חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הסיבות שהביאו להרשעת החייל אלאור אזריה בהרג מחבל מנוטרל

הסיבות שהביאו להרשעת החייל אלאור אזריה בהרג מחבל מנוטרל

הכרעת הדין בעניינו של אלאור אזריה התקבלה בשבוע האחרון על ידי שלושה שופטים בבית הדין הצבאי במחוז מרכז שהחליטו להרשיעו בהרג מחבל מנוטרל מחברון ובעבירת התנהגות שאינה הולמת. מדובר בפרשה המתוקשרת ביותר בעת האחרונה, שעוררה מתחים רבים בין מחנה הימין לשמאל במפה הפוליטית, תוך שהיא משסעת את החברה הישראלית. עו"ד אסף דוק מסביר אודות הסיבות להרשעתו של החייל אלאור אזריה.

הכרעת הדין מתבססת ברובה על כך שבית הדין הצבאי לא קיבל את גרסת אלאור לאירוע, וקבע את שהראיות והעדויות שהוצגו בפניו אינם תומכים בה, והיא אינה מהימנה. בנוסף בית המשפט ציין שהחל משלב החקירה הראשונית, ולאורך עדותו בפני הדין, גרסתו לא הייתה עקבית, ואינה נתמכה על ידי ראיות.

כל טענות ההגנה שהוצגו בפני בית הדין נדחו, והוא העדיף את הראיות ואת גרסת הפרקליטות הצבאית לאירועים. על פי הכרעת הדין, אלאור אזריה נמצא אשם בעבירת הריגה שיוחסה לו.

אחרי הכרעת דין מרשיעה, מתבצעים שני דיונים נוספים: בראשון, מתקיים דיון טיעונים לעונש. בדיון הזה, ככל הנראה, יוצגו בפני בית הדין נסיבותיו האישיות של אלאור. נסיבות כגון השפעת ההליך המשפטי עליו ועל משפחתו, וכן נסיבות אחרות שהובילו אותו לבצע את הירי.

בעקבות הטיעונים לעונש, ייפסק גזר דין אשר אמור לאזן בין נסיבות ביצוע העבירה לחומרת העבירה כמו כן לנסיבותיו האישיות של אזריה.

הסיבות המרכזיות שהביאו להרשעת החייל אלאור אזריה

1. חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית בדבר מותו של המחבל מהכדור

המכון לרפואה משפטית קבע באופן חד משמעי כי סיבת המוות של המחבל היא מירייתו של אזריה לעברו. חוות הדעת קבעה כי כניסת הקליע לראשו הובילה לדימום מאסיבי, עובדה אשר הפריכה את הגרסה בה צידד הנאשם בדבר פטירתו טרם הירייה.

2. גרסתו של הנאשם בעניין החשש מפני המטען הופרכה

הנאשם טען להגנה עצמית שכן חשש שהמחבל נושא עמו מטען חבלה. כמו כן חשש מפני קרבתו אליו ומהסכין שהחזיק. בכי להצדיק את טענותיו, אזריה טען שהמחבל לבש מעיל גדול ופחד כי אולי המטען מוחבא בתוכו, אומנם הטענה כאמור נדחתה עובדתית כיוון שלא תאמה למציאות.

חברו הטוב העיד כי אזריה השמיע בפניו התבטאויות כעס על העובדה שהמחבל עודנו בחיים לאחר שדקר את חברם הטוב. כמו כן, לאחר הירי, העיד החבר כי אזריה אמר "שהגיע למחבל למות". כשמצ"ח עמתו את הנאשם עם הגרסה כאמור, הוא הכחיש תחילה את שיחתו עם העד ולאחר מכן טען שאין הוא זוכר את הדברים שאמר. בנוסף, עדים נוספים טענו ששמעו מפיו דברים דומים, אומנם אזריה לא הצליח להתמודד עם גרסותיהם. לכן, גרסת טענתו בדבר חששו מהמטען הופרכה לאור ההתבטאויות הנקמניות שהביע. יש לציין שאת האמרות שמעו אינדיבידואלים שהדבר האחרון בו היו מעוניינים הוא לפגוע בחברם. נקודה זו היא חשובה כיוון שראוי לציין שאזריה לא הופקר בידי מפקדיו.

עדות נוספת מפי רס"ן נעמן, מפקדו של הנאשם, אשר טען כי שמע מפיו אמרות נקם שונות ולא אמרות בעניין חששו מהמטען, מפריכות את טענת הגנתו העצמית.

יש לציין כי הנאשם תקף את חבריו ומפקדיו כאשר עדותם לא הייתה כפי שציפה לה, למרות שהם דיברו כלפיו במתינות ובזהירות ואף שיבחו אותו כלוחם במקומות הרלוונטיים.

3. סרטוני הירי היוו ראיה ברורה למעשה העבירה

מהסרטונים עולה שאזריה פעל לאט ולא נראה שהוא מבצע את הירי תחת לחץ. נשאלה השאלה מדוע לא ניצל את ההזדמנות בכדי להתריע בפני גורמים אחרים על הסכנה הנשקפת מהמחבל, במקום לבצע ירי.

בסרטונים, הנאשם נצפה בבירור מתנהל באדישות ולא בדחיפות. הטענה כי אין הסרטונים קבילים כראיה בשל החשש שהתערבו בתוכן שלהם נדחתה. הנאשם נצפה בבירור דורך את נשקו, מכוון אותו לעבר המחבל ויורה. כמו כן, הסרטון מתעד כי חלפו למעלה משתי דקות בין הצעקה בדבר מטען שככל הנראה נמצא על גופו של המחבל ועד המועד שהנאשם ירה בו, וזאת לעומת טענתו של הנאשם כי חלף שבריר שנייה בין האירועים כאמור. בזמן זה, הנאשם לא פנה לחבריו בכדי להזהירם או להרחיקם מהסכנה שחש לשיטתו. כמו כן יש לציין כי חבריו, שהיו עדים להתרחשויות והיו עם הנאשם בזירה, לא חשו כלל סכנה מהמחבל.

4. פעל בניגוד להוראות הפתיחה באש

הנאשם פעל בניגוד להוראות הפתיחה באש ואף הודה בעצמו כי כאשר מדובר במחבל שלא נשקפת ממנו סכנה – אין לבצע ירי. לטענתו בנסיבות בהם יש ספק יש לפתוח באש אומנם אין כל קשר להוראות פתיחה באש, אשר פעל בניגוד אליהם.

סיבות אלו ואחרות, יחד עם המשקל הרב שיוחס לסרטון הירי, הביאו את בית הדין להגיע לידי הכרעה שגרסתו של אזריה אינה אמינה ויש להאשימו באשמת הריגה.

סוף דבר

מפרשה כאובה וטראגית זו, ניתן ללמוד על החשיבות בבחירת קו הגנה יסודי ועקבי מן ההתחלה לצורך חיזוק גרסתו של הנאשם בחקירתו ועדותו בבית המשפט. נוכח חשיבותה הרבה של החקירה הפלילית ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי נגדך, חשוב שתיוועץ עם עו"ד פלילי טרם החקירה. דע - כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתך לחקירה עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה והסתבכת בביצוע מעשה העשוי לגבש נגדך חקירה פלילית באפשרותך ליצור עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

להלן הכרעת הדין במשפטו של אלאור אזריה:

הורדת הכרעת הדין במשפטו של החייל אלאור אזריה

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה תקופה ארוכה בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת הריגה | התנהגות שאינה הולמת | עבירת הריגה בצבא | אלאור אזריה | הכרעת הדין במשפט אלאור אזריה | פסק הדין במשפט אלאור אזריה | הסיבות להרשעתו של אלאור אזריה

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות חבלה או פציעה כשהעבריין מזויין ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם ביבוא סמים באינטרנט אי הרשעה ללקוחה שאיימה בהצתה סגירת תיק חקירה בעבירות תיווך וסחר בסמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

  Rss תגובות (0 תגובות)

  תגובות המאמר
  מתוך: | מציג:

  הוסף תגובה

  אנא חזור על התווים בתמונה:

  Captcha


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מישהו פרץ לי לתיבת מייל - מה עלי לעשות?
יפתח | 09:14 25/04/2014
פריצה לתיבת דוא"ל ופגיעה בפרטיות
עו''ד אסף דוק | 10:42 26/04/2014
המלצת עו"ס וקצין מבחן על טיפול במרכז יום למכורים
רן א | 14:07 08/02/2016
מה זה הקראה ודיון לפי סעיף 144
אשר | 13:53 16/12/2014
מה זה הקראה ודיון לפי סעיף 144
עו''ד אסף דוק | 18:33 16/12/2014
תיק פתוח בעבירות זיוף
גלעד | 20:05 27/06/2015
תיק פתוח בעבירות זיוף
עו''ד אסף דוק | 20:10 27/06/2015
תיק פתוח בעבירות זיוף
גלעד | 20:35 27/06/2015