חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | פריצה לבית עסק - כיצד מתמודדים?

פריצה לבית עסק - כיצד מתמודדים?

תהליך פתיחת עסק בישראל כרוך במשאבים ובהוצאות רבות, כאשר מטרתו הוא להניב רווח כספי עבור הבעלים. האיום הגדול של כל בעל עסק, הם נזקים העשויים להיגרם בין היתר מפריצות וגניבה של השלל והרכוש. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירת פריצה לבית עסק, העונשים שנקבעו לצדה, כיצד על בעל עסק לפעול בעת פריצה ומה יכול לעשות אדם המתמודד עם חקירה או כתב אישום בעבירות פריצה.

עבירת פריצה מוגדרת כחדירה למבנה, העשוי לשמש כבית מגורים או כבית עסק כגון חנויות, מכולות, מפעלים ועוד, למטרת ביצוע פשע, כאשר מדובר בדרך כלל בגניבה. הפריצה נעשית לרוב כשהמבנה ריק מאנשים. במידה והמתחם מאוכלס הדבר עשוי להתפתח לשוד.

מה העונש הקבוע בחוק בגין פריצה לבית עסק?

עבירת פריצה מפורטת תחת סימן ד' הנוגע לעבירות פריצה והתפרצות בחוק העונשין. סעיף 405 מגדיר פורץ כאדם השובר את חלקו החיצוני או הפנימי של בניין, או לחילופין פותח במפתח, במשיכה, בהרמה או בכל דרך אחרת, בין אם חלון, תריס או כל דבר שנועד לסגור ולכסות פתח בנין או פתח מעבר מחלק לחלק בבניין. אדם המכניס חלק מגופו או חלק מן הכלי שהוא משתמש בו מוגדר נכנס.

חוק העונשין מגדיר מתפרץ כפורץ ונכנס או פורץ ויוצא. עוד נקבע כי אדם הנכנס לבניין באיום, בתחבולה או בקנוניה עם אדם שבבניין, או נכנס לפתח של בניין העומד פתוח דרך קבע לצורך מסוים ואינו נועד לשמש לכניסה, רואים אותו כאדם שפרץ ונכנס.

לפי סעיף 407 הדין שנקבע לאדם הנכנס לבית עסק במטרה לבצע פשע או גניבה, הוא עד 5 שנות מאסר. במידה ואותו אדם מתפרץ למקום כאמור ומבצע בו גניבה או פשע או המתפרץ מתוכו לאחר שביצע את העבירות כאמור, דינו עד 7 שנות מאסר.

כמו כן, מי שנמצא ברשותו מכשיר המשמש לשם פריצה לבנין, ואין לו הסבר סביר לכך, דינו עד 3 שנות מאסר.

העונש שנקבע לפורץ לבית עסק בנסיבות מחמירות

לא פעם עבירת ההתפרצות לבית עסק נעשית כאשר העבריין מצויד בנשק חם או קר. הדין שנקבע בחוק בגין כך הוא כפל העונש, קרי עד 10 ו-14 שנות מאסר בהתאמה.

זאת ועוד, לרוב פריצה לבית עסק נעשית במטרה לגנוב את השלל והרכוש הנמצאים בו. העונש שנקבע בחוק בגין עבירת גניבה, שמוגדרת בחוק כנטילה או נשיאת דבר הניתן להיגנב, ללא הסכמת הבעלים תוך כוונה לשלול דרך קבע את הדבר במרמה ובלי תביעת זכות בתום לב, הוא עד 3 שנות מאסר. במידה וערכו של הדבר הנגנב עולה על 500,000 שקלים דינו של העבריין מזנק לעד 7 שנות מאסר.

העבריינים לא פעם מתפרצים לבתי עסקים בשעות לילה מאוחרות, כשהמקום ריק מאדם. אומנם, לעיתים הפריצה מתרחשת בשעות היום כשהמקום הומה אדם, דבר שעשוי להתפתח לשוד. עבירת שוד מפורטת תחת סעיף 402 בחוק העונשין וקובעת עד 14 שנות מאסר לגונב דבר שבשעת המעשה או סמוך לפניו או לאחריו מבצע או מאיים לבצע מעשה אלימות באדם או בנכס בכדי להשיג את הדבר הנגנב או לעכבו אצלו או כדי למנוע התנגדות לגניבת הדבר או להתגבר עליה. במידה והעבריין היה מזויין בנשק, היה בתוך חבורה או שפצע אדם טרם המעשה, בתכוף אליו או לאחריו או השתמש באלימות אחרת כלפי גופו אזי מדובר בעבירת שוד מזוין שדינה הוא עד 20 שנות מאסר.

בנוסף לאמור, נקבעו מספר נסיבות אשר מחשידות בכוונת פריצה אשר לצידן נקבע עונש של עד 5 שנות מאסר ואלו הן: אדם אשר מזויין בנשק או במכשיר שיש בהם בכדי לסכן או לפגוע במטרה לפרוץ או להיכנס לבניין או לבצע בו גניבה או פשע, או מחזיק מכשיר שמטרתו לפרוץ לבניין בכוונה לבצע פשע, פניו רעולים או מוסווים בכוונה לבצע גניבה או פשע או שהוא נמצא בבניין בכוונה לבצע בו גניבה או פשע תוך שהוא נוקט באמצעים שיסתירו את נוכחותו.

כיצד עליך להתמודד במידה ופרצו לך לבית העסק?

פריצה לבית העסק שלך עשויה להיות אירוע טראומטי ביותר ובמיוחד אם נגנבו או נשדדו דברים יקרי ערך. תחושות הביטחון שליוו את האדם טרם המעשה הנפשע עשויות להתערער ולהיסדק ולא פעם מלוות בתחושת חרדה, בתסכול ובכעסים. במידה וזיהית כי פרצו לבית העסק שלך כדאי שתדווח על כך באופן מיידי למשטרה שתפתח בחקירה ובמצוד אחר החשודים באירוע. במקביל כדאי שתפנה לחברת הביטוח שתטפל בנזקים שנגרמו לבית העסק. כדאי אף להזמין אמצעי מיגון שימנעו פריצות נוספות בעתיד.

כיצד עליך להתמודד במידה ונעצרת בחשד למעורבות פריצה לבית עסק?

במידה ונעצרת בחשד למעורבות בעבירת פריצה לבית עסק דע כי בית המשפט בוחן באופן יסודי את כוונתו של הנאשם להתפרץ, האופן שבו נכנס וביצע את הפריצה. ישנם הבדלים משמעותיים ביותר בין חשד כי בכוונת הנאשם היה לפגוע בבית העסק ולבצע פשע לבין אם לא עלתה בקרבו כוונה כזו, הבדלים שעשויים להשפיע באופן מרחיק לכת על ההליכים המשפטיים ועל גזר הדין. בכדי שגרסתך תוצג באופן מיטבי ביותר כדאי שתיעזר בשירות משפטי מקצועי בידי עורך דין פלילי שיפעל למען חפותך וחירותך. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות פריצה והתפרצות מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת פריצה לבית עסק פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
פריצה והתפרצות | החזקת מכשירי פריצה | התפרצות לבניין | פריצה לעסק | פריצה וגניבה מבית עסק | עונש על פריצה לבית עסק | התפרצות לבניין שאינו מקום מגורים או תפילה

הצלחות המשרד בתחום
מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה עבודות שירות בלבד ללקוח שהואשם בביצוע 2 התפרצויות לדירה וגניבת תכשיטים רבים סגירת תיק חקירה נגד קטין שנחשד בהתפרצות לבית כנסת סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בפריצה וגניבה מבית עסק בעיר יבנה הפסד צורם נוסף לאבי דוביצקי (צייד הפדופילים) - ישלם ללקוח המשרד 400,000 ש"ח לאחר שהשמיצו באינטרנט סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה ופציעה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עונש על בריחה מבית סוהר
אוהד | 17:29 14/10/2016
עונש על בריחה מבית סוהר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 21:00 14/10/2016
פריצה וגניבה
רון | 10:56 28/09/2014
פריצה וגניבה
עו''ד אסף דוק | 21:12 30/09/2014
יש מקום לדאגה?
יניב | 20:37 15/05/2018