חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | באילו מקרים ניתן למחוק רישום פלילי בעבירות סמים?

באילו מקרים ניתן למחוק רישום פלילי בעבירות סמים?

כנגד כל אדם שמתנהלת נגדו חקירה פלילית נפתח רישום במאגר המשטרתי, גם כשזה נוגע לאנשים נורמטיביים המנהלים אורח חיים הגון וישר. התיק הפלילי נפתח באופן מיידי בתחילתה של החקירה תחת אזהרה ובו מפורטים כל הפרטים אודות ההליכים הפליליים המתנהלים נגד החשוד. הרישום הופך לפלילי כאשר אותו אדם מורשע בסופו של ההליך הפלילי בבית המשפט בעבירת הסמים שיוחסה לו. מהם ההבדלים בין רישום פלילי למשטרתי? כיצד ניתן למחוק את הרישום הפלילי בעבירות סמים ומתי הוא נמחק באופן אוטומטי? עו"ד אסף דוק מסביר.

ההבדלים בין רישום משטרתי לרישום פלילי בעבירות סמים

את הרישום המשטרתי מנהלת המשטרה על כל אדם שהוגשה נגדו תלונה על ביצוע עבירה פלילית, לרבות עבירות סמים. במידה ומתגבש כתב אישום כנגד החשוד, המשטרה מנהלת רישום נפרד – הרישום הפלילי – בו מופיעים עונשים והרשעות של בית המשפט, צווים וקביעה האם הנאשם מסוגל או לא לעמוד בדין או אינו בר עונשין בשל היותו לקוי בכושרו השכלי, חולה נפשי וכדומה. למעשה, הרישום הפלילי מיועד עבור הרשעות, עבור צווים מטעם בית המשפט ולשם קביעת מסוגלותו של הנאשם לעמוד לדין.

הרישום המשטרתי לעומת זאת, מתנהל מרגע פתיחת התיק, כולל בתוכו את הליכי החקירה, הליכי המשפט ומתנהל עד לשלב ההרשעה או סגירת התיק. כל פעולה שנעשית בעניינו של החשוד או הנאשם נרשמת ברישום כאמור ונשמרת במאגר המשטרתי לצרכי המשטרה בלבד. למרשם המשטרתי אין גישה פרט לרשויות החוק, גופי ביטחון וגופים אחרים נוספים. אין רישום זה משפיע באופן זה או אחר על האדם הרשום בו. אומנם, בחקירות עתידיות או באם ירצה האדם להתקבל למשרות ביטחוניות המרשם יהווה משקל ועשוי להשפיע על יחסה של משטרת ישראל כלפי האדם. לעומת זאת, כאשר מתנהל רישום פלילי, נמנע מהאדם לעסוק במספר תחומים, כגון עריכת דין, כאשר בתחומי עיסוק אלו, המעסיקים רשאים לצפות בגיליון הפלילי של האדם. מעסיקים אחרים פעמים רבות יבקשו מהמועסק להמציא "תעודת יושר" המאשרת כי האדם נעדר רישום פלילי.

כיצד ניתן למחוק רישום משטרתי בעבירות סמים?

במידה ונפתח נגדך תיק בעבירות סמים אך הוא נסגר מחוסר ענין לציבור או מחוסר ראיות, האפשרויות העומדות לרשותך במחיקת אותו רישום משטרתי הם אלה:
1. ניתן לפנות לקצין החקירות ביחידה בה הוא נחקר או לפנות למטה הארצי בבקשה מנומקת לשינוי עילת הסגירה של התיק הפלילי ל"היעדר אשמה פלילית". רק כך ניתן תתאפשר מחיקתו של הרישום מן המאגר המשטרתי.
2. לחילופין, ניתן לפנות בבקשה מנומקת לביטול הרישום המשטרתי למדור מידע פלילי במטה הארצי לאחר תקופה של 5 שנים בעבירות מסוג חטא או עוון או 7 שנים בעבירות מסוג פשע.

יודגש, כי אדם המחזיק ברישום משטרתי בתיק בודד ולא נפתחו לחובתו תיקים חדשים בתקופה זו, הרישום המשטרתי צפוי להימחק אוטומטית מן המרשם המשטרתי לאחר 5 שנים מיום ביצוע העבירה אם מדובר בעבירה מסוג עוון, או לאחר 7 שנים אם מדובר בעבירה מסוג פשע.

כיצד ניתן למחוק רישום פלילי בעבירות סמים?

בהתאם לסוג העבירה נקבעות תקופות התיישנות ומחיקה בתומה מצטמצמת רשימת הגורמים הרשאים לקבל מידע אודות הרישום הפלילי. מחיקת הרשעה שניתנה על-ידי בית משפט תיעשה בדרך של הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה. סיום ההליך הפלילי בהרשעה בבית המשפט אינו סותם את הגולל על ייתר האפשרויות המשפטיות העומדות בפניך למחיקת עברך הפלילי. החוק מסמיך את נשיא המדינה לאפשרות של מחיקת רישום פלילי או קיצור תקופת ההתיישנות על הרשעה מסוימת. בקשות רבות מוגשות לנשיא המדינה דווקא בכדי למחוק עבר פלילי אשר מפריע לניהול חיים נורמטיביים. בקשת מחיקת רישום פלילי שכזאת, עוברת קודם כל את בדיקת מחלקת חנינות במשרד המשפטים ועוברת לנשיא רק לאחר חתימת שר המשפטים.

במידה ויש לחובתכם רישום פלילי ואתם מעוניינים במחיקתו, עליכם לפנות לעורך דין פלילי המתמחה במחיקת רישום פלילי על מנת שייעץ לכם על דרך הפעולה הטובה ביותר ויגיש עבורכם בקשה למחיקת הרישום הפלילי לגורם המתאים שבסמכותו להביא לביטול הרישום הפלילי נגדכם. אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר, ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
מחיקת רישום פלילי | מחיקת רישום משטרתי | ביטול רישום פלילי | מחיקת רישום פלילי לקטינים | ההבדל בין רישום פלילי לרישום משטרתי | מחיקת רישום פלילי בעבירות סמים | רישום פלילי בעבירות סמים | מחיקת רישום משטרתי בעבירות סמים | בקשת חנינה בעבירות סמים

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית מקרה של גניבה על ידי עובד הסתיים בהסדר פשרה ומבלי שהוגשה נגדו תלונה במשטרה מחיקת רישום משטרתי בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
ביטול רישום פלילי בעבירות סמים
יגאל | 10:28 17/04/2014
ביטול רישום פלילי בעבירות סמים
עו''ד אסף דוק | 10:43 17/04/2014
מחיקת רישום פלילי
ירדן | 11:22 15/11/2017
מחיקת רישום פלילי
עו''ד אור הדאיה | 12:47 16/11/2017
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
נתנאל | 18:58 31/05/2017
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 06:12 01/06/2017