חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | המלחמה על החפות לאחר ההרשעה - זכות עיון בחומר חקירה לצורך הגשת בקשה למשפט חוזר

המלחמה על החפות לאחר ההרשעה - זכות עיון בחומר חקירה לצורך הגשת בקשה למשפט חוזר

האם הרשעה בפלילים זהו סוף הפסוק? האם נאשם שהורשע זכאי לעתור לקבלת חומרי חקירה וראיות נוספות לצורך הגשת בקשה למשפט חוזר? האם גופת קורבן מהווה חומר חקירה? עו"ד אסף דוק מסביר.

פסק הדין בש"פ 3303/14 בר יוסף נ' מדינת ישראל, פתח הזדמנות מיוחדת לנאשמים לעתור לשם קבלת חומרי חקירה חדשים וראיות נוספות הנדרשות להוכחת חפותם. פסק הדין עוסק בנאשם שהורשע ברצח ובמסגרת בקשתו למשפט חוזר ביקש לעיין בדגימות DNA שנלקחו לקורבן הרצח. בית המשפט העליון מתיר את נטילת הדגימות תוך שהוא מרחיב את זכות העיון בחומרי חקירה וקובע שהיא משתרעת גם על עריכת בדיקה בשרידי גופה שנשמרו, קרי שגופה קורבן הוא חומר חקירה לכל דבר. למעשה כבוד השופטת ד' ברק-ארז קובעת באותו פסק דין כי אדם הטוען להרשעת שווא זכאי לקבל חומרי חקירה נוספים לשם הגשת בקשה למשפט חוזר בהתאם לכללים שיפורטו בהמשך.

מתי תתאפשר קבלת חומרי חקירה חדשים לצורך בחינת הגשת בקשה למשפט חוזר?

בית המשפט העליון קבע מספר כללים לפיהם יהיה ניתן לבחון קבלת חומרי חקירה לשם הוכחת חפותו של אדם שהורשע ואלו הם:

1. יש לבחון את השאלה האם הנאשם נמנע במכוון או בשל חוסר מודעות מליזום את הבדיקה המבוקשת בזמן ניהול המשפט.

2. יש לבדוק את הסיכויים שהבדיקה תוביל לשינוי כלשהו בתוצאות המשפט.

3. יש להבדיל בין אדם שהורשע הטוען לחפות מוחלטת לבין טענה בדבר אשמה פחותה. ישנה חשיבות כפולה בבירור טענת החפות המלאה שכן במידה ומדובר בחף מפשע, יש למצוא את העבריין המסתובב חופשי ולתקן את העוול שנגרם לנאשם.

4. יש לבחון את סוגיית העלויות, לא רק מן הפן הכספי, הכרוכות בביצוע הבדיקה, וכיצד הדבר עשוי להשפיע על קרבן העבירה ועל משפחתו.

5. יש לבדוק את דחיפות הבדיקה בשל החשש לשינוי נסיבות שעשויות למנוע את היכולת לבצעה, כמו השמדת ראיות.

6. לאחר בירור הדברים ושקלול הנסיבות, במידה ובית המשפט העליון ייעתר לבקשת המורשע, המדינה תחויב לבצע את הבדיקה כנדרש.

בפסק הדין דנן, הורשע המבקש ברצח אשתו לפי סעיף 300(א)(2) לחוק העונשין ב-15 ליולי בשנת 2008 (תפ"ח 1069/07) ונדון למאסר עולם. לפי עובדות כתב האישום באמצע יוני בשנת 2007 שרר ויכוח בין המבקש לבין המנוחה, לאחר תקופה ממושכת של יחסים מתוחים ביניהם, שעיקרם ביחס הטיפול בתינוקם. במהלך הלילה, המנוחה ניגשה לטפל בתינוקם לאחר מספר פעמים שעשתה זאת לפני כן, תוך שהיא מתלוננת כי היא אינה יכולה לישון. בתגובה, נטל המבקש סדין באמצעותו סתם בידו את פיה ובידו האחרת אחז בגרונה עד שנחנקה למוות. את גופתה העביר למכולה בסמוך לביתם, לקחת את ילדיהם ונמלט מהמקום. בהמשך הוא סיפר את שאירע לחברו שהינו קצין במשטרה. בדו"ח נתיחה לאחר המוות נקבע כי מותה נגרם על ידי חנק בעקבות לחץ על פניה וצווארה, וקרוב לוודאי שהתבצע באמצעות כפות ידיים. בפועל לא כל הבדיקות שהיו אמורות להיעשות נעשו כמו גם הבדיקה הבוחנת את מאפייני הרקמות מבלי שהובהר מדוע.

המבקש טען כי המקרה דנן הינה תאונה טראגית שנגרמה מרגע של איבוד עשתונות בו ניסה למנוע מהמנוחה לצעוק עליו במהלך הוויכוח ששרר ביניהם בנוגע לטיפול בתינוקם. אומנם בית המשפט דחה את גרסתו וקבע כי במעשיו התקיימו כלל היסודות בעבירת רצח; ההחלטה להמית שהתגבשה באופן ספונטני בעת שהתינוק החל לבכות תוך תלונותיה של המנוחה, ההכנה למעשה ההמתה שהתבטאה בנטילת הסדין וכריכתו סביב צווארה והעדר קנטור מצד המנוחה כלפי המבקש ותינוקם.

המבקש טוען כי לבדיקה ההיסטולוגית חשיבות מכרעת לנוכח הקביעה כי המנוחה נפטרה כתוצאה מחנק. הבדיקה עשויה לקבוע את המועד המדויק בו החבלות נגרמו, לגביהן בית המשפט קבע כי הן אירעו במהלך מאבק שהתנהל בין המבקש למנוחה. כמו כן, הבדיקה עשויה להשפיע על האפשרות להוכיח כי המוות נגרם כתוצאה מלחץ רגעי, עובדה בה יש הכוח להראות שלא הייתה בכוונתו להמית. המבקש טוען כי הבדיקה היא פשוטה וזולה ואין בה פגיעה בכבודה של המנוחה שכן היא מתבצעת תוך שימוש בדגימות שכבר נלקחו מהגופה. עוד טוען המבקש כי באמצעות הבדיקה ניתן יהיה להוכיח כי הדימומים בצווארה יהיה אפשר לייחס ליחסי המין שקיים עמה מוקדם יותר בליל האירוע (שכן במהלכם נהג ללחוץ על צווארה), עובדה שנטענה על ידו בחקירתו במשטרה. כלל הטענות הן קריטיות לשאלת הרשעתו ברצח.

בדיון והכרעה נאמר כי הבקשה מעוררת את השאלה הקריטית והחשובה הנוגעת לזכות העיון בחומרי החקירה לשם הגשת בקשה למשפט חוזר. נקבע כי זכות זו אמורה להיות מוגבלת בהתאם לעקרון סופיות הדיון אשר מגן על זכויותיהם של נפגעי העבירה, על יעילות ההליך המשפטי ועל הוודאות המשפטית. משפט חוזר מהווה חריג לעקרון כאמור. יחד עם זאת יש לדון בה כדי למנוע הרשעות שווא. לאחר דיון בכלל השיקולים הוחלט לקבל את הבקשה בשל העובדה שמדובר בבדיקה זולה ופשוטה, ובשל הסבירות שהדגימות ייקברו בקרוב וכך לא תהייה אפשרות לערוך כלל את הבדיקה כאמור שהינה בעלת פוטנציאל לקבלת בקשה למשפט חוזר מבחינת המבקש.

הגשת עתירה לצורך קבלת חומרי חקירה נוספים לצורך משפט חוזר

פסק הדין שנסקר במאמר הנוכחי פתח הזדמנות ייחודית בידי נאשמים לעתור לשם קבלת חומרי חקריה חדשים בכדי להוכיח את חפותם. בידי הנאשמים כלי באמצעותו ניתן להוכיח את טענותיהם ובתקווה להוביל לשחרורם. אומנם, יש לעגן בחוק את החובה לשמור על הראיות שנאספו במהלך ניהול המשפט בידי הפרקליטות והמשטרה בכדי למלא את הזכות כאמור. במידה והורשעת בפלילים על לא עוול בכפך וברצונך לעתור לצורך קבלת חומרי חקירה חדשים לשם הגשת משפט חוזר כדאי שתיוועץ עם עורך דין פלילי המומחה בתחום שיפעל למען זכויותיך, למען זיכוייך מאשמה וייצג אותך במקצועיות ובמיומנות. משרדנו עוסק בייצוג נאשמים בפלילים מזה תקופה ארוכה ושומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ואתה שוקל להגיש בקשה למשפט חוזר פנה להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
זכות עיון בחומר חקירה | קבלת חומר חקירה | זכות עיון בחומר חקירה לצורך משפט חוזר | משפט חוזר | עיון בחומר חקירה | בקשה למשפט חוזר | בש"פ 3303/14 | דודי בר יוסף

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם בעבירות גניבה עד מדינה מאוים נתפס עם אקדח טעון ונשפט לעבודות שירות בלבד סגירת תיק פרקליטות כנגד לקוח שנחשד במעשים מגונים באינטרנט ביטול הרשעה לעובד בנק בכיר שתקף קטין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: [email protected]

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הזמנה לבית משפט לאחר חקירה
עומרי | 17:37 12/05/2017
הזמנה לבית משפט לאחר חקירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:12 14/05/2017
עיון בחומר הראיות במשפט תעבורה
דני | 19:26 09/03/2015
זכות עיון במצלמת אבטחה
צביקה | 06:11 01/02/2017
זכות עיון במצלמת אבטחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:10 07/02/2017
חומר חקירה
מירב | 14:23 24/06/2015
חומר חקירה
עו''ד דן נתיב | 15:43 24/06/2015
חומר חקירה
מירב | 16:34 24/06/2015
חומר חקירה בדו"ח ברירת קנס
יוני | 07:04 06/01/2015
חומר חקירה בדו"ח ברירת קנס
עו''ד חזי כהן | 14:05 18/01/2015
הזמנת חומר חקירה
חיים | 21:16 06/09/2014
הזמנת חומר חקירה
עו''ד אסף דוק | 21:55 06/09/2014
חקירה במס הכנסה
שושוש | 07:00 26/02/2018
חקירה במס הכנסה
עו''ד עודד רגב | 08:00 23/04/2018
פתיחת תיק חקירה מחדש
גלית | 06:15 01/10/2017
פתיחת תיק חקירה מחדש
עו''ד אור הדאיה | 14:47 01/10/2017