חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | התחייבות כספית להימנע מעבירה - אופיה ומהותה

התחייבות כספית להימנע מעבירה - אופיה ומהותה

בסמכותו של בית המשפט להטיל על אדם הנאשם בפלילים התחייבות במסגרתה הוא נמנע מלעבור עבירה למשך תקופה קצובה. במידה והתחייבות זו תופר, על הנאשם יהיה לשלם סכום כספי למדינה. עו"ד אסף דוק מסביר אודות מהות ההתחייבות, גובה הסכום אותו יידרש נאשם לשלם באם יפר אותה, וכן האם רשאי בית המשפט להטיל את התחייבות כאמור גם במקרים בהם נאשם לא הורשע בדין.

מכוח סעיף 72 לחוק העונשין, בסמכותו של בית המשפט להטיל על נאשם בפלילים, התחייבות לפיה הוא ימנע מלבצע עבירה נוספת או עבירה דומה במהלך תקופה מסוימת, שלא תארך יותר מ-3 שנים וזאת בנוסף על עונש המאסר, עבודות השירות או הקנס שהוטלו עליו. כאשר אדם מתחייב להימנע מעבירה במסגרת הליך פלילי, מדובר על עונש לכל דבר ועניין. במידה וכתב ההתחייבות עליו חתם, הופר על ידי הנאשם בכך שביצע עבירה ממנה היה עליו להימנע במשך זמן שהוגדר, אך לא יותר מ-3 שנים, הוא יידרש לשלם את סכום הכסף שקבע בית המשפט. במידה ולא יוכל לשלם את הסכום כאמור, תחת נסיבות מסוימות, יהיה עליו לשהות במאסר למשך תקופה שלא תעלה על 3 חודשים.

ההתחייבות תהיה על סכום כסף מוגדר, כך שבמידה והמורשע לא עמד בתנאי ההתחייבות והפר אותן – הסכום ייחשב לקנס, כלומר כעונש נוסף על עבירה קודמת, ויהיה עליו לשלם זאת לטובת המדינה. אי לכך, בעצם מדובר בקנס שהוא על תנאי, וכאשר המורשע מפר את התנאי – הקנס הופך לקנס בפועל, בעקבות ביצוע עבירה בניגוד להתחייבות שהוטלה עליו.

האם ניתן להטיל התחייבות כספית להימנע מעבירה גם במקרה בו נאשם לא הורשע?

התשובה היא כן. בסמכותו של בית המשפט להטיל התחייבות כספית להימנע מביצוע עבירה גם במקרה בו נאשם לא הורשע. במקרים בהם בית המשפט קבע שבוצעה עבירה על ידי הנאשם אך הוא לא הרשיע אותו בפלילים, בסמכות בית המשפט להורות לנאשם לחתום על התחייבות לפיה הוא ימנע מעבירה למשך תקופה שתקבע על ידי בית המשפט ושלא תמשך יותר משנה, וזה בנוסף לאפשרויות האחרות אשר קיימות בחוק, במסגרתן ניתן להטיל על נאשם שלא הורשע, צו מבחן וכן צו שירות עבור תועלת הציבור.

מה סכום הכסף אותו יצטרך לשלם נאשם שהפר את ההתחייבות להימנע מביצוע עבירה?

הסכום הנקוב בכתב ההתחייבות לא יהיה גבוה יותר מסכום הקנס שבסמכות בית המשפט להטיל בגין העבירה בגינה הנאשם הורשע או שנקבע שעשה אותה. את הסכום יש לשלם על ידי שימוש בערבים או ללא ערבים, לפי קביעתו של בית המשפט. במידה ואדם מפר את ההתחייבות, ואז גם לא משלם את הסכום הנקוב בשל הפרתו את ההסכם, יהיה דינו של הסכום שלא שולם כדין של קנס כספי. ההתחייבות היא על סכום כסף נתון, כך שבמקרה שהמורשע הפר את תנאי ההתחייבות, יהיה עליו לשלם את הסכום לטובת המדינה, כאילו מדובר בקנס שהוטל כעונש נוסף עקב עבירה קודמת. מדובר כביכול בקנס על תנאי ההופך לקנס בפועל, וזה במקרה בו הנאשם הפר את ההתחייבות וביצע עבירה. אמנם, הקנס על תנאי, שלא כמו מאסר על תנאי, צריך להתווסף על כל ענישה אחרת שנקבעה, והוא לא יכול לעמוד בפני עצמו.

סיוע משפטי בעקבות הפרת התחייבות לא לבצע עבירה

בידי בית המשפט מגוון כלים משפטיים ואכיפתיים לאלץ את הנאשם לנהוג על פי החוק, ולכבד את החלטותיו. אי עמידה בהתחייבויות שהטיל בית המשפט עלולה להוביל לנקיטת צעדים חמורים מצד האחרון, אשר לא יראה בעין יפה הפרה של הסכם הנחתם בין כתליו. עובדה זו מדגישה את החשיבות של התייעצות עם עורך דין פלילי אשר יוכל לשכנע את בית המשפט להימנע מנקיטת צעדים דרסטיים כנגד הנאשם, בנוסף למניעת הרשעתו מלכתחילה. 

במידה ואתה זקוק לייעוץ משפטי מקצועי בנושא, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עונשים במשפט פלילי | ענישה במשפט הפלילי | התחייבות להימנע מביצוע עבירה | התחייבות כספית להימנע מעבירה | התחייבות לא לבצע עבירה

הצלחות המשרד בתחום
תקף ופצע אך לא יישלח לכלא או לעבודות שירות לאור יחס גזעני ומשפיל מצד המתלונן אח סיעודי שהורשע בעברו במעשה מגונה במסגרת תפקידו קיבל פטור מלא מאיסור עיסוק ושב לעבודתו סגירת תיק פלילי ללקוחה שהואשמה בזיוף מסמכים וקבלת דבר במרמה שחרור ממעצר לקוחה בעבירות תקיפה וניסיון דריסה ביטול הרשעה בעבירות של זיוף מסמכים וניסיון קבלת דבר במרמה אבי דוביצקי צייד הפדופילים ישלם 2.5 מיליון שקלים לאחר שנתפס מטריד מינית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם זה נפוץ ששופטים מתעמרים בנאשמים במשפט פלילי
איל | 13:55 01/11/2016
האם זה נפוץ ששופטים מתעמרים בנאשמים במשפט פלילי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:15 02/11/2016
ואם אני רוצה לייצג את עצמי והשופט כופה עלי סנגור צביורי
יעל | 10:14 03/11/2016
מחיקת עבירה שהתיישנה מהמרשם הפלילי
נתי | 21:04 14/08/2013
מחיקת עבירה שהתיישנה מהמרשם הפלילי
עו''ד אסף דוק | 09:40 15/08/2013
חשיפת שם מדווח על עבירה
א.ת | 18:01 29/01/2018
חשיפת שם מדווח על עבירה
עו''ד עודד רגב | 18:32 19/02/2018