חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | חשיפת פרטיהם של עברייני מין ופדופילים ברשת - טוב או רע?

חשיפת פרטיהם של עברייני מין ופדופילים ברשת - טוב או רע?

עבירות פדופיליה הפכו בשנים האחרונות לזמינות הרבה יותר בחסות רשת האינטרנט. הרשתות החבריות ואתרי הצ'אטים השונים יוצרים סביבה נוחה ובטוחה עבור פדופילים רבים לצוד את טרפם ולבצע בהם את זממם. על רקע זה, נידונה בשנים האחרונות יוזמה להקים מאגר עברייני מין פומבי שיכלול את פרטיהם של אלו שהורשעו בעבירות פדופיליה, כפי שקיים כבר במספר מדינות בעולם, וזאת מתוך מטרה להגן על ביטחונו ושלומו של הציבור. עו"ד אסף דוק מפרט אודות היוזמה ומסביר האם היא אכן עשויה לתרום לביטחון הציבור או לחילופין לפגוע במאמצי השיקום של מורשעים שכבר שילמו את חובם לחברה תוך החזרתם למעגל העבריינות, דבר שיפגע באינטרס הציבורי הרחב.

בעיתונים ובמהדורות החדשות אנו קוראים ושומעים חדשות לבקרים, על פדופילים שפגעו בילדים. במסגרות חינוכיות, בגני הילדים, דרך האינטרנט, נראה שבשום מקום לא ניתן להגן על ילדינו מפני פגיעה, ושהיד הפוגעת תמיד תצליח להגיע, לא משנה היכן נחביא את ילדינו מפניה.

אחת הדרכים בכדי למגר את התופעה היא באמצעות חשיפת זהותם של העבריינים. דוגמה קיצונית לכך היא בריחתו המפורסמת של האנס המורשע בני סלע מבין כותלי הכלא. המשטרה פרסמה בשלטי חוצות ובתשדירים את פניו ופרטיו האישיים, וביקשה את עזרת הציבור, תוך הבטחת פרס כספי לתופס אותו. בסופו של דבר הוא נתפס, והוחזר אל מאחורי סורג ובריח. האם יש להסדיר שיטת פעולה שכזו? לפרסם שמות של עברייני מין פדופילים, שתוצאות מעשיהם הם קרוב לוודאי הקשות ביותר, במאגר פומבי מיוחד ברשת האינטרנט? מה שחשוב לדעת, זה שאם יוקם מאגר כזה, הוא לא יהיה הראשון מסוגו בעולם.

המצב בארה"ב

בארה"ב כל מדינה מחזיקה, על פי החוק, רישום אשר נגיש לציבור, המכיל בתוכו שמות של עברייני מין אלימים במיוחד שהורשעו, או של כאלו אשר פגעו בקטינים, אשר שוחררו מהכלא. בנוסף, משרד המשפטים האמריקאי מפעיל כבר כמה שנים אתר שבו מרוכזים פרטיהם ושמותיהם של כל עברייני מין מכלל המדינות בארה"ב, וכל אדם יכול לחפש ולמצוא אותם על פי אזור מגורים או שם.

טיעונים בעד הקמת מאגר פומבי של עברייני מין ופדופילים - הגנה על ביטחון הציבור

המצדדים בהקמת מאגר מידע ארצי עם פרטיהם של כלל הפדופילים המוכרים לרשויות אכיפת החוק בישראל מחזיקים בדעה שצעד זה יוביל להגנה על ביטחון הציבור, שלומו ובריאותו. משכך מבקשים הם להקים מאגר שיכלול את פרטיהם של עברייני המין בישראל, לרבות: שמותיהם, תמונותיהם, כתובתם, כינוי, תאריך לידה, מספר תעודת זהות, גובה, צבע עיניים, מספר רישיון נהיגה, טביעות אצבע, שמות משתמש וחשבונות דואר אלקטרוני, תיאורי העבירה, ההרשעה, גזר הדין, מקום עבודתם כיום ועוד.

יתרה מכך, בשנים האחרונות הולכים ומתחזקים הקולות הקוראים להסיר את הזכות להישאר אנונימי ברשת האינטרנט, שכן אנשים לא מעטים, כגון פדופילים, מנצלים זכות זו כדי לפגוע באחרים תוך שהם "נשארים נקיים". פגיעה בזכות להישאר אנונימיים תאלץ כל אדם לקחת אחריות על מעשיו ולחשוב פעמיים לפני שהוא מתחבא מאחורי כינוי כזה או אחר המשמש אותו ברשת האינטרנט, כשהוא יודע ששמו ותמונתו האמתיים כבר מתנוססים קבל עם ועדה ברשת. לדעת התומכים בהקמת מאגר פדופילים ציבורי, שווה לשלם את מחיר הפגיעה בצנעת הפרט של עברייני המין שפגעו בגופם ובנפשם של החלשים בחברה – ילדינו, וזאת על מנת שהציבור יוכל לדעת ממי להיזהר והאם סביבת מגוריו בטוחה.

טיעונים נגד - פגיעה בסיכויי שיקומם של עברייני המין וכפועל יוצא גם באינטרס הציבורי הרחב

כשחושבים לעומק על מאגר שכזה, כל אחד צריך לשאול את עצמו מה תהיה התועלת? האם התועלת של היכולת להישמר מהם ולהרתיע אותם, תגבר על הנזק האדיר בכל הקשור ליכולת שלהם להשתלב חזרה בחברה תוך השתתפות בתהליך טיפולי ושיקומי?

בכל הקשור לעבירות מין בילדים הדחף הראשוני הוא של כל אדם מוסרי הוא לרצות להעניש בצורה החמורה ביותר עבריינים שכאלו. אמנם, יש לזכור שהדרך הטובה ביותר למנוע מעשי פדופיליה אינה נעוצה רק בענישה חסרת רחמים וגבולות. יש לבצע טיפול משולב בנגע זה, הכולל ענישה לצד שיקום ומתן טיפול פסיכולוגי, נפשי ותרופתי. ציור אות קין על אותם אנשים לא תאפשר להם לאחר שחרורם לעבור את ההליך השיקומי והטיפולי הרצוי, שבו האנונימיות היא מרכיב קריטי, והדבר עלול רק להשיג את התוצאה ההפוכה.

כמו כן, חשיפת זהותם ופרטיהם של אותם עבריי מין תחשוף אותם למעשי אלימות והתעללות קשים מצד החברה ובכך תחבל במאמצי שיקומם ושילובם מחדש בחברה לשם מניעת הישנות מעשים דומים מצידם בעתיד.

לא זו אף זו, התרת הקמת מאגר פומבי של עברייני מין עשוי מהוות "מדרון חלקלק" ולהוביל להקמתם של מאגר מידע ציבוריים נוספים בעבירות פליליות אחרות ולא רק בעבירות מין (כגון: גניבה, אלימות במשפחה, עברייני תנועה, עבירות תקיפה וכדומה). מצב זה עשוי לחבל במאמצי השיקום של כלל המורשעים בישראל ולהוביל לפגיעה באחוז גדול מאוד של אנשים בחברה הישראלית.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
פדופיליה | עבירות מין בקטינים | פדופיליה ברשת | פדופיליה באינטרנט | עבירות פדופיליה | פדופיליה בצ'אטים | מאגר עברייני מין | מאגר פדופילים | מאגר פדופיליה | מאגר עברייני מין ופדופילים

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד במעשה מגונה כלפי קרובת משפחתו הקטינה שחרור נאשם ממעצר בעבירות מין חמורות ללא תסקיר עקב התנהלות שירות המבחן סגירת תיק פלילי באזהרה ללקוח שנחשד במעשה מגונה בקטינה מתחת לגיל 14 נער שנחשד בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות כלפי תלמידות בית ספר לא יועמד לדין סגירת תיק פלילי מחוסר אשמה בעבירת חבלה במזיד ברכב

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הפצת סרטון אינטימי שלי ברשת כנקמה מצד חבר לשעבר
מירב | 09:03 28/07/2019
הפצת סרטון אינטימי שלי ברשת כנקמה מצד חבר לשעבר
עו''ד אסף דוק | 09:08 28/07/2019
**פרויקט דוקומנטרי על סחיטה ואיומים ברשת
גל גרא | 18:02 15/03/2017
החוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים
ליאור | 14:26 11/09/2017
החוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים
עו''ד אור הדאיה | 14:30 12/09/2017
תודה רבה עו"ד אור הראיה, ועוד שאלה
ליאור | 12:32 13/09/2017