חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הסיבות שהביאו להרשעת החייל אלאור אזריה בהרג מחבל מנוטרל

הסיבות שהביאו להרשעת החייל אלאור אזריה בהרג מחבל מנוטרל

הכרעת הדין בעניינו של אלאור אזריה התקבלה בשבוע האחרון על ידי שלושה שופטים בבית הדין הצבאי במחוז מרכז שהחליטו להרשיעו בהרג מחבל מנוטרל מחברון ובעבירת התנהגות שאינה הולמת. מדובר בפרשה המתוקשרת ביותר בעת האחרונה, שעוררה מתחים רבים בין מחנה הימין לשמאל במפה הפוליטית, תוך שהיא משסעת את החברה הישראלית. עו"ד אסף דוק מסביר אודות הסיבות להרשעתו של החייל אלאור אזריה.

הכרעת הדין מתבססת ברובה על כך שבית הדין הצבאי לא קיבל את גרסת אלאור לאירוע, וקבע את שהראיות והעדויות שהוצגו בפניו אינם תומכים בה, והיא אינה מהימנה. בנוסף בית המשפט ציין שהחל משלב החקירה הראשונית, ולאורך עדותו בפני הדין, גרסתו לא הייתה עקבית, ואינה נתמכה על ידי ראיות.

כל טענות ההגנה שהוצגו בפני בית הדין נדחו, והוא העדיף את הראיות ואת גרסת הפרקליטות הצבאית לאירועים. על פי הכרעת הדין, אלאור אזריה נמצא אשם בעבירת הריגה שיוחסה לו.

אחרי הכרעת דין מרשיעה, מתבצעים שני דיונים נוספים: בראשון, מתקיים דיון טיעונים לעונש. בדיון הזה, ככל הנראה, יוצגו בפני בית הדין נסיבותיו האישיות של אלאור. נסיבות כגון השפעת ההליך המשפטי עליו ועל משפחתו, וכן נסיבות אחרות שהובילו אותו לבצע את הירי.

בעקבות הטיעונים לעונש, ייפסק גזר דין אשר אמור לאזן בין נסיבות ביצוע העבירה לחומרת העבירה כמו כן לנסיבותיו האישיות של אזריה.

הסיבות המרכזיות שהביאו להרשעת החייל אלאור אזריה

1. חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית בדבר מותו של המחבל מהכדור

המכון לרפואה משפטית קבע באופן חד משמעי כי סיבת המוות של המחבל היא מירייתו של אזריה לעברו. חוות הדעת קבעה כי כניסת הקליע לראשו הובילה לדימום מאסיבי, עובדה אשר הפריכה את הגרסה בה צידד הנאשם בדבר פטירתו טרם הירייה.

2. גרסתו של הנאשם בעניין החשש מפני המטען הופרכה

הנאשם טען להגנה עצמית שכן חשש שהמחבל נושא עמו מטען חבלה. כמו כן חשש מפני קרבתו אליו ומהסכין שהחזיק. בכי להצדיק את טענותיו, אזריה טען שהמחבל לבש מעיל גדול ופחד כי אולי המטען מוחבא בתוכו, אומנם הטענה כאמור נדחתה עובדתית כיוון שלא תאמה למציאות.

חברו הטוב העיד כי אזריה השמיע בפניו התבטאויות כעס על העובדה שהמחבל עודנו בחיים לאחר שדקר את חברם הטוב. כמו כן, לאחר הירי, העיד החבר כי אזריה אמר "שהגיע למחבל למות". כשמצ"ח עמתו את הנאשם עם הגרסה כאמור, הוא הכחיש תחילה את שיחתו עם העד ולאחר מכן טען שאין הוא זוכר את הדברים שאמר. בנוסף, עדים נוספים טענו ששמעו מפיו דברים דומים, אומנם אזריה לא הצליח להתמודד עם גרסותיהם. לכן, גרסת טענתו בדבר חששו מהמטען הופרכה לאור ההתבטאויות הנקמניות שהביע. יש לציין שאת האמרות שמעו אינדיבידואלים שהדבר האחרון בו היו מעוניינים הוא לפגוע בחברם. נקודה זו היא חשובה כיוון שראוי לציין שאזריה לא הופקר בידי מפקדיו.

עדות נוספת מפי רס"ן נעמן, מפקדו של הנאשם, אשר טען כי שמע מפיו אמרות נקם שונות ולא אמרות בעניין חששו מהמטען, מפריכות את טענת הגנתו העצמית.

יש לציין כי הנאשם תקף את חבריו ומפקדיו כאשר עדותם לא הייתה כפי שציפה לה, למרות שהם דיברו כלפיו במתינות ובזהירות ואף שיבחו אותו כלוחם במקומות הרלוונטיים.

3. סרטוני הירי היוו ראיה ברורה למעשה העבירה

מהסרטונים עולה שאזריה פעל לאט ולא נראה שהוא מבצע את הירי תחת לחץ. נשאלה השאלה מדוע לא ניצל את ההזדמנות בכדי להתריע בפני גורמים אחרים על הסכנה הנשקפת מהמחבל, במקום לבצע ירי.

בסרטונים, הנאשם נצפה בבירור מתנהל באדישות ולא בדחיפות. הטענה כי אין הסרטונים קבילים כראיה בשל החשש שהתערבו בתוכן שלהם נדחתה. הנאשם נצפה בבירור דורך את נשקו, מכוון אותו לעבר המחבל ויורה. כמו כן, הסרטון מתעד כי חלפו למעלה משתי דקות בין הצעקה בדבר מטען שככל הנראה נמצא על גופו של המחבל ועד המועד שהנאשם ירה בו, וזאת לעומת טענתו של הנאשם כי חלף שבריר שנייה בין האירועים כאמור. בזמן זה, הנאשם לא פנה לחבריו בכדי להזהירם או להרחיקם מהסכנה שחש לשיטתו. כמו כן יש לציין כי חבריו, שהיו עדים להתרחשויות והיו עם הנאשם בזירה, לא חשו כלל סכנה מהמחבל.

4. פעל בניגוד להוראות הפתיחה באש

הנאשם פעל בניגוד להוראות הפתיחה באש ואף הודה בעצמו כי כאשר מדובר במחבל שלא נשקפת ממנו סכנה – אין לבצע ירי. לטענתו בנסיבות בהם יש ספק יש לפתוח באש אומנם אין כל קשר להוראות פתיחה באש, אשר פעל בניגוד אליהם.

סיבות אלו ואחרות, יחד עם המשקל הרב שיוחס לסרטון הירי, הביאו את בית הדין להגיע לידי הכרעה שגרסתו של אזריה אינה אמינה ויש להאשימו באשמת הריגה.

סוף דבר

מפרשה כאובה וטראגית זו, ניתן ללמוד על החשיבות בבחירת קו הגנה יסודי ועקבי מן ההתחלה לצורך חיזוק גרסתו של הנאשם בחקירתו ועדותו בבית המשפט. נוכח חשיבותה הרבה של החקירה הפלילית ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי נגדך, חשוב שתיוועץ עם עו"ד פלילי טרם החקירה. דע - כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתך לחקירה עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה והסתבכת בביצוע מעשה העשוי לגבש נגדך חקירה פלילית באפשרותך ליצור עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

להלן הכרעת הדין במשפטו של אלאור אזריה:

הורדת הכרעת הדין במשפטו של החייל אלאור אזריה

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת הריגה | התנהגות שאינה הולמת | עבירת הריגה בצבא | אלאור אזריה | הכרעת הדין במשפט אלאור אזריה | פסק הדין במשפט אלאור אזריה | הסיבות להרשעתו של אלאור אזריה

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן סטודנט למשפטים שהודה בהונאה בבחינה לא יורחק מהלימודים בקריה האקדמית אונו ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בעבירת תקיפה וחבלה שחרור ממעצר חשוד בביצוע מעשים מגונים בקטינים ביטול כתב אישום לקטינה שהואשמה בעבירות גניבה סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באלימות כלפי גרושתו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
146 קמ"ש בדרך שאינה עירונית - זימון למשפט
דני | 21:39 09/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
זאם | 16:48 29/01/2017
משפט פלילי ללא פסק דין במשך שנים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:08 07/02/2017
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014