חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | חיים ומוות ביד הלשון - האם ניתן לחזור מתלונה על אלימות במשפחה?

חיים ומוות ביד הלשון - האם ניתן לחזור מתלונה על אלימות במשפחה?

יחסים במשפחה הינם דינמיים ומלאי עליות ומורדות. לא אחת, בלהט הרגע שני בני הזוג יכולים לומר או לעשות דברים שיתחרטו עליהם אחר כך. לא אחת הם מוציאים את הדברים החוצה, ומגישים תלונות משטרתיות על תקיפה. מה קורה במצב בו אישה חוזרת בה מתלונה שהגישה על בעלה? האם השוטרים יאמינו ותלונתה תבוטל? מהן ההשלכות של מעשה כזה? עו"ד אסף דוק מסביר.

גם במשפחות הכי טובות ישנם ריבים היוצאים מכלל שליטה. צעקות, חפצים שנשברים ואיומים רבים, אבל ללא מגע פיזי אלים וממשי. בשלב זה, עשוי אחד מבני הזוג – לרוב האישה, להגיש תלונה במשטרה. לעיתים אלו יהיו השכנים שיזמינו משטרה מפאת הצעקות המבהילות. מוצדק או לא? הכל תלוי הקשר ומצב. אמנם יש לציין שגם לאחר הגשת תלונה שכזו החיים שבים למסלולם, לא אחת לאחר כמה שבועות של צו הרחקה.

סירוב של השוטרים לבטל תלונה על אלימות

התסריט חוזר על עצמו לא פעם: לאחר ריב קשה אך חסר אלימות, האישה מתקשרת בוכייה למשטרה ומתלוננת שבעלה הכה או איים עליה שיפגע בה. מרגע זה, מדובר בכדור שלג שקשה לעצור: תגבה ממנה עדות, וגם אם במהלך מתן העדות או אחריה, היא תצהיר שהיא מתחרטת, ושבעצם לא התרחשה שום תקיפה, החוקר יתעקש להמשיך לחקור אותה ולא יבטל את התלונה, תוך שהוא מסביר לאישה שהיא סובלת מתסמונת האישה המוכה והיא נבהלת מהשלכות התלונה ומשתכנעת מדברי החרטה של בעלה. לא אחת, מטיחים בה שאם תתעקש לבטל את התלונה, היא תואשם במסירת ידיעה כוזבת.

מה קורה עם תלונה מרגע שהוגשה?

גם אם האישה תתחרט על התלונה שהגישה, התלונה לא תבוטל. והיא תועבר דרך מסלול טיפול של: חקירה, העברתה לפרקליטות, ואז תתקבל החלטה האם להגיש כתב אישום. מרגע זה, אין דרך חזרה מבחינת מערכת היחסים בין בני הזוג. התלונה תלווה את יחסיהם כמו ענן שחור, גם במידה וילכו לייעוץ זוגי, ישקמו את מערכת היחסים, התלונה תעמוד ביניהם, האישה תזומן לתת עדות בבית המשפט, מה עלול לחרוץ את גורל יחסיהם. לכן, חשוב שכל אחד ואחת ידעו להישמר בלשונם – לא לשלוף בחופזה את אותו "נשק יום הדין", בדמות התלונה המשטרתית על תקיפת בן או בת זוג. שכן מרגע ש"נשק" זה נשלף, לא תהיה דרך חזרה.

מדוע המשטרה מתעקשת לא לבטל תלונה על בן זוג?

הסיבה שבגללה המשטרה מתעקשת להמשיך לטפל בתלונה שהוגשה על ידי אחד מבני הזוג, גם אם הוא התחרט עליה, היא בכדי שהמשטרה והתביעה יוכלו להסיר מעליהם אחריות במידה וחלילה יקרה משהו בעתיד, ובכך להעביר את כובד האחריות לכתפיו של השופט. יש לציין, שמדובר בחשש מוצדק שכן התופעה של אישה שמתחרטת על תלונה שהגישה, ואף ממשיכה את מערכת היחסים עם בעלה או בן זוגה ולאחר מכן בן הזוג שב לפגוע בה, או לחלופין הפגיעה לעולם אינה מפסיקה - קיימת. מפאת כך המשטרה והתביעה מבצעים הכללה וכל תלונה שהוגשה על אלימות של בן זוג, תטופל, גם אם מי שהגיש או הגישה אותה התחרטו, מתוך חשש מתסמונת האישה המוכה.

התלונה הוגשה. מה עליכם לעשות כעת?

במידה והגשת תלונה על אלימות מצד בעלך, וברצונך לחזור בך, או במידה ושניכם יחד רוצים להביא לכדי אי הגשת כתב אישום נגד הבעל (נגדו הוגשה התלונה), עליך או עליכם להתייעץ עם עורך דין פלילי בדחיפות. שכן עליכם לדעת, התלונה תגיע לכותלי בית המשפט, בין אם תרצו או בין אם לא, ואתם תזדקקו לייעוץ וייצוג משפטי מקצועי בכדי להציג את הגרסה האמתית לאירועים ובכדי להסביר לשופט מה הוביל להגשת התלונה ומהן הסיבות האמתיות והמוצדקות לרצון לבטל אותה. תלונה שהוגשה לא תחלוף או תתמוגג, אלא היא תמוצה בהליך משפטי. ולכך עליך או עליכם להיות מוכנים. במידה ואתם זקוקים לייעוץ מקצועי בנושא באפשרותכם ליצור עימנו קשר בהקדם בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות אלימות במשפחה | עורך דין אלימות במשפחה | הגשת תלונה במשטרה | תלונת שווא | מסירת ידיעה כוזבת | תלונה במשטרה | תקיפת בת זוג | ביטול תלונה על אלימות במשפחה | ביטול תלונה במשטרה | חזרה מתלונה במשטרה

הצלחות המשרד בתחום
הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין שחרור חשוד ממעצר בעבירות של איומים ותקיפת בת זוג שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בעבירות מין בילדיו הקטינים שחרור ממעצר לקוח שתקף ופצע את בעל הבית שלו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חקירה על מסירת ידיעה כוזבת
רותי | 15:39 26/03/2014
מסירת ידיעה כוזבת למשטרה
עו''ד אסף דוק | 15:47 26/03/2014
ידיעה כוזבת
פיליפ | 12:16 13/05/2014
ידיעה כוזבת
עו''ד איילון בירנבוים | 12:45 13/05/2014
מסירת עדות כוזבת במשטרה והוצאת לשון הרע
שלמה אסף | 15:59 14/09/2017