חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם הוטרדתי מינית בעבודה?

האם הוטרדתי מינית בעבודה?

מחמאה פה, נגיעה שם – כיצד לפעול כאשר הבוס מרגיש אתך יותר מידי "בנוח" ובמיוחד בכל הנוגע למראה החיצוני שלך? מתי דיבור או פלירטוט מתחיל להיחשב כהטרדה מינית ולמי לפנות ברגע שהבוס גורם לך לאי נוחות? עו"ד אסף דוק מסביר.

מתי נחמדות הופכת להטרדה?

מעמד האישה משתנה לעין ערוך לנגד עינינו. מה שפעם היה נחשב כנחמדות, חיזור, או אף שובבות לא מזיקה, היום ייחשב כהטרדה. הדבר נכון כפליים לכל מה שקשור ליחסי מרות במקום העבודה. בכך, הערות מיניות ושליחות ידיים אשר פעם היו זוכים לכל הגרוע להתעלמות או נזיפה קלה, היום יחשבו כהטרדה מינית ועלולים להגיע לכדי הגשת תלונה במקום העבודה ומשטרה. עם זאת, גם בימינו, עדיין לא אחת, העובדת מרגישה תסכול וחששות כאשר היא ניצבת בפני בוס מטרידן. האם מה שהוא עשה או אמר נחשב פסול ועובר את גבול הטעם הטוב, ומתי עלייך להתלונן על הטרדה מינית במקום העבודה?

מתי מעשה או דיבור ייחשב להטרדה מינית?

הגבול בין דיבור או ניסיון חיזור לבין הטרדה מינית הוא לעתים מטושטש ולא ברור. כדי לפתור את המבוכה שנוצרת בלב האישה החושדת שהוטרדה מינית אך אינה בטוחה בכך, יש לבדוק באופן סובייקטיבי את התחושות של האישה, ובאופן אובייקטיבי את הנסיבות בהן ארע המקרה. הדבר קל כשמדובר במגע פיזי ללא הסכמה, וכמובן בכל הקשור לפעולות אלימות – אלו הם בבירור הטרדה. אך החוק להטרדה כולל גם מצבים בהם התקיימה התנהגות בלתי הולמת. במהלך השנים בית המשפט פסק בלא מעט מקרים הקשורים להתנהגות בלתי הולמת, ומפסיקותיו ניתן ללמוד מה עלול להיחשב כהטרדה מינית.

האם דיבור בלבד יכול להיחשב כהטרדה מינית?

דיבור הכולל התנהגות מילולית לא נאותה, כגון מחמאות על גוף ולבוש האישה, שאלות חטטניות על מערכות היחסים, התייחסות למשקל ומבנה גוף, שימוש במילים גסות ובוטות, התייחסות מבזה או הצעות בעלות אופי מיני, כל אלו ייחשבו כהטרדה מינית אסורה.

קיום רומן במקום העבודה: האם מדובר בניצול יחסי מרות?

מקום העבודה הינו כר פורה לרומנים ופרשיות אהבים ואף נישואין. לא פעם מדובר ביחסים בהם הגבר בעמדה בכיר יותר מהאישה. יש לדעת, שעל פי הפסיקה, בכל מצב בו מתקיים קשר זוגי של עובדת עם אדם הממונה עליה, מתקיים חשש להטרדה מינית. במצב בו קיימים יחסי מרות בין הצדדים, והגבר קובע את תנאי עבודתה, העסקתה, אחראי על הקידום שלה, הדבר מביא להנחה שיחסי המרות בין הגבר לאישה מונעים ממנה להביע באופן חופשי את הרצון שלה, ולכן מתקיים מצב של ניצול מרות. עם זאת, במידה והממונה יוכל להוכיח שהקשר הזוגי היה בהסכמה, בפומבי והכפופה הסכימה מרצונה החופשי לקיים איתו מערכת יחסים, הדבר ישלול את ההנחה הראשונית של ניצול יחסי מרות. לכן, ברגע שהקשר מתחיל, על הבכיר מוטלת האחריות לדווח על הקשר במקום עבודתו ולהפסיק לתפקד כממונה הישיר על העובדת.

הגבול הדק בין חיזור להטרדה

במקום עבודתה אישה עלולה להיתקל במספר סיטואציות אשר עלולות להכניס אותה ללבטים כיצד לנהוג. בוס שמזמין עובדת הכפופה לו לדייט, מהווה דוגמה מיני רבות. במצב כזה, ייתכן שאכן מדובר בהטרדה מינית. במידה וקיימים יחסי מרות בין השניים, ההנחה היא שנשלל מהעובדת רצונה החופשי לסרב. במידה וקיים אופי מיני ברור להצעה, אז בהחלט מדובר בהטרדה מינית. במצב בו העובדת הסכימה להצעה, הדבר ייחשב כהטרדה מינית כאשר הדבר נבע מניצול יחסי מרות והתקיים בקרבה חשש לסרב מפאת פגיעה במעמדה במקום העבודה.

גם במצב בו העובד אינו בעמדה בכירה לעומת האישה, ואפילו אין הוא אינו מטריד אותה ישירות, אלא עושה שימוש במילים ובדיחות גסות, משתמש בשפה לא הולמת, ובאופן כללי יוצר אווירה לא נעימה ולא הולמת במקום העבודה – ניתן להתלונן עליו על הטרדה מינית.

האחריות של מקום העבודה לטפל ולמנוע הטרדה מינית

על פי החוק כל מקום עבודה מחויב לתלות תקנון בו מפורטים דרכי הפעולה העומדות לרשות קורבן להטרדה מינית. בנוסף, בכל ארגון יש להגדיר דמות שתהיה אחראית לטפל במצב, ותהווה כתובת לתלונה על הטרדה (לרוב מדובר במנהלת משאבי האנוש). כמו כן, החוק מפרט כיצד מקום העבודה אמור לנהוג לאחר הגשת התלונה וכן הרחקה מידית של מי שהוגשה נגדו התלונה תוך בירור העניין.

כיצד ניתן לפעול נגד אדם המטריד מינית במקום העבודה?

קיימים שלושה מישורית בהם ניתן לפעול נגד המטרידן: המישור הפלילי המשמעתי והאזרחי. במישור הפלילי, ניתן להגיש תלונה למשטרת ישראל ואז יחל ההליך הפלילי נגד המטרידן. במישור המשמעתי, מדובר על תלונה במקום העבודה שם אמורים להינקט נגדו אמצעים של הרחקה, ובירור וענישה משמעתיים. במצב בו מקום העבודה לא נוקט בצעדים הנדרשים כגון תליית תקנון, הרחקת האדם שהוגשה נגדו התלונה ובירור המקרה לעומק, ניתן לתבוע את מקום העבודה לדין. במישור האזרחי, העובדת יכולה לפנות לבית הדין לענייני עבודה, עבור קבלת פיצויים עקב הנזק שנגרם בגלל ההטרדה המינית שחוותה.

במידה והוטרדת מינית במקום העבודה – מה עלייך לעשות?

פני ללא דיחוי לעורך דין פלילי שייעץ לך ויבהיר לך את הסיטואציה אליה נקלעת ואת דרכי הפעולה העומדות לרשותך. עורך דין פלילי ידע לייצג את האינטרסים שלך ולספר את סיפורך הן מול מקום העבודה במידה ויהיה צורך, והן בבית המשפט. הוא ידאג לכך שלא תצטרכי יותר לעמוד מול המטרידן חסרת הגנה, לכך שהוא יורחק ממקום העבודה, יישפט ויורשע במידה ואכן ימצא אשם. עורך דין פלילי יאפשר לך לחזור למסלול חייך לקריירה שלך ושלוותך הנפשית בהקדם האפשרי. במידה ואת זקוקה לייעוץ מקצועי בנושא באפשרותך ליצור עימנו קשר בהקדם בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
ייצוג נפגעי עבירה | הטרדה מינית | ניצול יחסי מרות | נפגעי הטרדה מינית | עורך דין הטרדה מינית | cyber blackmail | הטרדה מינית במקום העבודה | הטרדה מינית בעבודה | בעילה תוך ניצול יחסי מרות בעבודה | מעשה מגונה במקום העבודה | סחיטה מינית במקום העבודה | הערות מיניות במקום העבודה | רומן במקום העבודה | עונש על הטרדה מינית בעבודה | תקיפה מינית בעבודה | קיום יחסי מין בעבודה

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין שחרור ממעצר חשוד בביצוע מעשים מגונים בקטינים שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות והטרדה מינית בתוך המשפחה קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם שאיים והטריד בחורה שהכיר באתר הכרויות הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
טלי | 22:15 03/08/2017
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
עו''ד אור הדאיה | 08:27 04/08/2017
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
התבטאויות מיניות ובלתי פוסקות מצד מעסיק
אחת | 18:11 15/02/2016
התבטאויות מיניות ובלתי פוסקות מצד מעסיק
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:28 15/02/2016
התבטאויות מיניות ובלתי פוסקות מצד מעסיק
אחת | 18:41 15/02/2016