חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | חובת דיווח של נותני שירותים פיננסיים לרשות להלבנת הון

חובת דיווח של נותני שירותים פיננסיים לרשות להלבנת הון

כחלק מהמתמודדות בפשיעה המאורגנת, נחקק בשנת 2000 החוק לאיסור הלבנת הון שתכליתו להפחית משמעותית את הפעילות הפלילית באמצעות פגיעה בהון שחור. כיום ישנה חובת דיווח של נותני שירותים פיננסיים כגון: חברות כרטיסי האשראי, תאגידים בנקאיים ונותני שירותי מטבע, על כל פעולה חריגה ויוצאת דופן ברכוש או כאשר עולה חשד שנעשה ניסיון לא לדווח לרשות אודות הכספים. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות חובת הדיווח וכן מהו הדין בגין דיווח כוזב לרשות להלבנת הון.

מהי הרשות להלבנת הון?

מכוח החוק לאיסור הלבנת הון, הוקמה הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור בשנת 2002 בכדי לסייע במניעת עבירות הלבנת הון. ברשות קיימות מספר מחלקות לדוגמה, מחלקת איסוף ובקרת מידע שתפקידה קבלת דיווחים מכלל הגורמים תוך בקרה על איכותם ומחלקת המחקר שאחראית על הצלבת המידע וניתוחו תוך מעקב האם קיים חשד לביצוע העבירות.

מה הדין הפלילי בגין אי דיווח או דיווח כוזב לרשות להלבנת הון?

לפי סעיף 3(ב) לחוק איסור הלבנת הון, חל איסור לבצע פעולה ברכוש במטרה לא לדווח או במטרה לדווח באופן שגוי. בית המשפט מתייחס לחובת הדיווח כאל החובה הראשונית שתכליתה למנוע מהעבריינים להסוות או להסתיר מהרשויות את עבירת המקור. דינו של המפר זאת הוא עד 10 שנות מאסר או קנס כספי פי עשרים מהקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, קרי 4,520,000 שקלים. החוק קובע כי גם מסירת מידע חלקי הינה עבירה ומהווה למעשה מסירת מידע כוזב.

החובה להוכיח כי הפעולה ברכוש נעשתה במטרה להימנע מהדיווח. בהתאם למקרה ולנסיבות, חלה החובה לדווח לרשות לאיסור הלבנת הון או למשטרה. מפני שרוב הפעילויות הכלכליות מבוצעות דרך מערכות פיננסיות כאלה ואחרות חלה חובת הדיווח נכון להיום על חברי בורסה, תאגידים בנקאיים, בנק הדואר, מנהלי תיקים, חלפני כספים, קופות גמל ומבטחים וסוכני ביטוח.

מטרתו של הדיווח הוא למטרות פיקוח ובקרה וחלק מהעבירות יכולות לבוא לידי ביטוי בפעולות שמטרתן לא לדווח או לדווח באופן שגוי, מסירת מידע כוזב בכדי להימנע מדיווח או שהדיווח יהיה לא נכון או אי מסירת עדכון של פרט החייב בדיווח. על כן, העבירה כוללת בתוכה אי דיווח של פרטים רלוונטיים ולא רק דיווח כוזב. רוב עבירות הלבנת ההון מתבצעות דרך מערכות בנקאיות ולכן החוק קבע כי על תאגידים בנקאיים לדווח על פעולות חריגות, שיפורטו בפסקה הבאה.

בגין אילו פעולות חלה חובת דיווח בידי תאגיד בנקאי?

לצורך המחשה, על תאגיד בנקאי חלה חובת דיווח על המרת כספים, הפקדות, המחאות במזומן, המחאות נוסעים, בסכום של לפחות חמישים אל שקלים. כמו כן, חלה החובה לדווח על המחאה בנקאית בשווי של מאתיים אלף שקלים. כאשר נעשית פעולה חריגה, לדוגמה פעולה החשודה כי מטרתה היא לעקוף את חובת הדיווח או כאשר ניירות ערך וכספים נמשכים שלא באופן רגיל סמוך לאחר המועד שמופקדים או פעולות הנראות כחסרות היגיון כלכלי או עסקי בהתאם להתנהגותו של הלקוח או ביחס לסוג החשבון – התאגיד מחויב לדווח דיווח סובייקטיבי.

כיצד בתי המשפט מתייחסים לעבירת אי דיווח?

בנוסף לאמור, פיצול הפקדות לסכומים נמוכים מהחובה בדיווח נחשב אף הוא לפעולה שמטרתה להימנע מדיווח. לדוגמה פיצול הפקדה של סכום בן מאתיים אלף שקלים לחמש הפקדות מאשר בפעם אחת, מהווה למעשה עבירה פלילית. הדבר כאמור ממחיש את הגישה המחמירה של בית המשפט באשר לעבירת אי הדיווח. הגישה הקפדנית עשויה לא לאתר את מקור העבירה האמתית, שכן האשמה של אדם הסוחר בנשים או בסמים באי דיווח מתעלמת מהמטרה העיקרית של החוק כאמור. הרשעתו של הסוחר בעבירת אי דיווח לא תמגר או תמנע את פעילותו הפלילית בעתיד. משרד המשפטים הכיר באמור והציע להפחית את העונש בגין עבירת אי דיווח ל-5 שנות מאסר, אומנם עדיין הדבר מחטיא את מטרתו החשובה והעיקרית של החוק ויש לשקול הפחתה משמעותית יותר בעונש.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד במעשה מגונה כלפי קרובת משפחתו הקטינה שחרור ממעצר חשוד בתקיפה הגורמת חבלה של ממש כלפי גרושתו שחרור נאשם ממעצר בעבירות מין חמורות ללא תסקיר עקב התנהלות שירות המבחן ביטול הרשעה ללקוח שהואשם ביבוא סמים והחזקתם שלא לצריכה עצמית ביטול עונש הרחקה מהאוניברסיטה לסטודנט שהואשם בהונאה בעבודת בית קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות תקיפה לשם גניבה והחזקת סכין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חובת דיווח של פסיכיאטר
אהרון | 09:01 05/05/2016
הפרת חובת דיווח של רופא - פסיכיאטר
עו''ד אסף דוק | 12:51 05/05/2016
הטרדה מינית וחובת דיווח
מלאכי | 22:31 29/06/2018
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019