חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מה ההבדל בין בדיקה משטרתית לחקירה משטרתית?

מה ההבדל בין בדיקה משטרתית לחקירה משטרתית?

בכדי לשמור על החוק והסדר במדינה משטרת ישראל מתבצעות חקירות משטרתיות בכדי לאתר עבריינים החשודים בביצוע עבירות פליליות, לאסוף ראיות ולמנוע את הפשע הבא. לרוב תחילתה של החקירה הפלילית נעשית בעקבות מידע מודיעיני, תלונה או פגישה מקרית של אנשי חוק במבצעי עבירה. לצד זאת, רבים הם המקרים בהם אין כלל ראיות ולו ראשוניות אלא שמועות בלבד שהגיעו לאוזני המשטרה או פרסום באמצעי התקשורת על עבירות פליליות, שלרוב נוגעות לאישי ציבור. האם ראוי לחקור אדם תחת אזהרה כאשר ישנן רק שמועות לביצוע עבירות מצידו? עו"ד אסף דוק מסביר על ההבדל בין בדיקה משטרתית לחקירה משטרתית ומדוע לעיתים קרובות מתבצעת בדיקה משטרתית בחשד לפלילים מצד אישי ציבור ולא חקירה פלילית.

חקירה פלילית במשטרה מתבצעת כאשר קיים חשד סביר לביצוע עבירה. בתחילה הגוף המשטרתי עוסק באיסוף ראיות קבילות כנגד הנחקרים. לחקירה המשטרתית עשויות להיות השלכות בלתי הפיכות על המשך הניהול הפלילי ולמעשה לחרוץ את גורלו של הנחקר, שכן עלולה להיות היא תחילתו של אישום או הרשעה. עולה השאלה, האם חקירה משטרתית מתבצעת גם כאשר נפוצה שמועה כמו אש בשדה קוצים או כי פורסם בכלי התקשורת כי פלוני ביצע עבירה פלילית ללא עד או תלונה?

בדיקה משטרתית קודמת לחקירה בהיעדר עד או תלונה ובמצבים בהם אין חשד סביר לביצוע עבירה

בדיקה משטרתית מטרתה לבדוק האם בכלל התרחשה עבירה פלילית טרם זימון החשוד לחקירה, כאשר אין עד או קורבן שמתלונן ובהיעדר ראיות ראשוניות לביצוע עבירה פלילית. הדבר בא לידי ביטוי בעיקר במרחב הציבורי, כשנפגע העבירה הוא למעשה הציבור עצמו.

פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, ציין בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בישראל שנת 2016, כי פרסום באמצעי התקשורת על טענות ושמועות לביצוע עבירה פלילית מצד אישי ציבור, ללא עד או תלונה, גוררים תגובה ציבורית נזעמת הקוראת "לערוף את ראשו", כשפה הנהוגה בספר הילדים המפורסם 'עליסה בארץ הפלאות'. על כן, מבחינת הנחקרים, רשויות האכיפה והציבור, מושג הבדיקה המשטרתית טרם החקירה הוא מושג נכון.

במקרים רבים בספירה הציבורית אין קרבן ממשי שקורא, מתלונן ואומר כי פגעו בו, לכן לא ברור האם בכלל בוצעה עבירה, לעומת מקרי רצח, גניבה או שוד, אירועים שלכאורה דיי ברור כי נעברה בהם עבירה והשאלה שמטרידה את החוקרים היא על ידי מי הן בוצעו. במרחב הציבורי פעמים רבות מתבצעות בדיקות, שחלקן הגדול לא היו במשטרה אלא במשרד המשפטים, בכדי לברר קודם אם כלל בוצעה עבירה. במידה והתשובה חיובית, נפתחת חקירה על מנת לבדוק, לבחון ולבסס את העבודות.

כאשר הבדיקה היא חקירתית העניין נהייה רגיש יותר כי מתחקרים אנשים ומעלים שאלות. השופט מני מזוז טוען כי בפעולות חקירה יש לנהוג במידת הצמצום ומסכם כי בעקרון צריך להיות כלל אחיד לגבי כל אותו סוג של חשד לגבי נחקר שהינו איש ציבור או אדם מן היישוב. יחד עם זאת יש לזכור כי לגבי איש ציבור הצורך בבדיקה נדרש לעיתים קרובות יותר מאשר חשודים או נחקרים אחרים מכיוון שבמקרים אלו יש את השאיפה להיות מדויקים יותר ולכן נפתחת בדיקה בכדי לבדוק האם יש בכלל מקום לפתוח בחקירה. הדבר דומה לתלונות במח"ש כשמגיעה תלונה על שוטר – נפתחת קודם בדיקה. ניצב מני יצחקי, ראש אגף החקירות מסר כי ישנה הגדרה מדויקת ביותר מהי חקירה משטרתית ומהי בדיקה משטרתית. חקירה היא פעילה ואינטנסיבית הרבה יותר מאשר בדיקה. ההבחנה הדקדקנית מאפשרת לגוף המשטרתי את מרחב הטיפול הנדרש דבר המשרת אותה מבחינת זמן ומשאבים בביצוע פעולות סמויות וחסויות. עוד מסר כי אין הבדיקות פוגעות בהמשך החקירה.

פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, הוסיף כי יש להיזהר מפני קמפיינים תקשורתיים הנעשים בידי אנשים מקושרים, עוצמתיים וחזקים מבחינה כספית, הפועלים נגד רשויות האכיפה והחוק כי אין הם אוהבים שהמשטרה חוקרת. ההשמצות, הרדיפות והפרסומים בכלי התקשורת, הם חלק מהצעדים הננקטים על ידיהם. עוד הוא מציין כי הרעיון על הקמת נציבות ביקורת על הפרקליטות נעשתה במפתיע בידי נאשמים ואף מורשעים ששאיפתם היא לפגוע באנשי הפרקליטות. לכן יש להיות ערניים וזהירים מפני קמפיינים כאלו ואחרים הקוראים תיגר על אנשי החוק.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חקירה משטרתית | חקירה במשטרה | חקירה פלילית | ההבדלים בין בדיקה לחקירה | בדיקה משטרתית | חשד סביר לביצוע עבירה

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר לקוח שנחשד באונס ותקיפה של בת זוגתו במשך כשנתיים סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן דחיית בקשה למתן צו הרחקה נגד לקוחה בעקבות חשיפת הקלטה שהוכיחה שדווקא מבקש הצו הוא שאיים ותקף אי הרשעה ללקוח שהואשם בעבירת תקיפה סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד במעשה מגונה כלפי קרובת משפחתו הקטינה ביטול הרשעה ללקוח שתקף אדם אחר בגז פלפל וגרם לחבלה בפניו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חשד סביר
אביבה | 21:15 22/01/2018
חשד סביר
עו''ד עודד רגב | 19:27 24/01/2018
כתב אישום על גניבה וקשירת קשר לביצוע עוון
צחי | 13:15 14/08/2016
כתב אישום על גניבה וקשירת קשר לביצוע עוון
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:34 14/08/2016
כתב אישום על גניבה וקשירת קשר לביצוע עוון
צחי | 20:39 14/08/2016
חקירה משטרתית של קטין
מיכאל | 16:34 21/03/2014
סגירת תיק פלילי לקטין בהליך של טיפול מותנה
עו''ד אסף דוק | 16:40 21/03/2014