חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | לטיול יצאנו - מתי תוטל אחריות פלילית על מורה שתלמידו נפגע בטיול בית ספר?

לטיול יצאנו - מתי תוטל אחריות פלילית על מורה שתלמידו נפגע בטיול בית ספר?

על המורים מוטלת אחריות רבה בכל מה שקשור להישגי תלמידיהם וכן גם לשלומם הנפשי והפיזי בין כותלי בית הספר ומחוצה לו. אמנם, נשאלת השאלה אם אל אחריות זו מתווספת גם אחריות פלילית לתאונות בטיולי בית הספר. לא רבים יודעים, אך אם תלמיד נפצע או חלילה נהרג במהלך טיול, עלול להיות המורה, ממנו מצופה להשגיח על התלמידים, זה שישלם את המחיר. עו"ד אסף דוק מסביר באילו מקרים תוטל אחריות פלילית על מורה שתלמידו נפגע במסגרת טיול או פעילות חוץ בית ספרית.

בשנת 2016 אלפי מורים בישראל מחו כנגד משרד החינוך בשל ההחלטה להטיל עליהם אחריות פלילית על תאונות שקורות לתלמידים במהלך טיולים מטעם בית הספר. דבר ידוע הוא שאחריות המורים על תלמידיהם אינה מוגבלת רק לזמן שבין צלצול לצלצול בזמן השיעור. האחריות מתפרשת גם למה שקורה לתלמיד, בכל ההיבטים; לימודיים, פיזיים ורגשיים, בהפסקות ובאירועים מטעם בית הספר ואף מחוץ לו. לאחריות זו מתווספת גם אחריות על תלמידים במהלך טיולים שנתיים. כך, מורה עלול למצוא עצמו משלם פיצויים או אף מגיע לבית הסוהר בגלל שתלמיד עליו השגיח נפגע במהלך טיול, עקב אי השגחתו או רשלנותו.

יסודות האחריות הפלילית של מורים בטיולים, סיורים ופעילות חוץ בית ספרית

אחריות פלילית של מורה במקרה שתלמידו נפצע או נהרג בטיול שנתי הינה בהתאם לנסיבות המקרה, ויכולה להישען על סעיפי חוק העונשין הבאים (בהתאם לנסיבות האירוע):

◻️ לפי סעיף 304 לחוק העונשין, הנוגע לגרימת מוות ברשלנות, אדם הגורם למותו של אחר עקב רשלנות, דינו עד 3 שנות מאסר.

◻️ כמו כן, על פי סעיף 322 לאותו החוק, העוסק באחריות לחסרי ישע, מי שאחראי לאדם אחר עקב גילו, מחלתו, חוזה אחריות או כל סיבה אחרת, יישא בתוצאות באם יפגע אותו אדם כשהוא נתון תחת השגחתו.

◻️ בנוסף, סעיף 325 לחוק, המפרט אודות חובת הממונה על מעשה שבו יש סכנה, קובע כי אדם שמסיבה כלשהי מבצע פעולה חוקית כגון ניתוח או טיפול רפואי או כל פעולה אחרת העלולה לסכן אדם אחר, והוא עושה זאת תוך שיקול דעת מוטעה, יישא בתוצאות הפעולה שנקט בה.

◻️ זאת ועוד, סעיף 362 לחוק, עוסק בהזנחת ילדים ומושגחים אחרים, וקובע כי המחויב על פי דין או הסכם לצורכי חייו של קטין או של מי שאינו מסוגל לדאוג לצורכי חייו, הנתון להשגחתו, למעט הורה, שאינו מספק מזון, לבוש, צרכי לינה וצורכי חיים חיוניים אחרים במידה הדרושה לשמירת שלומו ובריאותו דינו עד 3 שנות מאסר. (מושגח לסעיף זה מוגדר כקטין שלא מלאו לו 16 שנים וקטין שמלאו לו 16 שנים או בגיר שאינם מסוגלים לדאוג לצורכיהם). להגנתו עומדת האפשרות להוכיח כי נקט באמצעים הסבירים לפי הנסיבות להשגת הדרוש בכדי לספק את הצרכים ואין בידו לספקם.

◻️ סעיף 368ב לחוק העונשין עוסק בעבירת תקיפת קטין או חסר ישע וקובע כי אדם התוקף קטין או חסר ישע וגורם לו לחבלה של ממש - דינו עד 5 שנות מאסר. במידה והיה התוקף אחראי על אותו קטין או חסר ישע - הדין מזנק לעד 7 שנות מאסר. כאשר החבלה שנגרמה היא חבלה חמורה דינו של התוקף הוא עד 7 שנות מאסר, ואם מדובר באחראי על הקטין או חסר הישע העונש מנזק לעד 9 שנות מאסר.

כל אחד מהסעיפים הנ"ל יכולים להוות להאשמת מורה בעת טיול. הן בגלל שהתרשל בתפקידו, הן בגלל שכשלו באחריותם על מי שבזמן הטיול נתפסים כחסרי ישע והן בגלל שביצעו פעולה שהובילה לפגיעה בתלמידיהם, כגון לאפשר להם לטפס על צוק או להיכנס לבריכה, תוך שיקול דעת מוטעה. האחריות המקיפה של המורים על התלמידים נובעת בשל היותם "המבוגר האחראי", במסגרת החינוכית בה התלמיד נמצא. בכך, המורה בעצם מחליף את ההורה, בזמן שהות התלמיד במוסד החינוך או בעת שהוא לוקח חלק בפעילות מטעם המוסד החינוכי. לכן המורה אמון על הגנה על התלמיד והשגחה עליו, הכל בהתאם לנסיבות, אופי האירוע בו התלמיד נמצא, וגילו של התלמיד.

יש לסייג ולומר כי האחריות המוטלת על מוסד או איש החינוך אינה אחריות מוחלטת, ולכן אין זה אומר שכל פגיעה של תלמיד שמתרחשת במסגרת פעילות בית ספרית תוטל מיידית על כתפי המורה האחראי עליו. בכך, האחריות שתוטל על מורה במקרה שתלמיד נפגע תהיה שונה בין אם התלמיד נפגע במהלך שיעור אותו לימד המורה, לבין אם התלמיד נפגע בהפסקה. ככל שכמות התלמידים שעליהם משגיח המורה תהיה גדולה יותר – כך מן הסתם תפחת היקף האחריות שניתן לצפות ממנו לשאת עליו.

הבדיקה באשר להיקף האחריות שיש להטיל על המורה במקרה של תלמיד שנפגע, מתבססת על יכולת המורה לצפות את הסיכון שהוביל לפגיעה באותה עת. לכן, כל מקרה בו תלמיד נפגע ייבדק לגופו ובסוף ההליך יקבע האם באותה סיטואציה ספציפית היה ניתן לצפות שאסון כלשהו יתחרש, ובהתאם למסקנה ניתן להטיל את האחריות הפלילית על המורה וכן על המוסד החינוכי.

חשוב לדעת, שעבור ילדים במערכת החינוך קיים ביטוח מטעם המדינה – ביטוח תאונות אישיות, אשר מכסה את כלל הפעילות של התלמידים במהלך מלוא שעות היממה, אמנם היקף הפיצויים אשר ביטוח זה מציע, הינו קטן. לכן, ביטוח תאונות אישיות לא שולל את האופציה לבחון את אפשרות העמדה לדין וכן לדרוש פיצוי הולם מהמורה אשר לכאורה לא ביצע את תפקידו ולא צפה את הסכנה, בין אם במסגרת של מעשה רשלני, או בין אם במעשה של מחדל.

זומנת לשימוע או חקירה בעקבות תאונה שקרתה לתלמיד במהלך טיול?

ילדינו הם הדבר היקר לנו ביותר. בכל פעם שהם מצויים בפעילות בית ספרית לרבות טיולים, אנו מצפים מהמבוגרים האחראים עליהם להשגיח ולשמור עליהם בבטחה הראויה. לכן, לא פעם כשתלמיד נפגע הלחץ המופעל מצד ההורים הוא כבד, ואין מן הנמנע שהאחריות על המקרה, כולל אחריות פלילית, תוטל על פתחו של המורה שהשגיח עליו.

במידה וזומנת לשימוע או חקירה הקשורים למידת אחריותך לתלמיד שנפגע, צור קשר באופן מידי עם עורך דין פלילי על מנת שיסייע לך להציג את גרסתך בצורה המשכנעת והטובה ביותר מבחינה משפטית וימנע מכדור השלג הזה לצבור תאוצה. משרדנו מספק מזה תקופה ארוכה ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות פליליות ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ואתה זקוק לייעוץ או ייצוג משפטי מקצועי בנושא, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
גרימת מוות ברשלנות | אחריות פלילית | אחריות פלילית של מורה | אחריות פלילית של מורים

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום בעבירות אלימות בתוך המשפחה שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם קבלת בקשה לעיכוב הליכים בתיק יבוא סמים הארכת מאסר מותנה לנאשם בעבירות סחר בסמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: [email protected]

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
קובלה פלילית על תקיפה
אביעד | 18:54 21/05/2017
קובלה פלילית על תקיפה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 23:21 21/05/2017
תביעה פלילית
אסי | 21:55 23/02/2017
תביעה פלילית
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:37 05/03/2017
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
מני | 23:16 26/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:45 28/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
גדגד | 11:42 28/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
אבי | 19:06 12/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
עו''ד אסף דוק | 19:20 12/09/2016
קובלנה פלילית נגדי משכן שוטר
השכן | 17:06 23/05/2016
קובלנה פלילית נגדי משכן שוטר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 17:52 25/05/2016
האם קללות וגידופים יכולים להיחשב לעבירה פלילית?
חסוי | 12:55 05/05/2016
האם קללות וגידופים יכולים להיחשב לעבירה פלילית?
עו''ד אסף דוק | 13:10 05/05/2016
האם מדובר בעבירה פלילית של הטרדה ואיך מוכחים שזה לא?
רעות | 13:55 06/08/2015
האם מדובר בעבירה פלילית של הטרדה ואיך מוכחים שזה לא?
עו''ד אסף דוק | 15:13 06/08/2015
האם מדובר בעבירה פלילית של הטרדה ואיך מוכחים שזה לא?
רעות | 12:34 07/08/2015
האם מדובר בעבירה פלילית של הפרת אמונים
נתי | 15:08 15/03/2015
האם מדובר בעבירה פלילית של הפרת אמונים
עו''ד איילון בירנבוים | 09:24 16/03/2015