חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם מותר לקיים יחסי מין עם מטופלת בהסכמתה שלא בזמן קשר טיפולי?

האם מותר לקיים יחסי מין עם מטופלת בהסכמתה שלא בזמן קשר טיפולי?

בין מטפל למטופל שוררים יחסים לא שוויוניים מפאת העובדה שהמטופל פגיע, חשוף ורגיש לעומת מעמדו הרם של המטפל. יחד עם זאת, לא אחת נרקמים יחסים רומנטיים ומיניים אמיתיים בין מטפלים למטופליהם. האם הדבר מותר ע"פ חוק? ומה בדבר קיום יחסים בהסכמה בין מטפל למטופלת לאחר הקשר הטיפולי? עו"ד אסף דוק מסביר.

חוק זכויות החולה שנחקק בשנת 1994, אוסר על קיום יחסים מיניים או רומנטיים בין מטפלים למטופליהם, גם אם נעשו בהסכמה, שכן המטופלים נתונים להשפעתם רבת העוצמה, עשויים להעריצם ואף להתאהב במטפליהם.

האם יחסי מין בהסכמה בין פסיכולוג למטופלת מהווים עבירה פלילית?

חוק העונשין אוסר בעילה או ביצוע של מעשה סדום אף אם הדבר התקיים בהסכמה שהושגה תוך ניצול תלותו הנפשית והממשית של מטופל. בכדי להגן על המטופלים החוק אוסר זאת במהלך תקופת הטיפול ועד שלוש שנים מתום הטיפול כאמור.

מה הדין הפלילי בגין בעילת אישה בידי מטפל נפשי?

סעיף 347א(ב) קובע עד 4 שנות מאסר למטפל נפשי שבעל אישה או שביצע מעשה סדום במטופל שמלאו להם 18 שנים בו או עד 5 שנות מאסר בגין בעילת מטופלת קטינה שמלאו לה 14 שנים וטרם מלאו לה 16 שנים.

חוקיות קיום יחסים מיניים או רומנטיים בין מטפלים למטופליהם בראי הפסיקה

בתיק פלילי 49350-06-14 - הורשע הנאשם, פסיכולוג קליני מומחה, בעבירות של בעילה אסורה בהסכמה תוך ניצול יחסי מטפל-מטופל ועבירה של מעשה מגונה בהסכמה תוך ניצול יחסי מטפל-מטופל. לפי כתב האישום בחודש דצמבר 2009, פנתה המתלוננת לקבלת טיפול נפשי בשל משבר שפקד אותה. ביניהם נרקמו יחסי מטפל-מטופל תמורת תשלום בקליניקה בבעלותו הנמצאת בתל-אביב. היחסים נמשכו למשך יותר משנה בתדירות של פעם בשבוע. בינואר שנת 2011 המתלוננת נפרדה מבעלה ועקב כך נקלעה למשבר נפשי. בתחילת חודש מרץ שנת 2011 המתלוננת טלפנה לנאשם וביקשה להיפגש עמו מידית בטענה כי אינה מרגישה טוב. הנאשם נענה לכך והציע לה להיפגש עמו במכונית ויחד נסעו לחוף ה"צוק". המתלוננת אמרה לנאשם כי היא מפורקת. במהלך הישיבה ברכב צרכו שניהם חשיש ובאותה העת ציין המתלונן כי יחסי הטיפול ביניהם הסתיימו ואין היא תוכל להיות עוד מטופלת שלו. בהמשך ביצע הנאשם במתלוננת, תוך ידיעה שהיא נתונה במשבר אישי, מעשה מגונה בהסכמה שהושגה שלא כדין תוך ניצול יחסי הטיפול ביניהם. הוא נשק על שפתיה, נגע לה בחזה וליטף את שיערה. למחרת היום שכר הנאשם חדר במלון מרידיאן בחיפה ושהה בו עם המתלוננת שם השתמשו בחשיש. לאחר מכן, הציע המטפל שירכיבו אוהל משמיכות ומסדינים שהיו במקום אותו כינו "איגלו" כתחליף לנישואיה ולביתה של המתלוננת אשר התפרקו באותה העת. במהלך הלילה בעל הנאשם את המתלוננת בהסמכתה שהושגה שלא כדין תוך ניצול יחסי הטיפול ביניהם והיותה נתונה במשבר אישי ורגשי קשה. חמישה ימים לאחר מכן, שכר הנאשם חדר במלון דניאל בהרצליה ובילה את הלילה עם המתלוננת, במהלכו בעל אותה בהסכמה שלא הושגה כדין תוך שהם נתונים להשפעת הסם חשיש.

לטענתו של הנאשם הוא הפסיק את הקשר הטיפולי עמה כבר בשנת 2010 ושאינו היה מודע למצבה הרגשי הטעון. לטענתו אין הוא ניצל את יחסי הטיפול ביניהם. הודה שפעל באופן שאינו ראוי מבחינה טיפולית אך לא חצה את המישור הפלילי. הנאשם הודה במפגשים שתקיימו ביניהם, בהם טען שלא התקיימה חדירה אך התקיים סוג של מגע מיני. לטענת התביעה המפגשים אכן תקיימו לאחר שהטיפול הפסיכולוגי ביניהם הסתיים, אך הדבר חל טרם הנאשם נישק את המתלוננת, וכביכול נעשה באופן מאולץ ואין לראות בכך כהפסקת הטיפול בפועל. ההגנה לעומת זאת טענה כי המפגשים הטיפוליים הסתיימו בשנת 2010 ובמפגש הראשון שהתקיים ביניהם במכונית הנאשם חיזק את הדבר שאין המתלוננת מטופלת שלו עוד ולכן אין לראות את היחסים המיניים שהתקיימו ביניהם כאסורים. למרות זאת הוחלט כי המפגשים המיניים בין השניים התרחשו במהלך תקופת הטיפול ולכן הטענה כי הטיפול הופסק כבר בשנת 2010 נדחית. המטפל ניצל את האמון של המטופלת בו, את העובדה שפיתחה כלפיו תלות רגשית וזאת בכדי לספק את צרכיו המיניים. על הנאשם הושתו 6 חודשי מאסר בדרך של עבודות שירות ומאסר על תנאי למשך 6 חודשים לבל יעבור עבירה לפי סימן ה' לפרק י' בחוק העונשין וכן פיצויים למתלוננת בשווי של 10,000 שקלים. לאחר מכן הגישה המשיבה ערעור לבית המשפט המחוזי בבקשה להחמרת העונש מפאת ניצול מעמדו של הנאשם וכוחו. הערעור התקבל ועל הנאשם הושתו 10 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין קיום יחסי מין עם מטופלת?

יחסי מין שהתקיימו בין מטפל נפשי, פסיכולוג, עובד סוציאלי וכהן דת לבין מטופלת או מטופל, גם אם נעשו בהסכמה מהווים עבירה פלילית חמורה. ניצול תלותם הרגשית והנפשית של המטופלים לצרכיהם המיניים של המטפלים הינו מעשה נלוז, חסר מצפון ואתיקה. כדאי לפנות לייעוץ משפטי מקצועי במידה ונעצרת או הוגש נגדך כתב אישום בגין העבירה דנן. כדאי להיעזר בעורך דין מקצועי בתחום, שכן רשויות האכיפה ובתי המשפט מטילים סנקציות מחמירות לאור המעשים עסקנן החוצים כל קו מוסרי וכן לאור האינטרס הציבורי להשהות את העבריינים מהחברה למשך תקופה ארוכה.

במידה וזומנת לחקירה או למשפט פלילי בגין עבירות מין אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות מין מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין קיום יחסי מין עם מטופלת פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות מין | בעילה אסורה בהסכמה | עורך דין עבירות מין | יחסי מטפל מטופל | קיום יחסי מין בין מטפל למטופל | יחסי מטפל מטופלת | יחסים בין מטפל למטופל | ניצול מיני בין מטפל למטופל | עונש על בעילה אסורה בהסכמה | עבירות מין בזמן טיפול נפשי | עבירות מין במהלך טיפול נפשי או פיזי | מעשה מגונה של מטפל במטופל | יחסי מין במסגרת קשר טיפולי | חוק זכויות החולה

הצלחות המשרד בתחום
שחרור נאשם ממעצר בעבירות חמורות של מעשי סדום ומעשים מגונים בילדים בית המשפט העליון דוחה ערר המדינה על שחרור נאשם בעבירות מין חמורות בילדים שחרור ממעצר חשוד בעבירות מעשה מגונה בקטינה והטרדה מינית ביטול כתב אישום בעבירת מעשה מגונה בפומבי ביטול כתב אישום בעבירות אלימות בתוך המשפחה סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם ביבוא סמים ברשת

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הקלטת שיחה בין מטפל למטופל
אלונה | 18:02 03/05/2017
הקלטת שיחה בין מטפל למטופל
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:32 03/05/2017
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
טלי | 20:15 03/08/2017
עונש על מעשה מגונה במסגרת יחסי עובד-מעביד
עו''ד אור הדאיה | 06:27 04/08/2017
בעילה אסורה בהסכמה של בת 14 במסגרת קשר רומנטי
נעמה | 03:31 26/12/2016
בעילה אסורה בהסכמה של בת 14 במסגרת קשר רומנטי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 14:46 26/12/2016
בעילה אסורה בהסכמה של בת 14 במסגרת קשר רומנטי
דודי | 20:59 05/09/2018