חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | המאגר המשטרתי הסודי - היכן נשמר המידע עליכם לאחר סגירת התיק?

המאגר המשטרתי הסודי - היכן נשמר המידע עליכם לאחר סגירת התיק?

נחקרת באזהרה במשטרה והתיק נגדך נסגר? עליך לדעת שאין זה סוף פסוק. במידה ונלקחו ממך פרטי די אי איי, טביעות אצבע או תמונות, הם יישארו במאגר המשטרתי לעולמי עד ולא יוסרו ממנו גם אם התיק נגדך נסגר בחוסר אשמה וגם אם קיבלת זיכוי מוחלט. מה הסיבה? הדבר מועיל למשטרה ומאפשר לה ליצור מאגר חשודים פוטנציאליים וראיות שאולי יהיו רלוונטיות בעתיד. מכעיס ולא צודק אך זהו המצב השורר כיום עד אשר המחוקק יואיל בטובו לשנות את החוק ולשים סוף למערב הפרוע הקיים במשטרת ישראל.

במחשבי המשטרה המאובטחים ישנם מאגרים נרחבים של פרטים מזהים השייכים לאזרחים רבים: דגימות די אן דיי, תמונות, טביעות אצבע, ועוד. לרובם אין בכלל מושג שאותם ממצאים עדיין קיימים שם. הכל בגלל שפעם אחת נחקרו או אף עמדו למשפט וזוכו. אמנם מכל בחינה חוקית אין בהם שום אשמה, והם זכאים לאותה פרטיות שלה זכאי כל אזרח חופשי, אך המאגר המשטרתי תמיד זוכר.

על פי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, סעיף 7א בחוק העונשין, כל אדם זכאי לצנעת הפרט בחייו. מכאן, אין לקחת ממצאים מאדם, שיש בהם בכדי לפגוע בפרטיותו, ללא הצדקה. לכאורה, ברגע שלא ניתן להאשים אדם בעבירה שבגינה נלקחו ממנו הממצאים של די אן איי טביעת אצבע או תמונות, יש למחוק אותם מהמאגר המשטרתי. אמנם הללו נשמרים ללא ידיעה או אישור של החשודים. המשטרה מסתמכת על חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה: חיפוש בגוף ולקיחת אמצעי זיהוי) 1996, תשנ"ו, אשר מגדיר את סמכות המשטרה לקחת דגימה מגוף של אדם ולהכניסו למאגר, במידה והואשם, הורשע או נחשד בביצוע עבירה. בחוק לא מצוין השמדת או מחיקת הממצאים במידה ואשמתו או החשדות נגדו כבר לא תקפים, ומאיזו סיבה הם לא תקפים: קרי, האם הוא לא מואשם עקב "חוסר אשמה" או שהוא קיבל "זיכוי מלא". פירצה זו בחוק מאפשרת למשטרה להחזיק במאגריה דגימות די אן איי וטביעות אצבע של המוני אנשים חפים מפשע. והיד עוד נטויה.

למה נועד המאגר המשטרתי של דגימות די אן איי וטביעות אצבע?

למרות שאין בחוק הוראה מפורשת על מחיקת הממצאים של אדם מהמאגר המשטרתי במידה ולא הואשם, כן ניתן להסתמך על החוק כדי להצדיק נקיטת פעולה זו: על פי סעיף 11 ט"ז לחוקי סמכויות אכיפה, אשר דן במטרות עבורן מותר לעשות שימוש במאגר, מותר להשתמש במאגר למטרות הבאות: לחקור עבירה, למנוע או לסכל אותה, בירור זהות של אדם, איתור נעדרים וכדומה. אי לכך, מן הכתוב יש להסיק שאין להשתמש יותר בממצאי חקירה כגון טביעות אצבעי ודגימות די אן איי של אדם, לאחר שזוכה או לא הוכחה נגדו אשמה פלילית. מרגע שנפסק כך, אדם זה לא מהווה יותר חלק מחקירה של עבירה כלשהי, ויש להיפטר מהממצאים אשר נועדו להרשיעו במידה והיה אשם. על אותו אדם לקבל את הזכות לשוב לחברה הכללית נקי מכל אות קין, גם במידה ואות קין זה חשוף רק לעיני מורשים.

מה קורה במצב בו התיק נגד החשוד נסגר בחוסר אשמה או שהוא זוכה מכל אשמה במשפטו?

בשתי מילים - שום דבר. המצב השורר כיום הוא שגם כאשר חשוד נחקר באזהרה במשטרה והתיק נגדו נסגר בעילה של "היעדר אשמה פלילית", או לחילופין מצב בו הוגש נגדו כתב אישום והוא זוכה זיכוי מוחלט בסוף משפטו, עדיין משטרת ישראל הנכבדה לא מסירה את פרטי הדי אן איי, טביעות האצבע והתמונות שלו מהמאגר המשטרתי.

ההשלכות של אי מחיקת ממצאי די אן איי, תמונות וטביעות אצבע

לא ניתן לנתק צורך זה מההקשר האקטואלי של ימינו; הוויכוח על הצטרפות למאגר הביומטרי רוחש וגועש. קיימים לא מעט ארגונים, קבוצות ואנשים פרטיים המשמיעים צעקתם נגד הקמת מאגר זה, ונגד היוזמות השונות להכריח אזרחים להצטרף אליו. שיתוף פעולה של אזרחים עם תעודות הזהות הביומטריות הינו נמוך ביותר. במציאות כזו, בה כה רבים מתנגדים בתוקף להצטרף למאגר ביומטרי, לא למחוק את הממצאים הפיזיולוגיים ותמונות של אנשים שלא נמצאה לגביהם כל אשמה, היא בעייתית ביותר. יש לתת את הדעת על הפגיעה בצנעת הפרט ובכבוד האדם של אלו שלא נמצאה לגביהם כל אשמה, להיות זכאים באמת ולשוב להיות כאחד אדם – בעל יכולת לבחור להיות אנונימי, פרטי, ונקי מכל אות קין.

ועד שהמחוקק יתעורר יימשך המערב הפרוע במשטרת ישראל.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סגירת תיק פלילי | סגירת תיק בהיעדר אשמה | מאגר מידע משטרתי | מאגר DNA משטרתי | מאגר תמונות משטרתי | מאגר טביעות אצבע משטרתי | מאגר משטרתי סודי

הצלחות המשרד בתחום
קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
רישום פלילי או משטרתי?
אחת | 05:45 26/02/2016
רישום פלילי או משטרתי?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:17 11/03/2016
מחיקת רישום משטרתי
עומר | 19:15 20/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
עו''ד רביד כהן | 17:35 21/11/2018
מחיקת רישום משטרתי
עומר | 19:11 20/11/2018
רישום משטרתי לעובדת הוראה
פריזמן | 04:03 09/07/2018
מחיקת רישום משטרתי
קובי | 23:18 01/05/2018
ארכיון רישום משטרתי
ניר | 10:42 29/08/2017
ארכיון רישום משטרתי
עו''ד עודד רגב | 09:22 19/03/2018
רישום משטרתי לבגיר
רני כנן | 16:12 25/07/2017
רישום משטרתי לבגיר
עו''ד אור הדאיה | 13:36 26/07/2017
מחיקת רישום משטרתי
אהוד | 00:29 28/06/2017
מחיקת רישום משטרתי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 17:44 28/06/2017