חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | ריסוס גרפיטי - עבירה פלילית או אומנות מעוררת השראה

ריסוס גרפיטי - עבירה פלילית או אומנות מעוררת השראה

גרפיטי הוא אומנות אשר מוצגת לרוב ברחובות העיר וקיומו היה עוד בימי האימפריה הרומית ואף בימי קדם בציורי המערות. גרפיטי נובע מרצון לחשוף דעות ועמדות, לרוב פוליטיות, ומאפשר מחאה. ציורי גרפיטי ללא הסכמת הבעלים, מהווה עבירה פלילית שנקבע בחוק העונשין תחת הוראות המפרטות בריונות ותקלות לציבור. בשל העובדה כי אמנות הגרפיטי הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, מדינות רבות ראו לנכון להקצות קירות המיועדים לשם ציורי הגרפיטי מתוך מודעות וכוונה לאפשר לאמנים ולכלל הציבור להביע את עמדתם ומחאתם. עו"ד אסף דוק מסביר אודות תופעת הגרפיטי, האם מדובר בוונדליזם ומה עונשי המאסר שנקבעו בחוק בגין עבירה זו.

השחתת רכוש ציבורי או פרטי, שאינו שייך לעבריינים, ללא סיבה מניחה את הדעת, מוגדרת כוונדליזם. גרפיטי (ובאנגלית: graffiti) מהווה חלק מתופעת הוונדליזם, וכולל אותיות או ציורי אומנות כחלק מרצון להביע עמדה. בדרך כלל ציורים אלה נעשים ללא הסכמת הבעלים, דבר שמהווה עבירה פלילית. במידה והגרפיטי נעשה בהסכמה אין הדבר מהווה בעיה ואף הפך במקומות רבים בעולם לאמנות מקובלת במידה דומה לציורי קיר.

כיצד החוק מתייחס לגרפיטי והאם מדובר בוונדליזם?

ציור על רכוש פרטי או ציבורי, ללא הסכמת הבעלים מהווה עבירה על החוק אשר מוגדרת בסעיפים 195 ו-196 בחוק העונשין, תחת סימן ט' המפרט הוראות הנוגעות לעבירות בריונות ותקלות לציבור. תחת סימן זה מופיעות הוראות שונות אשר אוסרות לדוגמה איסור מכירת סכין או אגרופן לקטין, עבירה של תגרה במקום ציבורי, איסור מכירת משקאות משכרים לקטינים ועוד.

המחוקק ראה לנכון לאסור כל פעולה המשחיתה במודעות רכוש ציבורי ופרטי. מעשה הוונדליזם לא נחשב למעשה לגיטימי ולרוב מבוצע בשל רצון לפרוק תסכולים, פחדים ודרך להתמודד עם החיים בדרך לא נורמטיבית. לרוב האחראים למעשה הוונדליזם יהיו בני נוער שלעיתים אינם מודעים לחוק ועושים זאת בחוסר ידיעה או הבנה של המעשה. על כן, במידה וילדך מואשם בעבירת וונדליזם, אל תקל בכך ראש שכן מדובר בעבירה חמורה שלצדה נקבע עונש מאסר. כדאי שתפנה להיוועצות עם עורך דין פלילי טרם החקירה על מנת שילווה את בנך או בתך לאורך ההליך נגדם.

מה העונש שנקבע בגין עבירת וונדליזם?

השחתת מודעות מפורטת בסעיף 195 בחוק העונשין שבגינה נקבע עונש מאסר של 3 חודשים לאדם אשר מוריד, משחית או משמיד, במזיד וללא רשות כדין, הודעה, מודעה או תעודה שהודבקו או שנועדו להיות מודבקים אל בניין או במקום ציבורי אחר על פי דין או על פי הוראות עובד הציבור. לפי סעיף 196, העונש מזנק לשנת מאסר במידה והעבריין כותב, מצייר, משרטט או חורת על מקרקעים של זולתו שלא כדין או מדביק עליהם שלא כדין כל כתב או שלט.

בנוסף לאמור, נקבע כי מי שתוכנה של מודעה מודפסת שהודבקה שלא כדין, מצביע עליו כעל מי שהזמין את הכנתה או את הדבקתה או הורה על ביצוע המעשה – ייחשב כמי שביצע את העבירה בסעיף 196. אומנם, הסעיף מציין שני סייגים לכך; במידה והעבירה נעשתה לא בידיעתו של האדם או שהוא נקט בכל האמצעים הסבירים למנוע את ביצועה של העבירה. בכדי שגרסתך תוצג באופן מיטבי כדאי שתפנה לשירותיו של עורך דין פלילי אשר בקיא בדינים ובעל ניסיון בתחום.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין ריסוס גרפיטי?

אל תקל בכך ראש, שכן, למרות האומנות שבדבר אשר דרכה ניתן להביע רצונות, פחדים, עמדות ומחאות, מדובר בעבירה פלילית לצדה עונש מאסר של עד שנה אחת. בני נוער לעיתים מועדים יותר לבצע עבירה זו, על כן, אם מדובר בבנך או בתך כדאי שתפנה לשירותיו של עורך דין פלילי טרם חקירתם במשטרה. עורך דין פלילי מיומן יציג את גרסת הנאשמים באופן מיטבי ויפעל למען חפותם. הדבר משמעותי ביותר כאשר מדובר בקטינים ובבני-נוער, שכן רישום פלילי במשטרה יכול להכתים את עתידם ולשבש את הצלחתם. על כן, אל תיתן לעבירה זו להשפיע על עתידם ולשבש את אורח חייהם. במידה ואתה זקוק לייעוץ משפטי מקצועי בנושא באפשרותך ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות בריונות ותקלות לציבור | עבירת ציור גרפיטי | עבירת ריסוס גרפיטי | עבירות וונדליזם | עונש על ריסוס גרפיטי | השחתת רכוש ציבורי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנעצר ונחקר בחשד שתקף שוטרת סיור וקצין משטרה מתחנת אשדוד סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן ענישה מקלה: 3.5 חודשי עבודות שירות בלבד בגין גידול סמים במשקל 900 גרם ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שפצע אדם אחר וחיבל ברכבו סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות תקיפה חמורה והחזקת סכין סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה ופציעה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017