חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם קיים בישראל עונש מוות?

האם קיים בישראל עונש מוות?

עונש מוות הוא סוג קיצוני של ענישה גופנית ונחשב לעונש החמור ביותר שחברה יכולה להטיל על עבריין. במדינות בהן דרך ענישה זו מקובלת, נהוג להוציא להורג בגין עבירות רצח או פשעי מלחמה. האם במדינת ישראל קיים עונש מוות? ואם כן – בגין אילו עבירות וכמה פעמים הוא הופעל בעבר? עו"ד אסף דוק מסביר.

הוצאה להורג היה עונש מקובל בהיסטוריה האנושית. כיום, ברוב המדינות הדמוקרטיות, לא נוקטים בענישה קיצונית מעין זו, אומנם, גם במאה הנוכחית ישנם משטרים שממשיכים בכך ואף בגין עבירות שנחשבות לפחות חמורות, כגון עבירות צווארון לבן וסמים.

עד לשנת 1954 היה קיים בישראל עונש מוות שהופיע בפקודת החוק הפלילי המנדטורית. אומנם לאחר תיקון של דיני העונשין, כנסת ישראל החליטה לבטל זאת מטעמי מוסר, דת ואפקט הרתעה מועט. יחד עם זאת, הוחלט כי הוצאה להורג תחול על עבירות מסוימות אשר יפורטו בפסקה הבאה.

בגין אילו עבירות קיים עונש מוות בישראל?

חוק העונשין קובע עונש מוות בגין עבירות בגידה במדינה, המונות פגיעה בריבונות, חרחור מלחמה וסיוע לאויב במלחמה, לפיהם: חל איסור לבצע מעשה הפוגע בריבונותה של המדינה או הגורם לכך כי שטח כלשהו ייצא מריבונותה, ובלבד שהייתה כוונה בביצוע מעשים אלה. עוד נקבע העונש למי שמבצע מעשה המביא בכוונה לידי פעולה צבאית המסייעת לאויביי מדינת ישראל. כמו כן, חל איסור לסייע לאויב במלחמתו נגד ישראל בכוונה תחילה. המפרים הוראות אלה דינם מיתה או מאסר עולם.

דין מיתה לנאצים ולעוזריהם

בחוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם נקבע עונש מוות למי שביצע מעשה שנחשב לפשע בארץ עוינת כלפי העם היהודי או כלפי האנושות או פשע מלחמה במהלך תקופת השלטון הנאצי. כחלק מהוראה זו, מדינת ישראל הוציאה להורג את אדלוף אייכמן בגין פשעים שביצע כנגד העם היהודי, האנושות ובגין פשעי מלחמה וחברות בארגונים עוינים.

עוד נקבע עונש מוות בחוק בדבר מניעתו וענישתו של הפשע השמדת עם-1950. לפי סעיף 2 לחוק זה נקבע דין מיתה בגין השמדת עם. יחד עם זאת, נקבע עונש מאסר של לא פחות מעשרים שנים אם בוצעה העבירה בנסיבות (אלמלא סעיף 6 לחוק) שהיו פוטרות את העבריין מאחריות פלילית או שהיו משמשות עילה למחילת העבירה תוך עשייה כמיטב יכולתו בכדי להקל על חומרת התוצאות שנגרמו על ידי המעשה.

חוק השיפוט הצבאי ועונש מוות לחיילים

בית דין צבאי רשאי להטיל עונש מוות לחיילים במסגרת סמכותו, דבר אשר נקבע בחוק השיפוט הצבאי תחת סעיף 21(7). לפי סעיף 43 לחוק, בית הדין רשאי להטיל עונש מוות על חייל שבגד, סייע לאויב, עזב את המערכה, מסר ידיעות סודיות לאויבים, ובלבד שמעשים אלו בוצעו בתקופת מלחמה. כמו כן, החוק קובע כי במידה ומוטל גזר דין שכזה, הוא יבוצע בירייה. 

ישראל מפעילה את עונש המוות בקמצנות

למרות ששופטי ישראל מוסמכים להטיל עונשי מוות במקרים מסוימים כאמור, מאז קום המדינה הוטל העונש רק פעמיים - במקרים של אייכמן ושל קצין צה"ל טוביאנסק. עונשי מוות הם הסנקציה החמורה והקיצונית ביותר שמדינה או חברה יכולה להפעיל כנגד העבריינים בה. גזר דין מוות היה דבר מקובל בהיסטוריה האנושית אומנם בעת המודרנית שיטה זו דעכה, במיוחד במדינות עם משטרים דמוקרטיים, מסיבות שונות כגון מוסר, אתיקה, דת ואפקט הרתעה מועט. מדינת ישראל ביטלה בשנת 1954 את עונש המוות שנותר בפקודת החוק הפלילי מתקופת המנדט הבריטי, למעט עבירות מסוימות הנוגעות לביטחון המדינה, להשמדת עם ולעבירות כלפי העם היהודי במהלך השואה, אשר נידונו לעיל.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עונש מוות בישראל | עבירות עונש מוות | עונש הוצאה להורג בישראל

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק משטרתי ללקוח שהחזיק סכין שלא כדין ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד לאחות סיעודית בבית חולים פסיכיאטרי שתקפה מטופלת סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות בידוי ראיות ומסירת ידיעה כוזבת ביטול כתב אישום בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש סגירת תיק גניבה שנפתח נגד מורה בהיעדר אשמה פלילית שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
טלי | 20:15 03/08/2017
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
עו''ד אור הדאיה | 06:27 04/08/2017
עונש על החזקת אמל"ח שלא כדין
יואל | 16:06 22/07/2017
עונש על החזקת אמל"ח שלא כדין
עו''ד אור הדאיה | 16:55 23/07/2017
עונש על בריחה מבית סוהר
אוהד | 15:29 14/10/2016
עונש על בריחה מבית סוהר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:00 14/10/2016