חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | אימונים צבאיים אסורים - מה דינו של אדם המתאמן בנשק ללא רשות?
קטגוריות: עבירות נשק

אימונים צבאיים אסורים - מה דינו של אדם המתאמן בנשק ללא רשות?

אימונים צבאיים אסורים הם חלק מעבירות המרדה ותכליתן לפגוע במשטר ובחברה. בכדי לשמר את הסדר הקיים נקבעו עונשי מאסר ממושכים בגין אימון או הדרכה בנשק או פעולות צבאיות ללא רשות הממשלה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת אימונים צבאיים אסורים, מרכיביה והעונשים שנקבעו בצדה תוך סקירת פסיקה בנושא.

מהי עבירת אימונים צבאיים לפי חוק העונשין?

אימונים צבאיים אסורים מפורטים תחת עבירות המרדה בסימן א' בספר העונשין תחת פרק ח' הנוגע לפגיעות בסדרי המשטר והחברה. סעיף 143(א) קובע עונש מאסר של עד 7 שנים למי שמאמן או מדריך להשתמש בנשק או לבצע תרגילים, תנועות או פעולות צבאיים ללא רשות הממשלה. עוד אוסר הסעיף לנכוח באסיפה או בהתקהלות שאינן ברשות הממשלה בכדי לאמן או להדריך אחרים להשתמש בנשק או לבצע תרגילים, תנועות או פעולות צבאיים.

סעיף 143(ב) קובע עונש מרבי של עד 3 שנות מאסר מאחורי סורג ובריח למי שמתאמן או מיתרגל להשתמש בנשק או לבצע תרגילים, תנועות או פעולות צבאיים בתוך אסיפה או התקהלות שנתכנסה ללא רשות הממשלה או שהוא נוכח בהן כדי להתאמן או להיתרגל.

העבירה בראי הפסיקה

בתיק פלילי חמור 47805-04-13 – שלושה נאשמים הורשעו בעבירות של סיוע לאויב בזמן מלחמה וניסיון לשוד. נאשם 2 הורשע בנוסף לכך בעבירת אימונים צבאיים, בקשירת קשר לשפע, ניסיון רצח, חטיפה לשם רצח, ניסיון חטיפה לשם רצח, נשיאת נשק, ייצור נשק, ניסיון לרכוש נשק וקשירת קשר לפשע. על פי כתב האישום הנאשמים חברו לחוליה, בחודשי פברואר ומרץ שנת 2013, ששמה לעצמה יעד לפגוע ביהודים, בכוחות משטרה וחיילים בהר הבית ולבצע פיגועים. החוליה קיימה בין 10 ל-15 פגישות בהן קשרו קשר לביצוע מעשים שמטרתם לסייע לאויב ורקמו תכניות טרור ואף הוציאו חלקן לפועל. יש לציין כי מדובר בפעולות צבאיות שבין היתר כרוכות בהשגת כלי נשק, הכנת מטענים וביצוע ירי. נאשם 2 השתתף באזור קלנדיה באימוני ירי, נטל חלק פעיל בהכנה של מטעני צינור והיה חלק מחוליה שיזמה חטיפות וניסתה לחטוף יהודים ולבצע שוד מחיילים.

הנאשמים הצטרפו ונטלו חלק פעיל בחוליה שיעדה המרכזי הוא לפגוע ביהודים המתפללים בהר הבית ובכוחות הביטחון. מדינת ישראל מתמודדת מאז הקמתה עם הטרור אשר מפר את שגרת יומם של אזרחי המדינה וגובה חיי אדם חפים מפשע. חברי החוליה תכננו ורקמו תכניות טרור ואף יצאו לממשם. נאשם 2 בנוסף לכך, נטל חלק פעיל בפעילות צבאית, השתתף באימוני ירי וביצע ניסיונות חטיפה של יהודים לשם רצח. בביצוע עבירות אלה העמיק הנאשם את דרכו בחוליית הטרור שיעדה העיקרי הוא לפגוע באזרחי מדינת ישראל. לאחר שמיעת הראיות בית המשפט השית על נאשם 1 מאסר בפועל למשך 4.5 שנים על נאשם 2 הושתו 13 שנות מאסר בפועל ועל נאשם 3 נגזרו 3.5 שנות מאסר בפועל. על שלושת הנאשמים הושת מאסר על תנאי למשך שנתיים לבל יעברו עבירות נגד ביטחון המדינה במשך 3 שנים.

בתיק פלילי 62355-01-15 – בית המשפט הרשיע את הנאשם בעבירות שתכליתן פגיעה בביטחון המדינה ובין היתר בעבירת אימונים צבאיים אסורים לפי סעיף 143(ב) לחוק העונשין. לפי כתב האישום הנאשם, אזרח ערבי ישראלי, יצא מגבולות מדינת ישראל שלא כדין, הסתנן באופן בלתי חוקי לסוריה ושהה שם כחצי שנה. במהלך שהותו התאמן באימונים צבאיים אסורים וחבר בחלק מהזמן לארגון שהוכרז כהתאחדות בלתי מותרת בשם ג'בהת אל נוצרה. הנאשם הצטרף במודעות לארגון שפועל לפי אידיאולוגיה אסלמית קיצונית. בנוסף הוא עבר במשך כחצי שנה סדרת אימונים צבאיים במהלכם התאמן בכיבוש יעדים, למד להכין פצצות ועשה שימוש באמצעי לחימה שונים. התנהגות זו מסמלת את שאיפתו להיות חלק פעיל מארגון טרור ואף למות כשאהיד מתוך מניעים אידיאולוגיים. מדינת ישראל מוקיעה ונלחמת בארגוני הטרור על כן הוחלט להרשיע את הנאשם בעבירות הנ"ל בכדי למנוע כל פעילות המאיימת על אזרחי ישראל.

חקירה והעמדה לדין פלילי בגין אימונים צבאיים אסורים

עבירת אימונים צבאיים אסורים תכליתה לפגוע בסדר הקיים בחברה ולמרוד בחוקי הממשלה. לרוב אימונים צבאיים אלו מצביעים על שאיפת המתאמנים להצטרף או לחבור לארגוני טרור או ארגוני פשיעה המאיימים על שלום הציבור במדינת ישראל. אימונים צבאיים אסורים נחשבים כקריאת תיגר על הזכות הבלעדית של המדינה להשתמש בכוח בכדי להגן גבולותיה, אזרחיה וחייליה. בעיני המחוקק עבירה זו הינה חמורה ביותר ותוצאותיה עשויות להיות הרסניות בעלות אפשרות שהייה לזמן ממושך מאחורי סורג ובריח. על כן, במידה ונעצרת או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירה זו כדאי שתפנה ללא דיחוי לעורך דין פלילי הבקיא בדינים ובעל ניסיון בתחום עבירות נגד ביטחון המדינה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק ביטול רישום משטרתי בעבירות נשק וסחר בסמים ביטול הרשעה בעבירות נשק חמורות עד מדינה מאוים נתפס עם אקדח טעון ונשפט לעבודות שירות בלבד אי הרשעה ללקוח שהואשם בעבירת תקיפה מקרה של גניבה על ידי עובד הסתיים בהסדר פשרה ומבלי שהוגשה נגדו תלונה במשטרה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017