חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | החזקה ושימוש בגז מדמיע או גז פלפל - המותר והאסור

החזקה ושימוש בגז מדמיע או גז פלפל - המותר והאסור

תחושת חוסר הביטחון האוחזת באזרחים רבים גורמת להם להחזיק באמצעים שונים למטרת הגנה עצמית, כשאחד הנפוצים שבהם הוא מיכל של גז מדמיע או גז פלפל. מכלי הגז יכולים לבוא בצורות וגדלים שונים, ואף בצורת אקדח הטעון במיכל גז, כאשר לחיצה קלה על ההדק גורמת לפליטתו. עו"ד אסף דוק מסביר האם מותר לשאת גז מדמיע או תרסיס פלפל וכן מהן ההגבלות הקיימות בחוק על השימוש בהם.

החוק נוקשה למדי בכל מה שקשור להחזקת כלים העלולים לשמש ככלי נשק. כך, החזקת סכין למטרה שהיא לא כשרה, עלולה להוביל להאשמה בנשיאת נשק. נטל ההוכחה הוא על מחזיק הסכין, אשר צריך להוכיח, לא פעם תוך סיבוך וקושי משפטי רב, שהמטרה שלשמה הוא החזיק זאת הינה מטרה כשרה. נשאלת השאלה, האם גם החזקה של גז מדמיע או פלפל לצורכי הגנה עצמית אסורים על פי החוק? כדי לענות על כך, נבדוק תחילה מהם כלי הנשק המוגדרים בחוק העונשין.

מהו "נשק" לפי חוק העונשין?

על פי חוק 144(ג) לחוק העונשין, נשק הוא אחד מאלה:

א. כלי עם קנה היכול לירות כדורים, קליעים, פצצות או פגזים וכל הדומים להם היכולים להביא לכדי המתת אדם. כולל אבזר, חלק או תחמושת של אותו כלי.

ב. כלי הפולט חומר שמטרתו לגרום נזק לאדם, כולל אבזר חלק או תחמושות של אותו כלי.

ג. סוגי תחמושת, רימון, פצצה, או כל דבר נפיץ אחר ביכולתם לגרום למוות או לנזק לבן אדם, כולל אבזר, חלק או תחמושת של אותו חפץ.

יוצא מכך, שגז מדמיע לא נחשב לכלי נשק, שכן הוא לא יכול לגרום לאדם שעליו הוא מותז לנזק או מוות, אלא רק עלול לגרום לו לאי נוחות ולכאב. זאת ועוד, על פי חוק כלי ירייה, "מיכל גז מדמיע" מוגדר ככלי המיועד להגנה עצמית כל עוד מנגנון ההפעלה שלו לא כולל מיני תרכובות של חומרי בערה שונים או נפץ. משכך, גם על פי חוק זה, נשיאת מיכל גז מדמיע היא חוקית, שהרי מדובר בכלי שמטרתו היא הגנה עצמית. גם אם הכלי שיורה את הגז הוא בצורת אקדח, הכלי ייחשב כחוקי, כל עוד אין בו רכיבים נפיצים או חומרי בערה שונים. אין צורך בקבלת אישור או רישיון כלשהו להחזקת גז מדמיע או גז פלפל.

האם השימוש בגז מדמיע או גז פלפל הוא חוקי?

על פי החוק, הזכות להתגונן נגד תקיפה שמורה לאדם אשר נדרש להתגונן כנגד תקיפה לא חוקית, המשקפת סכנה מוחשית העלולה להוביל פגיעה בגופו, חייו, רכושו או חירותו – שלו או של הזולת. במידה והאדם המתגונן יעמוד ב- 6 תנאים מצטברים אלו, תעמוד לו טענת ההגנה העצמית המעניקה פטור מאחריות פלילית:

1. היה צורך להתגונן באופן מידי.
2. לא הייתה דרך אחרת לעצור את התקיפה.
3. התקיפה הייתה יכולה לגרום לסכנה מוחשית.
4. היא גרמה לפגיעה בגוף או בחירות.
5. פעולת ההגנה הייתה סבירה תחת הנסיבות בהן ננקטה.
6. התקיפה לא בוצעה עקב התנהגות פסולה שהייתה יכולה לגרום למותקף לצפות למתקפה כלפיו.

לאור כך, החזקת גז פלפל ושימוש בו במסגרת של הגנה עצמית בלבד כפי שהיא מוגדרת לעיל, מותרים. בכל מקרה בו אתה מתגונן בצורה סבירה באמצעות גז מדמיע או גז פלפל בפני תקיפה לא מוצדקת שיכולה להביא לפגיעה בך או בזולת – החוק לצידך.

יחד עם זאת, במידה ויתברר שלא פעלת מתוך הגנה עצמית בזמן שריססת אדם בגז מדמיע, אתה עשוי למצוא עצמך חשוד בעבירת תקיפה ולא יעמוד לך הפטור מאחריות פלילית.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין שימוש בגז מדמיע או גז פלפל שלא כדין?

במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין שימוש בגז מדמיע או גז פלפל שלא כדין, עליך ליצור קשר באופן מיידי עם עורך דין פלילי מנוסה על מנת שיסייע לך להציג את גרסתך בצורה המשכנעת והטובה ביותר מבחינה משפטית. משרדנו מספק מזה תקופה ארוכה ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות פליליות ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ואתה זקוק לייעוץ או ייצוג משפטי מקצועי בנושא, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הגנה עצמית | הגנות מפני אחריות פלילית | פטור מאחריות פלילית | חוקיות השימוש בגז מדמיע | חוקיות השימוש בגז פלפל | האם מותר להשתמש בגז מדמיע | האם מותר להשתמש בגז פלפל | גז פלפל | גז מדמיע | תרסיס פלפל | אקדח גז מדמיע

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום בעבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של אישה עימה ניהל מערכת יחסים סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות תקיפה חמורה והחזקת סכין מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהטריד מינית סוכנת משטרתית שהתחזתה לקטינה בת 13 שחרור ממעצר ימים לקוח שנחשד בדקירתה ופציעתה של אישה תוך שהוא סוחר בסמים מסוכנים ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם חוקי להחזיק ולעשות שימוש בגז מדמיע / גז פלפל?
יחזקאל | 12:32 04/06/2014
האם חוקי להחזיק ולעשות שימוש בגז מדמיע?
עו''ד אסף דוק | 12:54 04/06/2014
אחריות נהג הסעת תלמידים ברכב הסעות
אנונימי | 23:43 13/10/2014
אחריות נהג הסעת תלמידים ברכב הסעות
עו''ד חזי כהן | 08:52 14/10/2014
שוטר ריסס אותי בגז מדמיע
גלעד | 17:56 17/09/2015
שוטר ריסס אותי בגז מדמיע
עו''ד אלון שליכטר | 18:12 17/09/2015
שוטר ריסס אותי בגז מדמיע
גלעד | 19:11 17/09/2015