חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירות תקיפה והתעללות בקשישים בבתי אבות - סוגים ועונשים

עבירות תקיפה והתעללות בקשישים בבתי אבות - סוגים ועונשים

לאחרונה נדמה שאנו עומדים בפני גל עכור של סיפורים על תקיפות קשישים בבתי האבות ברחבי הארץ, כאשר המקרה האחרון שעלה לחדשות, התרחש בבית אבות בחיפה, שם קשיש תועד כשהוא מוכה על ידי מטפלו. הקשישים, אשר מוגדרים כחסרי ישע, אמורים להיות מוגנים באותם מוסדות, אך שוב ושוב מתגלה שלא תמיד כך הדבר. מטפלים העובדים שעות ארוכות עבור שכר זעום לא פעם מזניחים, מקללים ואף מכים את האנשים המוחלשים בחברה הנתונים לחסדיהם. עו"ד אסף דוק מסביר על יסודות עבירות התקיפה וההתעללות בקשישים והעונשים בצידן וכן באילו צעדים משפטיים ניתן לנקוט במידה ומתעורר חשד על אירועים שכאלה בבתי אבות.

לאחרונה, לא מעט אנשים הזדעזעו ולמרבה הצער גם הזדהו, לאחר שנחשפו לדברים דומים דרך סיפורי קרוביהם, כאשר צפו במהדורות החדשות במטפל אשר מכה אל מול עיני המצלמה הנסתרת, את הקשיש המטופל על ידו בבית אבות שבחיפה. בעקבות התמונות הקשות מנכ"ל המוסד התפטר, אך הבושה נשארה.

לא מעט עדויות מקרובי משפחה מודאגים, מופיעות בעיתונות ובתחקירים שונים על היחס לו "זוכים" הקשישים בתחנתם האחרונה, שאמורה להיות תחנה בטוחה ושלווה בטרם הם הולכים לעולמם. הזנחה, התעללות ואפילו תקיפות של ממש, הן מנת חלקם של לא מעט קשישים הנסעדים בבתי אבות, שחלקם אינם צלולים מספיק אפילו בכדי להעיד על המעשים, וחלקם מעידים – אך אין מי שישמע ויפעל בנידון.

יסודות עבירות תקיפה והתעללות בקשישים בבית אבות

סעיף 368ב לחוק העונשין, קובע עד 5 שנות מאסר לתוקף חסר ישע וגורם לו חבלה של ממש. במקרה בו התוקף הינו אחראי על חסר הישע – החוק קובע עד 7 שנות מאסר. במידה והחבלה שנגרמה לחסר הישע היא חבלה חמורה, אזי דין התוקף יעמוד על עד 7 שנות מאסר, ובמידה והתוקף הינו אחראי על אותו חסר ישע – עונשו יזנק לעד 9 שנות מאסר.

כמו כן, סעיף 368ג העוסק בעבירה של התעללות באדם חסר ישע, קובע עונש של עד 7 שנות מאסר לאדם שמבצע בחסר ישע מעשה של התעללות גופנית, נפשית או מינית. במקרה בו המתעלל היה אחראי על חסר הישע – העונש יזנק לעד 9 שנות מאסר. מכאן עולה, שהחוק רואה בחומרה רבה כל מעשה של התעללות בחסר ישע, במיוחד במצב בו המתעלל או התוקף אחראי על שלומו של אותו אדם.

מיהו חסר ישע? האם כל קשיש יוכנס תחת מונח משפטי זה?

האם קשיש בבית אבות נכנס תחת הקטגוריה של חסר ישע? התשובה על כך על פי ההגדרה המשפטית היא בהחלט כן. כולם יודעים באופן אינטואיטיבי מהו חסר ישע; אדם שלא יכול לעזור או להגן על עצמו בשלל מצבים בחיים, אך לא רבים מכירים את ההגדרה המשפטית למונח. מבחינה משפטית, חסר ישע הוא אדם אשר לו מסוגל לדאוג לחייו או לצרכיו הבסיסיים, הן מפאת גילו (צעיר מאוד או מבוגר מאוד), והן מפאת מצבו הבריאותי (פיזי, נפשי או שכלי).

אי לכך, במרבית המקרים, קשיש מהשורה הנמצא בבית אבות עשוי בהחלט לענות על הגדרה זו, שכן הוא תלוי במטפליו בצרכים הבסיסיים ביותר של תפקודו; אכילה, מקלחת, טיפולים רפואיים, שינה, ועוד. על כן, מטפל אשר תוקף קשיש בבית אבות בעצם תוקף חסר ישע הנתון תחת השגחתו, דבר שעשוי לגרור ענישה מחמירה ביותר. מעבר לכך, קיימת האפשרות לתבוע גם את המוסד עצמו על תקיפה שביצע אחד מהעובדים בו.

דוגמה לפסיקת בית המשפט בתיק של תקיפת קשישה

תיק פלילי 49541-10-12 - במסגרתו הורשע אדם בעבירת תקיפת חסר ישע בבית אבות. בתיק מתואר שבשנת 2011 אישה קשישה (התובעת) הגיעה לבית סיעוד "בית נועם", והתאשפזה במחלקה הסיעודית של המקום. מצבה הבריאותי היה רעוע ביותר; היא הייתה מרותקת למיטתה, כמעט ולא יכלה להזיז את איברי גופה, וכן הייתה חסרת התמצאות במקום ובזמן.

על פי כתב האישום, אחד המטפלים הסיעודיים (הנתבע) שהועסקו בבית הסיעוד, נעמד סמוך למיטתה ואחז בצווארה בכוח ביד אחת. אז, הכה אותה במכות אגרוף ביד השנייה, שלוש פעמים. התקיפה הובילה לפגיעה בראשה ובעינה של הקשישה. בשלב מסוים, מטפל אחר נכנס לחדר ונחשף למתרחש. המטפל התוקף סימן לו לשתוק, ולאחר מכן ניסה להסוות את הפגיעות בה באמצעות שערה. לאחר שהתגלה המעשה, המטפל התוקף הועמד לדין פלילי שהוביל להרשעה על פי הודאתו בעבירות של תקיפת חסר ישע וכן עבירות של איומים שהתרחשו באירוע זה ובכמה אירועים שונים, על בסיס הסעיפים 368ב(א) לחוק העונשין, וסעיף 192 לחוק העונשין. בעקבות עבירות אלו, נגזרו על הנאשם 18 חודשי מאסר בפועל, יחד עם תשלום פיצויים לתובעת בסך של 11,000 שקלים.

אמנם, בזאת לא הסתיים המחיר ששילם הנאשם על מעשיו – לאחר שסיים לרצות את עונשו, הגישה הקשישה תביעה נזיקית בגין עוולת תקיפה לבית משפט השלום בנצרת, וכן כנגד המוסד שהעסיק אותו, בגין התרשלות בהעסקת העובד ובאי פיקוח עליו. תביעתה התקבלה והיא זכתה לפיצויים ששולמו מכיסם של התוקף ושל המוסד שהעסיק אותו, בסך של 42,000 שקל, וכמו כן ב – 8,000 שקל הוצאות משפטיות.

כיצד ניתן להוכיח עבירות תקיפה נגד קשישים בבתי אבות?

למרות הבעייתיות הקיימת לעתים בקבלת עדותם של קשישים שלא פעם אינם מתמצאים, זוכרים, או מבינים את המציאות היטב, ממקרים שאירעו עולה שבמידה ועלה החשד שקשיש סובל מהתעללות במוסד בו הוא שוהה, אכן יש אוזן קשבת במשטרה ובבתי המשפט. חבלות, עדויות בעל פה של הקשיש, קשישים אחרים ושל אנשי צוות, לצד צילומי אבטחה ומצלמות נסתרות, יכולים לשמש כראיות מוצקות לכך שמעשים לא ראויים ואף פליליים מתרחשים באותו מוסד. ככל שתהיה חשדן יותר, ותרבה לרחרח, לתשאל, לדרוש ולחקור, כך מצד אחד תרתיע את אנשי הצוות מלפגוע באדם היקר לך השוהה במוסד, ומאידך תוכל להשיג את הראיות שיש בהן בכדי להוכיח שהקשיש הקרוב אליך, סובל מהתעללות.

חושד כי קשיש או חסר ישע הקרוב אליך מותקף או סובל מהתעללות והזנחה בבית האבות?

למרות שמהחדשות ומהעיתונים נראה שהקשישים הנשלחים לבתי אבות מופקרים ונתונים בחסדיהם של המטפלים, וכל מה שנותר לקרובי משפחתם הוא לקוות שהם לא יפלו לידיו של מטפל אלים וממורמר, אין הדבר הנכון. מערכת המשפט והאכיפה נותנים מענה משפטי ואכיפתי שיש בו כדי להרתיע בצורה חזקה ביותר, את אלו המעזים לתקוף קשישים הנתונים להשגחתם. החוק ובתי המשפט מחמירים ביותר עם מבצעי עבירות אלו, ושופטים לא מהססים לשלוח את המורשעים בהן לתקופות משמעותיות מאחורי סורג ובריח. לכן, במידה ואתה חושד כי קשיש הקרוב אליך, מותקף או סובל מהתעללות או הזנחה בבית האבות או המוסד הסיעודי בו הוא שוהה, אל תהסס ותפנה באופן מיידי לעורך דין פלילי אשר ידע לייעץ לך כיצד להשיג את הראיות הדרושות כדי להוכיח את חשדותיך, וידע להציג את גרסתך וגרסת הקשיש בצורה המיטבית והאמינה ביותר, עד להשגת הרשעה ושליחת התוקף מבית האבות – אל בית הכלא.

משרדנו מעניק מזה תקופה ארוכה ייעוץ וייצוג משפטי לנפגעי עבירה ובני משפחותיהם בעבירות תקיפה והתעללות בחסרי ישע במסגרת הליכים פליליים וכן בתביעות אזרחיות לפיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו להם. במידה והקרוב אליך נפגע כתוצאה מהתעללות או אלימות שהופעלה כלפיו והנך רוצה לפעול במישור הפלילי נגד האדם שפגע בו או לתבוע ממנו פיצויים בגין הנזקים שגרם במעשיו, פנה/י ללא דיחוי להתייעצות עמנו בטלפון 052-6885006 או השאר/י פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
התעללות בקטין או בחסר ישע | תקיפת חסר ישע | תקיפת זקנים | התעללות בקשישים | התעללות בזקנים | אלימות נגד קשישים | תקיפת קטין או חסר ישע | התעללות בחסר ישע | תקיפת קשישים | תקיפת חסר ישע על ידי אחראי | התעללות בחסר ישע על ידי אחראי | התעללות בקשישים בבית אבות | התעללות בזקנים בבית אבות | תקיפת קשישים וחסרי ישע

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהיעדר אשמה להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים סגירת תיק פלילי להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד לאחות סיעודית בבית חולים פסיכיאטרי שתקפה מטופלת סגירת תיק מחוסר אשמה לגננת שהואשמה באלימות כלפי קטינים בגן ילדים מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהתחזה לשוטר תקף ופצע עובר אורח בטיילת בנתניה דחיית בקשה למתן צו הרחקה נגד לקוחה בעקבות חשיפת הקלטה שהוכיחה שדווקא מבקש הצו הוא שאיים ותקף

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
התעללות בחסר ישע
דג שמן | 12:42 07/11/2013
התעללות בחסר ישע ע"פ חוק העונשין
עו''ד אסף דוק | 13:12 07/11/2013
מעשה סדום בקטין
ללא שם | 22:07 05/03/2014
כתב אישום בגין מעשה סדום בקטין
עו''ד אסף דוק | 18:24 07/03/2014
רישום פלילי בעבירת של מעשה מגונה בקטין
אפרים | 11:46 19/02/2014
חישוב תקופת התיישנות לצורך הגשת בקשת חנינה
עו''ד אסף דוק | 10:24 20/02/2014