חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירות בגידה במדינה - סוגים ועונשים
קטגוריות: עבירות ביטחון

עבירות בגידה במדינה - סוגים ועונשים

עבירות הפוגעות בביטחון המדינה הן עבירות חמורות ביותר הכרוכות בעונשי מאסר ממושכים ואף בעונש מוות. עבירות בגידה הן חלק מהן אשר באות לידי ביטוי בסיוע לאויב במלחמה, שירות בכוחות האויב, תעמולה תובסנית ועוד. במאמר הבא עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירות בגידה במדינה, מרכיביהן והעונשים שנקבעו בצידן.

פרק ז' בספר העונשין מפרט אודות עבירות הפוגעות בביטחון המדינה, ביחסי החוץ שלה ובסודות רשמיים. המאמר הנוכחי יתייחס לעבירות המופיעות בסימן ב' בפרק זה, אשר נוגעות לעבירות בגידה בממשל.

מהן עבירות בגידה במדינה?

בגידה במובן ההיסטורי מוגדר כהפרת אמונים של אדם למדינתו, מולדתו ולעמו תוך סיוע לאויב להילחם כנגד מדינתו של הבוגד. סיוע לצבא האויב בעת מלחמה, שירות בכוחותיו, סיוע לשבויי מלחמה והשתתפות בתעמולה נגד מדינתו של הבוגד, הם רק חלק ממאפייני הבגידה. נשאלת השאלה – מה מניע אדם לבגוד במולדתו, בשורשיו ובעמו?

התשובה לכך היא מגוונת ומורכבת מסיבות רבות החל ממניעים אידיאולוגיים הזהים לאלו של האויב, דרך מניעים פוליטיים וכלה ברגשות נקם בשל עוגמת נפש או עוול.

מה העונשים שנקבעו בחוק בגין עבירות בגידה במדינה?

סעיף 97 לחוק העונשין מפרט הוראות הנוגעות לפגיעה בריבונות המדינה או בשלמותה. לפי סעיף זה מי שביצע מעשה שיש בו כדי לפגוע בריבונותה של המדינה, תוך כוונה לכך, דינו מיתה או מאסר עולם.

עוד קובע הסעיף עונש מוות או מאסר עולם למי שביצע בכוונה מעשה שיש בו בכדי להביא ששטח כלשהו ייצא מריבונותה של המדינה או ייכנס לריבונותה של מדינת חוץ.

סיוע לאויב וגרם למלחמה נגד ישראל

סעיף 98 קובע עונש מאסר של חמש-עשרה שנים למי שעשה בכוונה מעשה שיש בו כדי להביא לידי פעולה צבאית נגד ישראל. במידה והאדם התכוונן לסייע לאויב דינו עונש מוות או מאסר עולם.
כמו כן, לפי סעיף 99 מי שעשה מעשה בכוונה לסייע לאויב במלחמתו נגד ישראל דינו מיתה או מאסר עולם.

עוד נקבע תחת סימן זה כי מי שביצע מעשה המגלה אחת הכוונות האמורות בסעיפים שצוינו עד כה (97,98 או 99), דינו עשר שנות מאסר.

כיצד חוק העונשין מגדיר סיוע לאויב?

סעיף 99(ב) מגדיר סיוע כמסירת ידיעה בכוונה שתגיע לידי האויב או ביודעין שהיא עשויה להגיע לידיו ואין נפקא מינה שבעת מסירתה לא התנהלה מלחמה.

בגידה במדינה כוללת בין היתר שירות בכוחות האויב. כיצד חוק העונשין מתייחס לאזרח ישראלי שהפר את נאמנותו למדינה באמצעות שירות צבאי בכוחות האויב?

שירות בכוחות האויב וסיוע לשבוי מלחמה

סעיף 101 קובע חמש עשרה שנות מאסר לאזרח ישראלי וכל אדם אחר החייב בנאמנות למדינת ישראל, בין באשר הוא חייב בשירות ביטחון לפי חוק שירות ביטחון תשי"ט-1959 ובין באשר שירת בשירות המדינה – והוא שירת בכוחות המזויינים של האויב.

זאת ועוד, סעיף 102 קובע חמש עשר שנות מאסר למי שסייע בידי שבוי מלחמה להימלט או לנסות להימלט ממקום כליאתו או מישראל. העונש מזנק לחמש עשרה שנות מאסר במידה והאדם התכוון לפגוע בביטחון המדינה. עוד נקבע תחת סעיף זה, כי מי שהתרשל בתפקידו למנוע בריחת שבוי מלחמה, דינו שלוש שנות מאסר.

עבירת תעמולה תבוסנית – האם מדובר בבגידה?

בכדי לא לערער את רוח המורל של חיילי ישראל ותושביה, נקבע בסעיף 103 לחוק העונשין עבירת תעמולה תבוסנית, הנמצאת תחת עבירות הנוגעות לבגידה במדינה. הסעיף קובע עונש מאסר מרבי של עד חמש שנים למי שהפיץ בשעת לחימה, תוך כוונה לגרום בהלה בציבור, ידיעות שיש בהן כדי לערער את רוח חיילי ישראל ותושביה בעמידתם בפני האויב. עונש המאסר מזנק לעשר שנים במידה והאדם התכוון לפגוע בביטחון המדינה.

בכדי לשמור על ביטחונם של אזרחי וחיילי ישראל, נקבעו עונשי מאסר ממושכים ואף עונשי מוות לבוגדים בנאמנותם ומחויבותם כלפי המדינה. המחוקק ראה לנכון לאכוף ולהוקיע את המסייעים לאויבים, לשבויי מלחמה ולמשרתים בכוחות המזויינים של האויב. ההשלכות של מעצר או הגשת כתב אישום בעבירות שנסקרו במאמר זה עשויות להיות הרסניות וכוללות בין היתר עונשי מיתה ומאסר עולם. פנייה מידית לעורך דין פלילי הבקיא בדינים ובעל ניסיון רב בתחום הכרחית בכל חשש למעורבות בעבירות ביטחון.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות ביטחון | עבירת סיוע לאויב במלחמה | עבירת שירות בכוחות האויב | עבירת התעמולה התבוסתנית | עורך דין עבירות ביטחון | עבירת בגידה במדינה | עונש על בגידה במדינה

הצלחות המשרד בתחום
סיום הליך פלילי ללא הרשעה ללקוח שהואשם בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית קבלת חנינה מהנשיא ללקוח שהורשע בהתפרצות וגניבה בית המשפט המחוזי ביטל הרשעתו של אדם שתקף ופצע שתי נשים בהתקף פסיכוטי סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בפגיעה בפרטיות סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד בהטרדה מינית והפצת פרסום תועבה בוואטסאפ ביטול כתב אישום בעבירות אלימות בתוך המשפחה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
גלבוע | 14:51 09/06/2016
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:03 09/06/2016
זימון למשפט על עבירת חציה בקו הפרדה לבן
רונן | 05:31 01/06/2016
זימון למשפט על עבירת חציה בקו הפרדה לבן
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:30 01/06/2016
התיישנות עבירת מעשה מגונה
דקלה | 14:13 07/09/2015
התיישנות עבירת מעשה מגונה
עו''ד אלון שליכטר | 15:02 12/09/2015