל עבריין לכל דבר.

אתרי האינטרנט אשר מציעים למכירה מנעד מגוון של סמים, מאפשרים לסוחרים לקיים עסקאות ללא צורך במפגש פיזי, דבר אשר מתיר אפשרויות עסקים נרחבות שחוצה מדינות. רשויות האכיפה נתקלות בקושי לטפל בסוחרי הסמים באינטרנט, ומתקשות לאמוד את ממדי התופעה, שמתרחשת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות.

כמו כן, ישנם לא מעט מקרים בהם אדם מבצע הזמנה של סמים באינטרנט לשימושו העצמי בלבד ולא לצורך הפצה. אולם, החוק קובע שכל אדם שמזמין סם, ולא משנה מהי הכמות (וגם כשמדובר בכמות מזערית ביותר מתחת ל-15 גרם, כמו זרעים, למשל) מוגדר כסוחר בסמים שעובר עבירת יבוא סמים ולכן צפוי לעשרים שנות מאסר.

מכירת סמים באינטרנט – כיצד החוק מתייחס לכך?

על פי סעיף 13 של פקודת הסמים חל איסור על ייבוא, ייצוא, סחר או הפקה של סמים, ואף על העברה למכר ללא תמורה כספית. נשאלת השאלה, האם מכירה סם דרך רשת האינטרנט, בין אם מדובר באמצעות אתרים, רשתות חברתיות וכדומה, נחשבת לסחר בסמים? עמדת המחוקק הינה לחלוטין חיובית. כך, בשנת אלפיים וחמש עשרה סוכן משטרה סמוי הוביל להפללתם של רשת סוחרים סחר של סמים דרך הפייסבוק – רובם קטינים. בעקבות החשיפה, הם הובאו למעצר באשמת סחר בסמים.

מה העונש על סחר בסמים באינטרנט?

בסימן ב' המופיע בפקודת הסמים המסוכנים, מפורטות הוראות הנוגעות למסחר ומעבר של סמים. בסעיף 13 מפורט איסור על ייצוא, יבוא, סחר או הספקה של סמים ובסעיף 14 מפורט איסור על תיווך סמים, בין אם בתמורה ובין אם לאו. כמו כן, חל איסור להוביל סם מסוכן במעבר דרך ישראל, הוראה המפורטת בסעיף 15. המעבר יהיה אך ורק מארץ ממנה מותר לייצא ואל ארץ אליה מותר לייבא. העונש המרבי הקבוע בחוק למפרים הוראות אלה הוא עד עשרים שנות מאסר או קנס בשווי של עד חמישה מיליון ושש מאות וחמישים אלף שקלים.

הזמנת סמים באינטרנט - כיצד החוק מתייחס לכך?

על פי החוק במדינת ישראל, עבירות סמים, הנחשבות לעבירות נפוצות מאד לצערנו, גם בארץ וגם בעולם כולו, הן עבירות פליליות לכל דבר. פוקדת הסמים קובעת כי כל מי שמחזיק סמים או משתמש בסמים מסוכמים, לרבות מריחואנה, חשיש וגם קוקאין, צפוי למאסר של עד שלוש שנים (בהתאם לכמות שהחזיק ברשותו). כשמדובר ביבוא של סמים, כמו הזמנת סמים באינטרנט או ביצוא ובייצור סמים, העונש חמור עוד יותר ומי שנמצא עושה זאת צפוי להישפט לתקופה של עד עשרים (!) שנות מאסר. הזמנת סמים באינטרנט הפכה בשנים האחרונות ובעיקר בשל הגישה הקלה לאתרים המציעים למכירה את הסמים הקלים ביותר עד הקשים לפופולארית מאד. כל מי שמזמין סם, ולא משנה מהי הכמות (וגם כשמדובר בכמות מזערית ביותר, כמו זרעים, למשל) מוגדר כסוחר בסמים ולכן צפוי לעשרים שנות מאסר. זוהי עבירה חמורה במיוחד, המצריכה פנייה אל עורך דין המתמחה בתחום לצורך קבלת ייצוג הולם ובחינת אופי ההתמודדות מול בית המשפט ועם רוע הגזירה.

מה העונש על הזמנת סמים באינטרנט?

כאמור, עבירת ייבוא סמים משתייכת למדרגה החמורה ביותר של עבירות הסמים, בנוסף להכנה, ייצוא, מסחר, מסחר והפקה. על עונשים אלו קובעת פקודת הסמים המסוכנים עונש המגיע עד 20 שנות מאסר. למעשה, מעל מדרגה זו מצויות רק עבירות המערבות שידול קטינים להשגת ושימוש בסמים מסוכנים, עליהן הענישה היא עד 25 שנות מאסר. יש לציין שמעבר לעונשי המאסר בפועל עשויות להינקט כנגד האשמים פעולות נוספות, כדוגמת פסילה של הדרכון, של רישיון מקצועי, של רישיון רכב, של רישיון נהיגה וכן קנסות כספיים.

שיקולי ענישה בעבירת יבוא סמים באינטרנט

כמו בכל עבירה, גם בעבירות ייבוא סמים מפעיל בית המשפט מגוון רחב של שיקולים בבואו לגזור את דינו של הנאשם. שיקולים אלו כוללים בין היתר את כמות הסם וסוגו, עבר פלילי, הרתעה, גמילה, מניעה ושיקום. יחד עם זאת, חשוב להבהיר כי מדובר באחת העבירות החמורות ביותר שמגדירה פקודת הסמים, ושהשיקול ההרתעתי הינו ראשון במעלה מבחינת בית המשפט. מכאן שהנאשמים עומדים בפני עונשים חמורים שיכולים להגיע לשנות מאסר ממושכות.

קנייה והזמנה של סמים באינטרנט לשימוש עצמי

ישנם לא מעט מקרים בהם בוצעה ההזמנה לצרכים אישיים בלבד ולא לצורך הפצה. במקרים כאלה, ובעזרתו של עורך הדין, ניתן לטעון בפני בית המשפט שמדובר במקרה חריג, במזמין שאיננו פושע או משתייך לארגוני פשע הסוחרים בסמים ולכן יש להקל על עונשו. עורך דינו של הנאשם יכול להתייחס גם לכמות המוזמנת ולהוכיח שמדובר בכמות הנדרשת לצרכים אישיים ולא יכולה להימכר הלאה, ללקוחות נוספים. אולם, חשוב לזכור שהחוק במדינה וכך גם האוכפים אותו, משטרת ישראל, מחמירים בנושא לא מעט וגם כשמדובר בהזמנת סמים באינטרנט לשימוש אישי בלבד. הדבר נכון גם לגבי הזמנת זרעי מריחואנה, שאינם נחשבים בפועל כחומר פעיל ולכן לא יכולים גם על פי הגדרתם להיחשב כסם מסוכן. ובכל זאת, מכיוון שזרעים אלה יכולים בהמשך להגיע אל מעבדת ייצור סמים, הזמנתם נחשבת כעבירה על החוק בדומה לייבוא כל סם אחר ולכן העונש הניתן למבצע זאת נקבע בהתאם. מצד שני, אם ניתן להוכיח ולהראות לבית המשפט שמדובר בכמות מזערית מאד של זרעי מריחואנה, הרי שהסיכוי להקלה בעונש הוא רב מאד.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין קנייה או מכירה של סמים באינטרנט?

עליך לדעת שקיימות דרכים להקל את העונש ואף להימנע מהרשעה. פנה ללא דיחוי לעורך דין פלילי, אשר ידע להיאבק עבור חפותך, ולהציג את גרסתך בצורה האמינה והמקצועית ביותר תוך ניצול הפרצות הקיימות כדי להפחית את כתב האישום נגדך עד כדי הוצאתך זכאי. עבירות סחר בסמים, גם אם הן נעשות דרך רשת האינטרנט הן חמורות ביותר. רשויות האכיפה מתייחסות לכך באפס סובלנות ולכן במידה ונתפסת אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות סמים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות קנייה או מכירה של סמים באינטרנט פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

דוגמאות למקרים בהם הובלנו לסגירת תיקי יבוא סמים באינטרנט

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות סמים | סחר בסמים | הזמנת סמים באינטרנט | יבוא סמים | יבוא סמים באינטרנט | קניית סמים באינטרנט | מכירת סמים באינטרנט | רכישת סמים באינטרנט | יבוא סמים בדארקנט | סחר בסמים באינטרנט | עורך דין יבוא סמים | הזמנת סמים ברשת | עבירות סמים באינטרנט | עונש על קניית סמים באינטרנט | עונש על מכירת סמים באינטרנט | עונש על יבוא סמים | סמים אונליין | קניית סמים בדארקנט | הזמנת סמים בדואר

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין ענישה מקלה: עבודות שירות בלבד לנהג מונית שביצע ברכבו מעשים מגונים חמורים בקטינה אותה הסיע

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 22:20 17/11/2018
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 11:52 31/03/2019