חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהו הסדר טיעון במשפט צבאי?
קטגוריות: משפט צבאי

מהו הסדר טיעון במשפט צבאי?

הסדר טיעון או עסקת טיעון בהליך פלילי היא דבר מקובל בבתי המשפט, לרבות בבתי הדין הצבאיים. בהסדר טיעון הליכי המשפט מתקצרים והנאשם זוכה לעונש קל יותר. האם לחייל העומד בפני משפט צבאי כדאי להגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות הצבאית? עו"ד אסף דוק מסביר.

מהו הסדר טיעון?

במידה וישנן מידה מספקת של ראיות אשר מוכיחות את ביצוע העבירה המיוחסת לחשוד בנוסף לאינטרס הציבורי במעשיו, יוגש כנגדו כתב אישום. בכדי לקצר הליכי משפט, ולהרוויח כסף, זמן ולהפחית את הסיכון בו עשוי הנאשם להפסיד במשפט, לעיתים נהוג להגיע להסדר טיעון בין התביעה ובין הנאשם, הסדר אשר קיים גם במסגרת בתי הדין הצבאיים.

בהסדר זה הנאשם מודה בכתב האישום תמורה לכך שהתביעה תוותר על חלק מהסעיפים בכתב האישום ו/או תתקן את כתב האישום ו/או תמיר לאישום קל יותר. בהסדר טיעון, הן הנאשם והן התביעה יוצאים מורווחים – התביעה תחסוך זמן יקר, כוח אדם ועדות בבית-המשפט של עדי תביעה. הנאשם ירוויח עונש קל יותר וימנע את הסיכון שללא ההסדר עשוי יהיה לקבל עונש כבד יותר במהלך המשפט.

הסדר טיעון במשפט המתנהל בבית דין צבאי

בתי הדין הצבאיים אינם מחויבים להסדר טיעון ואין חייבים לספק הסבר לנאשם על כך. יחד עם זאת, על בית המשפט הצבאי לכבד את החלטת הצדדים אשר רוצים שגזר דין ייפסק לפי המוצע בהסדר הטיעון. כלל זה יחרוג במחקרים נדירים בהם בין הדין הצבאי סבור כי הסדר הטיעון לוקה בפגם מהותי ואין הוא תואם למטרות הענישה או לדרישות הצדק.

בנוסף, במידה ונודע מידע חדש לתביעה, רשאית היא לחזור בה או במקרים נדירים אחרים שבהם האינטרס הציבורי דורש זאת. נשאלת השאלה – האם הנאשם יכול לחזור מהסכמתו? התשובה לכך תלויה האם הודה הוא באשמה. במידה ולא הודה באשמה הנאשם יכול לחזור מהסכמתו וההליך הפלילי נגדו ימשיך היכן שפסק.

האם ישנם מצבים בהם בית הדין הצבאי מחמיר עם הנאשם וסוטה מההסדר?

ישנם מקרים חריגים בהם בית הדין הצבאי סוטה מעסקת הטיעון ואף מחמיר עם הנאשם. במידה ומצב מעין זה מתרחש, הנאשם רשאי להגיש ערעור לבית הדין הצבאי לערעורים. במקרה זה, נדרשת התביעה הצבאית לבחון לקראת הערעור את עמדתה ואין היא חייבת להגן על עסקת הטיעון. מכיוון שעקרון ההגינות כלפי הנאשם וכלפי האינטרס בקיומם של הסדרי הטיעון, הוא עקרון עליו התביעה מחויבת, במקרים נדירים בהם הסדר הטיעון לא עולה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי – התביעה תגן על עסקת הטיעון בבית הדין הצבאי לערעורים.

האם כדאי להגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות הצבאית?

בכדי לענות על שאלה זו יש לבחון לעומק את המקרה. ככלל, ישנם מקרים בהם הסדר טיעון הוא המתאים ביותר ומנגד ישנם מקרים בהם כדאי להילחם על החפות. כאשר ישנו חשש להרשעה כדאי לנסות להגיע להסדר טיעון ובמידה והנאשם מאמין בחפותו תוך הערכתה של ההגנה כי הסיכויים להרשעה הם נמוכים כדאי להילחם במטרה להגיע לזיכוי. בכדי לענות על שאלה זו באופן מדויק כדאי להיוועץ עם עורך דין צבאי. עורך-דין צבאי אשר בקיא בדינים יכול לאמוד את היתרונות והחסרונות של כל אחת מן האופציות.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה פלילית לעובדת בנק בכירה בעבירות תקיפה ואיומים שישה חודשי עבודות צבאיות בלבד לאיש קבע שהורשע בגניבת עשרות אלפי שקלים מכספת הבסיס בו שירת שחרור ממעצר חייל שנחשד בהחזקה ושימוש בסמים מסוכנים במסגרת פרשיה רחבה וחמורה בצבא סגירת תיק בהיעדר אשמה להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים אי הרשעה ללקוח בעבירת גניבה הגם שלא הצביע על פגיעה קונקרטית בעיסוקו סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע מעשה סדום בקטינה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חזרה מהודיה לאחר הסדר טיעון
ישראל | 09:17 13/10/2017
חזרה מהודיה לאחר הסדר טיעון
עו''ד אור הדאיה | 11:57 13/10/2017
הסדר טיעון מה הוא?
ד קטין | 15:31 26/08/2017
הסדר טיעון מה הוא?
עו''ד אור הדאיה | 07:57 30/08/2017
הצעה להסדר טיעון בתיק תעבורה
עמית | 11:18 26/01/2014
הצעה להסדר טיעון בתיק תעבורה
עו''ד חזי כהן | 12:24 26/01/2014