חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | השפעת הלגליזציה של קנאביס מריחואנה על מערכת המשפט

השפעת הלגליזציה של קנאביס מריחואנה על מערכת המשפט

בשנים האחרונות נעשו ניסיונות בכדי להוביל ללגליזציה של סמים קלים על רקע השימוש החוקי במריחואנה לצורך רפואי. מדינות רבות פעלו לשינוי חקיקתי בדבר החזקה וצריכת סמים קלים כאשר הסנקציות הפליליות משתנות בהתאם לקריטריונים שנקבעו באותה המדינה. לאחרונה גם בישראל החל שיח הקורא לדה-קרימינליזציה (אי הפללה ואי ענישה) של מחזיקי קנאביס ותוצריו לשימוש עצמי, ועלו מספר הצעות חוק בנושא. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד מתקנת הצעת החוק החדשה את המצב הקיים וכיצד עשויה להשפיע על מערכת המשפט.

הצעת החוק החדשה שעלתה בזמן האחרון דורשת להתמקד בצעדים טיפוליים כנגד המשתמשים ולא בהליכים פליליים וזאת מתוך שאיפה למנוע רישומים פליליים והרשעות כנגד משתמשי סמים נעדרי עבר פלילי.

כיצד הצעת החוק החדשה משנה את התפישה הקיימת?

יש לציין כי הצעת החוק איננה באה לבטל את פקודת הסמים המסוכנים שאוסרת שימוש עצמי בסמים בכל כמות שהיא. לפי סעיף 7(ג) לפקודה נקבע עונש מאסר בפועל של עד 3 שנים בגין שימוש עצמי בסמים. ובכן, ההצעה למעשה דורשת כי אדם המחזיק עד 25 גרם של סם הקנאביס במרחב הפרטי למטרות של שימוש עצמי בלבד ולא למטרות רווח, אזי סחר בסמים, לא יטופל במערכת המשפט. במילים אחרות, המשתמש בסם כאמור, לא יופנה לחקירה משטרתית ולא יתנהל נגדו הליך פלילי או יוגש כנגדו כתב אישום. במקום זאת, הוא יחויב להתייצב בפני ועדה לטיפול בהתמכרות הכפופה למשרד הבריאות.

האם יינקטו הליכים פליליים כנגד אדם שצרך קנאביס לשימוש עצמי שלא במרחבו הפרטי?

ההצעה קובעת דה-קרימנליזציה כלפי אדם שנתפס עם עד 25 גרם קנביס במרחבו הפרטי. אומנם, אם האדם נתפס עם אותה כמות של הסם כאמור במרחב ציבורי, יתנהל נגדו הליך פלילי ויוטלו עליו סנקציות כבדות בהתאם לחוק, גם אם אין הוא השתמש בכך למטרות סחר ורווח אלא לשימוש עצמי בלבד.

כיצד הדבר ישפיע על מערכת המשפט ועל המשתמשים הקבועים?

נתונים מהשנים האחרונות הראו עלייה בכמות הרישומים הפליליים בקרב משתמשי הקנאביס לשימוש עצמי, אשר היו נעדרי עבר פלילי. ההליך הפלילי שננקט נגדם פגע באופן משמעותי באפשרויות התעסוקה שלהם ובחייהם. על כן, תכליתה של ההצעה היא לקטין את הרישום הפלילי בקרב המשתמשים תוך נקיטת הליכים המונעים שימוש חוזר בסם באמצעות טיפול בבעיית התמכרות. חשוב להדגיש כי בשנים האחרונות התביעה נמנע מהגשת כתבי אישום כנגד אנשים ללא עבר פלילי שנתפסו עם כמות של סם הקנאביס שאינו עולה על 15 גרם למטרת שימוש עצמי בלבד, וזאת בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה. אולם הכמות של כתבי האישום לא קטנה כנגד בגירים נעדרי עבר פלילי. על כן, ההצעה נולדה מתוך תקווה להקטין את הרישומים הפליליים לנעדרי עבר פלילי ובדגש על מניעת השימוש בסם דרך הליכים טיפוליים.

יש לציין כי ההליך המשפטי שננקט כנגד קטינים יוותר ללא שוני וזאת עקב גישתה של מערכת המשפט הנוקטת במרבית המקרים בהליכים טיפוליים ונמנעת מהרשעתו של הקטין, דבר העשוי להכתים את עתידו בכל הרבדים החל מגיוסו לצה"ל וכלה באפשרויות תעסוקה בהמשך חייו.

עדכון - המשרד לביטחון פנים השיק מדיניות חדשה בכל הקשור לשימוש עצמי בסם הקנאביס - קנסות מנהליים במקום רישום פלילי

המשרד לביטחון פנים מאמץ מדיניות חדשה (26.1.17) בכל הקשור לשימוש בקנאביס, לפיה האכיפה נגד המשתמשים בסם תעבור למתן קנסות מנהליים וייעשה שימוש בהפללה רק כמוצא אחרון.

בהתאם למתווה החדש, אדם שיימצא מחזיק בסם קנאביס במשקל של עד 15 גרם לא יטופל כלל בפן הפלילי אלא יושת עליו קנס או שעניינו יועבר למסלול סגירת תיק בהסדר מותנה.

סיכום המדיניות החדשה כלפי בגירים שייתפסו משתמשים בקנאביס

בגיר אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם הראשונה יושת עליו קנס מנהלי, ואם ייתפס בפעם השנייה - יושת עליו קנס כפול.

בגיר אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם השלישית - הטיפול בעניינו יועבר למסלול של סגירת התיק בהסדר מותנה, מבלי שיוגש נגדו כתב אישום, וזאת בתמורה להודייתו ולעמידתו בפיקוח שירות המבחן ו/או להימנע מביצוע עבירה בעתיד. כמו כן, במקביל תישקל אפשרות שלילת רישיון הנהיגה או שלילת רישיון הנשק שלו.

בגיר אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם הרביעית ומעלה - ייפתח לו תיק פלילי ותישקל האפשרות להגיש נגדו כתב אישום ולהעמידו לדין פלילי רגיל.

כמו כן, המשטרה צפויה להצטייד במכשור טכנולוגי לשם עריכת בדיקת רוק חדשה לגילוי נהיגה תחת השפעת סמים מצד נהגים.

סיכום המדיניות החדשה כלפי קטינים שייתפסו משתמשים בקנאביס

בכל הנוגע לקטינים תתקיים מדיניות במסגרתה לא יושתו עליהם קנסות מנהליים. 

קטין אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם הראשונה - הטיפול בעניינו יועבר למסלול של טיפול מותנה ללא קנס או רישום פלילי.

קטין אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם השנייה - הטיפול בעניינו יועבר למסלול של סגירת תיק בהסדר מותנה.

קטין אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם השלישית ומעלה - ייפתח לו תיק פלילי ותישקל האפשרות להגיש נגדו כתב אישום ולהעמידו לדין פלילי רגיל.

יודגש - המדיניות החדשה לא תקפה כלפי אלו שייתפסו מחזיקים ברשותם כמות העולה על 15 גרם קנאביס או הנוהגים תחת השפעת סמים

המדיניות החדשה של המשרד לביטחון פנים מתייחסת אך ורק לצרכני קנאביס שנתפסו מחזיקים במרחב הציבורי כמות הנחשבת לצריכה עצמית בלבד, קרי בכמות של עד 15 גרם. משתמש שייתפס עם כמות שהיא מעבר לכך, ואף אם מדובר בכמות מזערית, ינוהל נגדו הליך פלילי רגיל והוא צפוי לעמוד לדין בגין עבירת החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית.

חשיבות הייצוג המשפטי בעבירות סמים

במידה ונתפסת מחזיק בסם הקנאביס עליך פנות באופן מיידי לעורך דין פלילי אשר יציג את גרסתך לאירוע וימנע את הכתמתך בפלילים. במידה ואתם זקוקים לייעוץ משפטי מקצועי בנושא, פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות סמים | שימוש בסמים לצריכה עצמית | החזקת סמים לצריכה עצמית | עורך דין עבירות סמים | החזקת סמים שלא לצריכה עצמית | לגליזציה של קנאביס | לגליזציה של מריחואנה | לגליזציה של סמים

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים ביטול רישום משטרתי בעבירות נשק וסחר בסמים נער שנחשד בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות כלפי תלמידות בית ספר לא יועמד לדין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
גונטר | 08:38 18/06/2014
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
עו''ד אסף דוק | 08:52 18/06/2014
מה העונש על החזקת סמים לצריכה עצמית?
מירי | 08:32 06/06/2018
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
נמרוד | 11:50 31/03/2019
שימוש בסמים בצבא בחמש הזדמנויות
עו''ד אסף דוק | 07:06 02/04/2019