חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מה עונשו של אדם המעסיק עובד זר ללא חוזה עבודה?

מה עונשו של אדם המעסיק עובד זר ללא חוזה עבודה?

במדינת ישראל תחום העסקת עובדים זרים מוסדר ומפוקח בחוק. העסקת עובד זר ללא חתימה על חוזה עבודה או העסקת העובד על הסכם שלא מפורטים בו כלל הסעיפים הנדרשים כדין, הינה עבירה פלילית אשר בצידה עונשים כבדים.

המעסיק עובד זר ללא חוזה העסקה או עם חוזה ללא כלל הסעיפים והדרישות המחויבים בחוק עובר עבירה פלילית ומסתכן בנקיטת הליכים פליליים הכוללים סנקציות חמורות ואף ישיבה מאחורי סורג ובריח. משרד התמ"ת הוא הגוף שמחליט האם להגיש כנגד המעסיק כתב אישום או להטיל עליו קנסות וזאת בהתאם לחומרת העבירות והיקפן.

הסיבות העיקריות לאכיפה מוגברת בתחום העסקת עובדים זרים

מערכת החוקים והבקרה במדינת ישראל בתחום העסקת עובדים הזרים מעוגן היטב בחוק בשל 2 סיבות עיקריות:

1. השלכות כלכליות על המשק הישראלי

המדינה רואה לנכון להסדיר ולפקח את תחום העסקת העובדים הזרים בישראל באופן ברור כיוון שההשלכות של אי פיקוח ואי הסדרה של היתרי עבודה עשויים לגרום להצפת שוק העבודה בעשרות אלפי עובדים זרים, דבר שיוביל בתורו לעלייה באבטלה בקרב אזרחי המדינה.

2. אוכלוסייה מוחלשת שזקוקה להגנת זכויות

עובדים זרים מועדים לניצול ולתנאי העסקה מחפירים כיוון שנחשבים לאוכלוסייה מוחלשת במיוחד. קבלני כוח אדם ומעסיקים רבים עלולים לנצל את מעמדם המוחלש. בכדי למנוע זאת ולהגן על זכויותיהם המדינה עיגנה בחוק את התנאים להעסקתם. בכל מקרה בו עובד זר מועסק שלא כדין מוטלות על המעסיק סנקציות כבדות.

מהן הסנקציות הננקטות כנגד מעסיק שהפר את הכללים?

מדינת ישראל הגבירה את האכיפה בתחום העסקת עובדים זרים משנת 2010 מתוך שאיפה לצמצם העסקה בלתי חוקית. נקבע כי העסקת עובד זר במשלח ידו או בעסקו של המעביד מהווה עבירה פלילית שדינה שנת מאסר או קנס. בנוסף נקבע קנס בסך 1,000 שקלים ועד שנת מאסר למעסיק שהעסיק עובד זר ללא חוזה וקנס של עד 5,600 שקלים תמורת כל יום בו נמשכת העבירה.

מה עונשו של אדם המעסיק עובד זר ללא היתר?

מעביד אשר מעוניין להעסיק עובדים זרים נדרש לקבל היתר עבור כך. יש לציין כי ההיתרים ניתנים רק בתחומים מסוימים כגון סיעוד, בניין, חקלאות ועוד ולצורך כך המעסיק נדרש לשלם היטל ואגרה.

סעיף 1ג המפורט תחת פרק ב' לחוק עובדים זרים משנת תשנ"א-1991, קובע כי על המעסיק להתקשר בחוזה עבודה בכתב עם העובד הזר, בשפה שהוא מבין, ולמסור לו עותק של כך.

אילו פרטים צריכים להיכלל בחוזה העבודה עם העובד הזר על פי החוק?

לפי החוק על חוזה העבודה לכלול את פירוט תנאי העבודה, בהתאם להסכמת הצדדים ובכפוף לדיני עבודה רגילים. העובד הזר זכאי לזכויות להן זכאי עובד שהוא אזרח ישראלי כמו חוק שעות עבודה ומנוחה, חוק שכר מינימום ולהסכמים קיבוציים. זאת ועוד, החוזה צריך לכלול את פרטי המעביד, תקופת העבודה, תאריך תחילת העבודה, זהות העובד הזר, תפקידו, שכר עבודתו הכולל את מועדי התשלום, אופן העדכון של השכר, תשלום עבור תנאים סוציאליים ורשימת ניכויים מהשכר. בנוסף, החוזה יפרט את התנאים המתייחסים להיעדרות בתשלום, משך יום או שבוע עבודתו של העובד, מה יום מנוחתו השבועי, ימי חופשות וחגים, ימי מחלה וכן חובות מסוימים של המעסיק במידה וקיימים כמו הפקדת כספים עבור העובד, הספקת מגורים, רכישת ביטוח רפואי ועוד.

חשוב ביותר להקפיד ששפת חוזה העבודה תהא מובנת לעובד וכן להקפיד על ככל התנאים המפורטים בחוק כמו מסירת העתק של החוזה לעובד. חוסר הקפדה וזלזול בתנאים עלולים להעלות למעסיק בקנסות כבדים ואף במאסר שייפגע בחירותו ובחופש תנועתו.

זומנת לחקירה במינהל אכיפה זרים או הוגש נגדך כתב אישום בגין העסקת עובד זר שלא כדין?

אזרחים רבים נוטים לזלזל בחשדות המופנים כלפיהם בגין העסקת עובדים זרים. אולם, בפועל אירועים מסוג זה לרוב לא מסתיימים בחקירה ברשויות האכיפה אלא מסלימים עד לכדי הגשת כתבי אישום ועונשים לא קלים שיש בהם כדי להכתים את עתידם של המורשעים בהם. במידה וזומנת לחקירה במינהל אכיפה זרים ברשות האוכלוסין וההגירה או הוגש נגדך כתב אישום אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם הותרת רישום פלילי או במקרים מסוימים אף שהייה מאחורי סורג ובריח.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בהעסקת עובדים זרים והפרת זכויותיהם מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין העסקת עובד זר שלא כדין פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
העסקת עובד זר ללא היתר | העסקת עובד זר | העסקת עובד זר עבירה פלילית | העסקת עובד זר ענישה | העסקת עובד זר פלילי | העסקת עובד זר ללא רישיון | העסקת עובד זר ללא חוזה עבודה | העסקת עובד זר שלא כדין

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בתקיפת בני מיעוטים בחצי השנה האחרונה על רקע גזעני סגירת תיק מחוסר אשמה לגננת שהואשמה באלימות כלפי קטינים בגן ילדים סגירת תיק משטרתי לקטין שנחשד בהחזקת סכין במסגרת הליך טיפול מותנה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירות מחשב וקבלת דבר במרמה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בעבירת גניבה ממעביד אבי דוביצקי (צייד הפדופילים) חויב לשלם ללקוח המשרד 300,000 ש"ח בגין לשון הרע

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
דליה | 11:32 10/01/2017
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 12:58 07/02/2017
עובד שגנב כספים - מה עושים?
זאב לבצלת | 05:00 09/08/2019
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
צביקה | 06:24 22/08/2017
מהי הפרת אמונים מצד עובד ציבור?
עו''ד אור הדאיה | 04:40 24/08/2017