חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | לגנוב כדי לשרוד - האם ראוי להעמיד לדין אנשים שפשעו בשל מצוקה כלכלית?

לגנוב כדי לשרוד - האם ראוי להעמיד לדין אנשים שפשעו בשל מצוקה כלכלית?

ישנם לא מעט מקרים של אנשים הגונבים או מבצעים פשעים אחרים, פשוט כי אין להם ברירה. רעב, מחסור ורקע כלכלי קשה עלולים להביא אדם מהשורה לחצות את גדר הנורמטיביות ולבצע פשע. בשנים האחרונות ישנה מגמת עלייה בהגשה של כתבי אישום על פשעים שנעשו מתוך מצוקה כלכלית. על אף שדעת הסנגוריה היא שהכתובת לאותם אנשים היא משרד הרווחה, ולא בית המשפט, המשטרה אינה ממהרת להפנותם למקום בו יוכלו לקבל עזרה. עו"ד אסף דוק מסביר האם וכיצד מתחשבים בתי המשפט בעבירות שבוצעו בשל מצב כלכלי קשה.

"הנאשם עסק בקיבוץ נדבות, שזהו מעשה שאסור לעשותו במרחב של המקומות הקדושים ליהודים", כך, שחור על גבי לבן, נכתב באישום שהופנה כנגד אדם שבשנת 2014 רצה לקושש כמה שקלים מעוברי אורח המתהלכים ברחבת הכותל המערבי, כדי שיוכל לקנות לעצמו משהו לאכול. על פי אותו כתב אישום, אותו אדם אומלל העז בשלוש הזדמנויות נוספות לבקש כסף מאנשים זרים. כתב האישום נגדו התבסס על סעיף 216 בחוק העונשין בדבר התנהגות פסולה במקום ציבורי לפיו אדם שמקבץ נדבות תוך כדי הטרדה או חשיפת פצעים ומומים במקום ציבורי דינו עד 30 ימי מאסר.

כתב אישום חמור יותר הוגש כנגד אישה בת 29 שעקב מצבה הכלכלי הקשה גנבה עשרים שקלים מקופת הסופר שבו עבדה, ובהזדמנות אחרת "הגדילה לעשות" וגם גנבה מרכך כביסה. לאחר הליך קצר היא הודתה במעשים ונגזר עליה קנס בגובה 50 שקל, וחודש מאסר על תנאי.

"תיקי עוני"- כך מכנה אותם הסניגוריה הציבורית. מדובר בתיקים הנפתחים כנגד אנשים עניים שביצעו עבירות כגון: פריצות לתוך דירות ציבוריות, התחברות פיראטית לרשת המים, קיבוץ נדבות וגניבות של אוכל. על פי דו"ח שנתי שהציגה הסנגוריה, חלה עלייה בשנים האחרונות בכתבי אישום שהוגשו בעקבות מעשים שבוצעו בגלל מצב כלכלי קשה. אם לא די בכך, לא פעם המשטרה מבקשת להכניס למספר ימי מעצר אנשים שביצעו גניבות זוטות. כמו כן, כתבי אישום מוגשים גם בגלל עבירות שבוצעו בגלל מחדל של המדינה.

האם ראוי להגיש כתבי אישום בגין פשעי עוני במקום לעקור את הבעיה מהשורש?

חוק העונשין קובע בסעיף 384 עד 3 שנות מאסר בגין גניבה וזה במידה ולא נקבע למעשה עונש אחר עקב הנסיבות בו בוצע או בגלל טיב הדבר שנגנב. מהסעיף דנן, ניתן לראות שהחוק אכן מאפשר הבדלה בין גניבה לגניבה בהתאם לנסיבות המקרה, ואין דין גניבת רכב, כדין גניבת אוכל עבור ילד רעב. עיקרון זה קיים גם בשורת עבירות אחרות, האופייניות ל"תיקי עוני".

אם כך, נשאלת השאלה מדוע המשטרה מגישה ללא היסוס כתבי אישום ולא מפנה את "פושעי העוני" לרשויות הרווחה ולשיקום? ייתכן והתשובה נעוצה בסטטיסטיקה. לאחרונה, הוחל ביישום "תוכנית מפנה": שיטת מדידה של עבודת המשטרה לפיה תחנות משטרה ימדדו לפי כמות כתבי האישום שיגישו. הדבר מעודד את תחנות המשטרה לעצור ולהגיש כתבי אישום גם נגד כאלו שבבירור מיועדים למשרד הרווחה ולא לבית המשפט. ד"ר יואב ספיר, הסנגור הציבורי הראשי, בתגובה לכך מוסר כי קיימים מקרים שבבירור לא תואמים לטיפול פלילי. מדובר בעבירות שבוצעו מתוך רצון לשרוד, כאשר לא פעם המדינה היא זו שהפרה את ההתחייבות שלה כלפי מבצעי העבירות. הגשת כתבי אישום לא פותרת את הבעיה, אלא רק מכניסה את אותם קשיי יום לתסבוכת קשה יותר, וגורמת לכך שאנשים שלא שפר עליהם מזלם, יוכתמו בפלילים.

הפערים החברתיים והכלכליים בחברה הישראלית הם מהגדולים בעולם. משרד הרווחה והרשויות המקומיות לא פעם כושלים בתפקידם לספק לחלשים בחברה רשת ביטחון שתמנע מהם להתרסק לחרפת רעב. אדם אשר מגיע למצב בו הוא פושט יד, או לחלופין גונב, כדי לאכול או להאכיל את משפחתו – מסמל כי מדינת ישראל המתיימרת להיות מדינת רווחה כשלה בתפקידה. שיטות מדידה וההערכה בעייתיות של איכות תפקוד המשטרה, יוצרת מוטיבציה מוגברת אצל שוטרים ואף אצל תובעים, להביא כמה שיותר אנשים אל בין כותלי בית המשפט, גם אם מקומם הוא בהליך השיקומי.

בין פשיעה לשיקום - בתי המשפט הקהילתיים בישראל

בכדי להתמודד עם תופעת ה"דלת המסתובבת" של הפשיעה החוזרת בישראל, הוקמו בתי המשפט הקהילתיים, או בשמם האחר - בתי המשפט לפתרון בעיות, שמטרתם להתמודד באופן קהילתי ומערכתי עם פשיעה מצד עוברי חוק השבים וחוזרים לבצע עבירות על אף הליכים משפטיים שנוהלו נגדם בעבר, זאת בשל מצוקה כלכלית וקשיים חברתיים בקהילה בה הם חיים. מדיניות הענישה בבית המשפט הקהילתי מותאמת לצרכי הקהילה בה הוא ממוקם ומופעלים בו עונשים חינוכיים ושיקומיים לצורך השבתו של עובר החוק לקהילה בה הוא חי תוך חיזוק אחריותו כלפיה. בית המשפט הקהילתי רשאי להורות על שילוב עובר החוק במסגרת שיקומית של גמילה, הכשרה תעסוקתית, שילוב מחדש במסגרות חינוך וסיוע במציאת פתרונות. בישראל פועלים כיום שני בתי משפט קהילתיים - בבאר שבע וברמלה. עם זאת, לאחרונה התקבלה החלטה להרחיב את הפיילוט לארבעה מחוזות נוספים.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין פשעי עוני?

במידה והואשמת במעשה שביצעת מתוך מצוקה כלכלית, עליך לדעת שהחוק מכיר בכך שאין דין פרוטה כדין מאה. משמע, חוק העונשין עושה הבחנה בין גניבה פעוטה מתוך מצוקה אמיתית לבין גניבה משמעותית יותר שלא פעם מתבצעת מתוך תאוות בצע. האפשרות להשפיע על גזר הדין היא גדולה, לכן עליך ליצור קשר עם עורך דין פלילי מומחה בתחום שיפעל למען הוכחת האבסורד בעניין. עורך דין פלילי מקצועי ישכנע את רשויות החוק והמשפט בצורך בשיקום על פני ענישה, מתוך הבנה שאין שום אינטרס לחברה לסבך בפלילים אדם המגיע מתוך קשיים ומצוקה כלכלית, ובכך להחמיר ולהכתים את שמו ועתידו במקום לשקמו ולהעצימו.

משרדנו רואה עצמו כחלק בלתי נפרד מהקהילה ומאמין כי יש לתת ייעוץ וייצוג משפטי לכל אדם באשר הוא, ולכן במקרים רבים מטפל בתיקי פרו-בונו (בהתנדבות) ומעניק סיוע משפטי גם לאלה שידם אינה משגת. תרומה לקהילה הינה חלק בלתי נפרד מהמשרד ופעילות זו מעניקה רובד נוסף לעבודתנו המשפטית. במידה ואתה זקוק לייעוץ או ייצוג משפטי מקצועי בנושא, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות גניבה | בית משפט קהילתי | בתי משפט קהילתיים | תיקי עוני | פשעי עוני | עוני ופשיעה

הצלחות המשרד בתחום
מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה עונש מקל בעבירות החזקת סכין וגניבת רכוש סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי עבודות שירות בלבד ללקוח שהואשם בביצוע 2 התפרצויות לדירה וגניבת תכשיטים רבים סיום הליך פלילי ללא הרשעה ללקוח שהואשם בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם ביבוא סמים ברשת

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
ביזיון בית משפט
מיכאל | 08:49 26/07/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עידו | 10:07 19/02/2018
משפט על החזקת 30 גרם סמים ברכב
עו''ד עודד רגב | 18:52 19/02/2018
משפט על אי ציות לאור אדום
מיטל | 12:18 23/10/2017