חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מה עונשו של אדם הנוהג בהשפעת גראס או חשיש?

מה עונשו של אדם הנוהג בהשפעת גראס או חשיש?

הרשעה בעבירת נהיגה תחת השפעת סמים גוררת אחריה סנקציות חמורות כגון שלילת רישיון הנהיגה למשך תקופה מינימלית של שנתיים, קנסות כספיים ואף מאסר בפועל. נהגים רבים מקלים ראש בנהיגה תחת השפעת גראס או חשיש אומנם הללו מסכנים את המשתמשים בדרך, את עצמם ומגבירים את הסיכוי לתאונה. באילו מקרים בית המשפט יגזור עונש מאסר לנהג שנתפס תחת השפעת סמים? האם ניתן לסרב לבצע בדיקה לגילוי הסמים? וכיצד לפעול אם הבדיקה יצאה חיובית? עו"ד אסף דוק מסביר.

רשויות האכיפה והחוק מתייחסים בחומרה רבה לעישון חשיש או גראס ובמיוחד אם המשתמשים עולים על ההגה תחת השפעתם. נהיגה תחת השפעת סמים, גם אם נחשבים לקלים, מסכנים את יתר המשתמשים בדרך כמו גם את הנהג עצמו. על כן, המחוקק התייחס לעבירה זו בחומרה והטיל סנקציות נוקשות בגינה.

שימוש בסמים קלים מספר ימים טרם הנהיגה – האם עדיין יוגש כתב אישום?

בית המשפט אינו מבחין בסוג הסם – קל או קשה – וכל סם המופיע בפקודת הסמים המסוכנים אסור לשימוש. במידה ומתגלה בבדיקת הסמים כי הנהג השתמש בחשיש או גראס מספר ימים טרם עלה על ההגה – עדיין הוא יואשם בעבירת נהיגה תחת השפעת סמים. על הנהג, ביחד עם עורך דינו, להפריך זאת.

כיצד החוק מתייחס לנהגים עם אישור להשתמש בקנאביס רפואי?

נהגים עם רישיון להשתמש בקנאביס רפואי רשאים להעלות על ההגה רק בתום שש שעות מהשימוש האחרון בסם. משרד הבריאות קבע כי השפעתו של הקנאביס חולף בתום זמן זה ולאחריו לא משתקפת סכנה בנהיגה.

מה העונש שנקבע בפקודת התעבורה בגין נהיגה תחת סמים?

פקודת התעבורה מגדירה שיכור כמי ששתה משקה משכר וכמי שנמצא בגופו סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן. על כן, החוק לא מבחין בין נהיגה תחת השפעת סמים לבין נהיגה תחת השפעת אלכוהול, למרות שבתי המשפט נוטים להחמיר בענישה עם נהגים שנהגו תחת השפעת סמים וזאת בשל ההשלכות ההרסניות והקשות של הדבר. בפקודה נקבע כי בגין עבירה זו יש לפסול את רישיון הנהיגה לתקופה של שנתיים לכל הפחות. במידה ומדובר בעבירה חוזרת, רישיון הנהיגה ייפסל לתקופה מינימלית של ארבע שנים ובמקרים מסוימים אף ניתן לשלוח את הנהג לרצות מאסר בפועל. הדבר תלוי כאמור בנסיבותיו האישיות של הנאשם, האם הוא נעדר עבר פלילי ומהו מועד השימוש בסם טרם הנהיגה. בכדי שגרסתך תוצג באופן מיטבי כדאי להיעזר בשירותיו של עורך דין לתעבורה שימזער את חומרת העונש.

האם ניתן לסרב לבצע בדיקה לגילוי סמים?

נהג יכול לסרב לעבור את הבדיקה לגילוי סמים אך הוא מסתכן בכך שבית המשפט עלול להטיל עליו עונש חמור יותר במידה ויורשע. כמו כן, בפקודת התעבורה נקבע כי נהג המסרב לבצע בדיקה לגילוי סמים לפי דרישת השוטר, יראו אותו כמי שעבר עבירה של נהיגה בשכרות. במידה והנהג נענה לביצוע הבדיקה ונמצאו בה שרידי סמים, ניתן יהיה להפריך זאת על ידי טענה כי הסם לא נצרך ביום הנהיגה וכי לא מדובר באדם שצורך סמים באופן קבוע. בכל מקרה, יש להיוועץ עם עו"ד לתעבורה בעל ניסיון בתחום שיפעל לחפותך ולביטול ההאשמות נגדך.

הוגש נגדך כתב אישום בגין נהיגה תחת השפעת סמים?

דיון בבית משפט לתעבורה בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים יכול לגרור אחריו מגוון עונשים כגון: מאסר מאחורי סורג ובריח, שלילה למשך שנתיים מינימום של רישיון הנהיגה, שלילה על תנאי וקנס כספי גבוה. עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול להביא לא אחת לזיכוי או להפחתה משמעותית של העונש בגין עבירת נהיגה תחת השפעת סמים. לכן, אתה זקוק לעורך דין לתעבורה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך בכותלי בית המשפט. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות תעבורה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה והוגש נגדך כתב אישום בגין נהיגה תחת השפעת סמים פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
ביטול פסק דין בשל חשש לעיוות דין ללקוח שנשפט בהעדרו בתיק נהיגה בשכרות 59 ימי פסילה בלבד ללקוח שנהג תחת השפעת סמים ובקלות ראש שחרור ממעצר לקוח שנחשד בדקירתה ופציעתה של אישה לאחר שהוכח כי מדובר בתלונת שווא חזרה מכתב אישום בעבירה של מכירת משקה משכר לקטין קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית סגירת תיק פלילי לחובש בית ספר שנחשד במעשים מגונים בתלמידים במסגרת תפקידו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
נהיגה בשכרות - סמים
ויקטור | 17:41 04/06/2015
נהיגה בשכרות - סמים
עו''ד אסף דוק | 18:14 04/06/2015
החזקת סמים ברכב והזמנה למשפט על נהיגה תחת השפעת סמים
גלעד | 07:04 03/09/2016
החזקת סמים ברכב והזמנה למשפט על נהיגה תחת השפעת סמים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:48 03/09/2016
נהיגה בשכרות פעם שנייה
ינון | 23:06 16/10/2016
נהיגה בשכרות פעם שנייה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 07:05 18/10/2016