חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הנחיה חדשה בדבר מעקב וטיפול בתיקי רצח לא מפוענחים

הנחיה חדשה בדבר מעקב וטיפול בתיקי רצח לא מפוענחים

האינטרס הציבורי החזק לפענח תיקי רצח לעיתים גובר ואף משתיק את זכותו של הנחקר שהתיק נגדו ייסגר לאחר תקופת זמן סבירה. עד לא מזמן, חשודים בתיקי רצח שלא פוענחו נותרו עם אות קין על מצחם למשך שנים רבות. לאחרונה חלה התקדמות משמעותית בטיפול בתיקי רצח לא מפוענחים אשר מדגישה את זכותו של החשוד שהתיק נגדו לא יוותר פתוח למשך זמן כה רב. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההנחיה החדשה שתשנה את פני הדברים.

עד לא מזמן, תיק רצח שלא פוענח עשוי היה להיוותר פתוח עד סיום תקופת ההתיישנות, קרי עד עשרים שנים ממועד סיום הליכי החקירה. נחקרים בגין רצח שלא פוענח נותרו עם אות קין שהכתים את חייהם ועתידם. לעיתים הללו פעלו נמרצות בכדי לשנות את אורח חייהם, את שמם ואף היגרו למדינה אחרת רק בכדי להתחמק מהכפשת שמם ומאימת הדין. בכדי לשנות מצב עגום זה, עו"ד שי ניצן, פרקליט המדינה הוציא הנחייה חדשה שתפורט בפסקה הבאה.

ההנחיה החדשה בטיפול תיקי רצח לא מפוענחים

ההתקדמות הגדולה בדבר סגירת תיקי רצח לא מפוענחים חלה בתאריך ה-9 לאוקטובר 2016 עם הוצאת ההנחיה החדשה של פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן. מטרתה של ההנחיה, שמספרה 1.12, להתוות את הטיפול בחשודים בתיקי רצח, שנגדם טרם התגבשה תשתית ראייתית אשר מאפשרת את העמדתם לדין. ההנחיה מדגישה את זכותו של נחקר שסגירת התיק נגדו יתרחש לאחר פרק זמן סביר וזאת למרות האינטרס הציבורי העצום שתיקים בעבירות אלו יפוענחו.

ההנחיה קובעת כי פרקליט המחוז יקיים "ישיבת סטטוס" עם היחידה החוקרת, במקרים בהם חשוד נחקר באזהרה והוחלט כי יש להמשיך בחקירה ולא לסגור את התיק. הישיבה תתקיים מידי שנה ממועד החזרת התיק למשטרה לשם המשך החקירה או ממועד העברתו לפרקליטות. בישיבה השנתית ידנו האם בחקירה חלה התקדמות כלשהי וכן, האם ישנה הצדקה להותיר את התיק כנגד החשוד פתוח. בכל ישיבה תיערך בכתב רשימה מסודרת אודות משתתפי הישיבה ומהן ההחלטות שהתקבלו בה. הללו יתויקו בתיק הפרקליטות ובמידה ולא הוחלט אם לסגור את התיק – יירשם עדכון בנוגע למועד הבא שתתקיים הישיבה.

כל שנה פרקליט המחוז ידווח ללשכת פרקליטת המדינה על תיקי הרצח שנפתחו בלשכתו ואילו תיקים עדיין פתוחים. הדיווח יכלול תמצית של האירוע, אילו פעולות משמעותיות בוצעו בתיק, מספרן של ישיבות הסטטוס שנערכו ועדכון בנוגע למצב החקירה.

מהם השיקולים לסגירת התיק או הותרתו פתוח?

בהנחיה שפורסמה נקבע כי השיקול התומך בהותרת תיק רצח פתוח הוא אם כנגד החשוד נמצא חשד סביר אף כי הראיות שנאספו ונמצאו אינן מקימות סיכוי הרשעה סביר. את ההחלטה אם להותיר את התיק פתוח או לא יש לקבל בהתאם למספר שיקולים נוספים כמו פעולות חקירה צפויות, אילו פעולות חקירה בוצעו, קיומו של מידע קביל, איכותי או מידע חסוי אשר קושר את החשוד, בהסתברות גבוהה, לביצוע העבירה, וכן קיומה של התפתחות חקירתית ממשית. שיקולים נוספים הם אילו ראיות קיימות נגד החשוד, כיצד התקדמה החקירה והאם קיים מידע איכותו ואמין הקושר את הנחקר לעבירה. כמו כן, השיקול בדבר האם החשוד פעל באמצעים בכדי לשבש את החקירה, לדוגמה נמלט מהחקירה, הינו שיקול משמעותי האם להותיר את התיק פתוח. בהקשר כאמור, המשקל שניתן לאינטרס הציבורי בסגירת התיק עולה על זה האישי במצב בו החשוד נמנע ממסירת כל גרסה במסגרת זכותו לשמור על שתיקה.

מה משך הזמן שהתיק מאושר להיות פתוח למרות שלא פוענח?

המשקל שיש לתת לשיקולים לפיהם יש להותיר את התיק פתוח, פוחת משמעותית ככל שחלף הזמן ממועד חקירתו של החשוד באזהרה. בהנחיה נקבע כי תיק הרצח מאושר להיות פתוח עד 5 שנים מרגע קליטתו בפרקליטות. תקופה ארוכה מזו דורשת אישור מיוחד מהמשנה לפרקליט המדינה העוסק בעניינים פליליים. יש להדגיש כי סגירת התיק אינו שולל את פתיחתו מחדש במידה וראיות חדשות עלו על פני השטח.

ניתן לומר כי ההנחיה החדשה משרתת הן את הציבור המעוניין בפענוח תיק הרצח והן את זכותו הבסיסית של הנחקר לשמור ולהגן על שמו הטוב. ההנחיה הובילה להבנה כי חקירה של אדם לאחר שנים כה רבות אינה מובילה להתקדמות או להתפתחות בפענוח התיק אלא להיפך, היא פוגעת בשמו הטוב של החשוד ובניהול חיים נורמטיביים. זכותו של אדם היא כי החקירה הפלילית נגדו תסתיים בתקופה סבירה. פרק זמן ממושך עשוי להוביל לפגיעה ולעוגמת נפש רבה בחייהם של רבים חפים מפשע. ניתן לומר כי ההנחיה כאמור מקרבת אותנו ככל האפשר לאיזון האוטופי בין האינטרס הציבורי לזכויות האזרח בעולם הפלילי.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הנחיה 1.12 | מעקב אחר תיקי רצח שאינם מפוענחים | מעקב וטיפול בתיקי רצח בלתי מפוענחים | רצח לא מפוענח | תיקי רצח לא מפוענחים

הצלחות המשרד בתחום
הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה ללקוח המשרד בעבירות סמים ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם בתקיפה ותגרה במקום ציבורי 59 ימי פסילה בלבד ללקוח שנהג תחת השפעת סמים ובקלות ראש סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם ביבוא סמים ברשת שחרור חשוד ממעצר בעבירות תקיפה וחבלה ביטול מלא של מעצר בית ללקוח המואשם בעבירות אלימות במשפחה כנגד בת זוגו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מעקב אחר פעילות עובדת באינטרנט בזמן העבודה
בוריס | 16:20 16/02/2014
פגיעה בפרטיות באינטרנט
עו''ד אסף דוק | 19:41 16/02/2014
עיכבון בלתי חוקי
גלעד | 13:22 05/03/2015
עיכבון בלתי חוקי
עו''ד איילון בירנבוים | 09:33 16/03/2015
התנהלות בלתי חוקית של עורך דין
ללא | 12:27 05/10/2014
התנהלות בלתי חוקית של עורך דין
עו''ד איילון בירנבוים | 08:06 08/10/2014