חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | אונס בתוך הנישואים הוא עדיין אונס

אונס בתוך הנישואים הוא עדיין אונס

ניתן לומר שסוגיית אונס במסגרת נישואין מהווה את אחת הסוגיות המורכבות מבין עבירות המין, בשל העובדה כי מערכות יחסים ואינטראקציות אנושיות מורכבות משלל רבדים וגוונים שונים ובעיקר כזו המושתת על יחסים ארוכי טווח, תחת קורת גג אחת. חיי נישואין רווים קשיים ומתחים ומבוססים על עליות ומורדות אשר עלולים ליצור טשטוש בגבול הדק בין הסכמה וסירוב. יחד עם זאת אין ספק שקיום יחסי מין בכפייה, גם אם מדובר בין בעל ואשתו, מהווים אונס לכל דבר. עו"ד אסף דוק מסביר את המורכבות בעבירת האונס של בעל את אשתו ומהי הגישה המקובלת בבתי המשפט בארץ בנוגע לכך.

הגישה הפטריארכלית שהייתה מקובלת ברוב החברות בעולם עד העת האחרונה, הולכת ומתפוגגת והיחס הכוחני של בעל כלפי אשתו מבוססת על תפיסת עולם מעוותת בה האישה נתפסת ככלי לסיפוק יצריו וצרכיו של אדונה, בעלה. עבירות אלימות במשפחה מושתתים לא פעם על יסודות אלה ומהווים תמונה עגומה של מציאות אפלה. החובה האנושית, המוסרית והמשפטית היא להוקיע כל מקרי אלימות ובמיוחד כאלה הנעשים בתוך התא המשפחתי, לרבות עבירות אינוס ומין של בעל את אשתו. השיקול המרכזי העומד בפני בתי המשפט הוא טובת הקרבן שעבר התעללות מצד הקרוב לו ביותר, במיוחד כשמדובר בהתעללות כלפי קטינים וחסרי ישע. הפסיקה שנידונה בנושא של אונס אישה על ידי בן זוגה בתוך הנישואים עומדת איתנה לזכותה של האישה לכבודה, לשלמות גופה ולרצונה החופשי. אונס, גם אם מתבצע במסגרת נישואין וקידושין, נחשב לעבירה וחובתנו המוסרית כחברה היא להרחיק את העבריינים למשך זמן ממושך מאחורי סורג ובריח.

מה עונש המאסר לבועל את אשתו חרף רצונה?

בעבירת אינוס נדרשת הוכחה כי הקורבן, במקרה עסקנן האישה, תתנגד לבעילה. גם כאשר העבירה בוצעה בקשר זוגי, לרבות נישואין, לא נדרשת התנגדות פיזית מצד האישה אלא היעדר הסכמה חופשית. הבעילה מוגדרת בחוק כהחדרת חפץ או אחד מאיבר גופו של העבריין אל האישה וכאשר הדבר בוצע ללא הסכמה מילולית או בהיעדר שיתוף פעולה מצד האישה כמו פאסיביות או אפאטיות מדובר בעבירה פלילית. העונש המרבי שנקבע בחוק בגין עבירת אינוס הוא עד 16 שנות מאסר בפועל. במקרי אונס בין בני זוג מספיק להוכיח כי הופעלה מניפולציה או איום, בין אם סמוי ובין אם לא, וזאת בשל המורכבות במקרי אונס אלו.

גישת בית המשפט והסנקציות המופעלות כנגד בעל האונס את אשתו

בתי המשפט מפעילים סנקציות חמורות בכל הנוגע לעבירות מין ואונס בתוך המשפחה, דבר המתבטא בעונשי מאסר ממושכים. הענישה מהווה חלק חשוב גם מההיבט הטיפולי ומצהירה באופן חד משמעי כי עבירת האינוס ראויה לגינוי ומהווה עבירה חמורה. המסר הנ"ל הכרחי ביותר לקורבן שכן באמצעותו הוא מבין כי אין הוא אשם בכך. מקרי האינוס והאלימות מתרחשים למרבה הצער בין בני משפחה ואנשים בעלי היכרות קודמת כמו בני זוג או ידידים דבר המאפשר הפעלת איומים סמויים ולאו דווקא מתבטאים באלימות פיזית. על כן, כל מקרה של מגע אסור שנעשה ללא הסכמתה של האישה, או אי הסכמה היכול להתבטא גם בחוסר שיתוף פעולה מצדה, נחשב לעבירה, ובמיוחד כאשר העבריין מודע לעובדה שאין היא מסכימה למגע.

עבירות אלימות במשפחה, ובמיוחד עבירות מין ואונס, מצריכות טיפול מיידי. לעיתים הקרבן, לרוב האישה, תבליג על המעשים ותקווה כל פעם מחדש כי בעלה ישתפר וזאת תהייה "הפעם האחרונה". לא פעם, נשים אלו לוקות בתסמונת "האישה המוכה" המאופיינת בדיכאון נפשי וחוסר יוזמה מצדה להימלט מן ההתעללות. לרוב האישה תסרב להתלונן על בעלה במשטרה ותתנגד לקבלת עזרה. יש ליצור קשר באופן מיידי עם גורמי הרשויות והחוק בכל מקרה של התעללות, ובמיוחד בסוגיה זו.

נאנסת על-ידי בן זוגך? אל תתמודדי עם זה לבד

אל תתמודדי לבד עם הכאב, ההשפלה ותחושת הביזוי העצמי אותו את חיה ומפתחת אובססיות ושאר תסמינים חולניים שכלל אינם משרתים אותך ואם יש לך כל חשש מלפנות למשטרה – פני בראש ובראשונה לעו"ד פלילי ושתפי אותו במתרחש – את לא לבד.

זכרי כי מטרת הפרקליטות היא הרשעת הנאשם ואילו האינטרס הנזיקי של הקורבן אינו צד להליך הפלילי! לכן, משרדנו מעניק ייעוץ וייצוג משפטי למתלוננים ולנפגעי עבירה הזכאים לתבוע פיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו להם כתוצאה מעבירה פלילית ממנה נפגעו. כמו כן, משרדנו אף מייצג נפגעי עבירה לפני תחילת ההליכים כנגד מבצע העבירה על מנת ולהבטיח שזכויותיו של נפגע עבירה יישמרו לכל אורך ההליך הפלילי וכן שיקבל את הפיצוי המגיע לו במסגרת ההליך הפלילי עצמו.

במידה ונפגעת כתוצאה מאירוע פלילי, פני ללא דיחוי להתייעצות עם עימנו.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין אונס בת זוגך?

ראשית, אל תקל ראש בעניין! ייתכן ואתה קורבן של הנסיבות ולא ההפך. עליך להבין כי במדינת ישראל כל אישה אשר תגיש תלונה על אונס, בייחוד אם לא התרחשו הדברים כהגדרתה ותיאורה בתלונה, בייחוד אם היא טיפוס מנפולטיבי או שקרן, יכולים להפוך לך את החיים מהקצה אל הקצה ולכן חשוב שתקדים ותסתייע בעורך דין פלילי שידע להוכיח את חפותך ולהוציא אותך במינימום נזק.

במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין בעילה שלא בהסכמה אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות מין מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין אונס פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין שחרור ממעצר חשוד באונס בתוך המשפחה סגירת תיק אונס נגד לקוח מחוסר אשמה סגירת תיק פרקליטות ללקוח שהואשם באונס בתוך המשפחה זיכוי לקוח שהואשם בהדלפת שאלון בחינה באוניברסיטה ביטול רישום משטרתי בעבירות גניבה לעובדת משרד החינוך וסטודנטית ללימודי דוקטורט

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
התיישנות עבירת אונס
פלונית | 15:06 25/09/2013
התיישנות תלונה בעבירת אונס
עו''ד אסף דוק | 15:17 25/09/2013
התיישנות תלונה בעבירת אונס
אייל | 15:10 14/10/2015
תלונת שווא בעבירת אונס
גלית | 06:22 05/03/2019
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
נטע | 18:57 01/10/2017
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
עו''ד אור הדאיה | 19:56 01/10/2017