חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | משנכנס אדר מרבין בשתייה - על שכרות ופגיעה בסדר הציבורי

משנכנס אדר מרבין בשתייה - על שכרות ופגיעה בסדר הציבורי

פורים בפתח והשכרות מעבר לפינה. מסיבות פורים רוויות במשקאות אלכוהוליים שעלולים במקרים רבים לסבך בפלילים. כיצד החוק מתייחס לשכרות בציבור? כיצד על אדם שנתפס בידי שוטר מחזיק במשקה אלכוהולי במקום ציבורי בשעות הלילה המאוחרות לפעול? מה עליו לעשות ומהן הסמכויות הנתונות בידיו של השוטר? עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא.

זוהי מצווה ידועה ופופולרית להגיע בפורים למצב של "עד לא ידע", שכן כידוע: משכנס אדר מרבין בשמחה (ובאלכוהול). על פי החוק, השכרות עצמה אינה עבירה, כל עוד השיכור אינו עובר עבירה, כגון התפרעות בציבור. אמנם, בשנת 2013 חוקק "חוק המאבק בתופעת השכרות", לפיו בסמכותו של כל שוטר להשמיד משקאות הנחשדים כמשכרים, במידה ויש לו יסוד סביר לחשוב שצריכת האלכוהול במקום ציבורי עלולה להוביל לפגיעה בשלום הציבור או להפרת הסדר הציבורי. הדבר חל גם על אדם היושב ברכב.

כיצד חוק זה בא לידי ביטוי?

משמעות החוק היא, ששוטר רשאי לרוקן או להשליך לפח את המשקה, במידה והכלי המכיל אותו הוא פתוח, ובמידה והשוטר סבור ששתייתו עלולה להוביל להפרת הסדר הציבורי. ייתכן ואפילו כדאי שיעשה זאת לטובת האדם ששותה, שכן, על פי סעיף 193(א) לחוק העונשין, נקבע עד 3 חודשי מאסר לאדם שמתפרע או מפר את הסדר באיזור ציבורי בעת היותו שיכור. בנוסף, תחת סעיף 193(ג) לחוק, נקבע עד 6 חודשי מאסר לבעל עסק או עובד בעסק שבו נמכרים משקאות משכרים, המספק משקה משכר לשיכור או מעודד אותו לשתות משקה משכר.

מהן ההשלכות של השתכרות בשעות הערב והלילה?

כל האמור למעלה תקף לשעות היום. אמנם החל מהשעה 21:00 בערב עד לשעה 06:00 בבוקר, על פי החוק על השוטר להניח שאדם המסתובב במקום ציבורי עם משקה פתוח, הוא בהכרח מפר את הסדר, אלא אם כן הוא קיבל הוכחה אחרת – דבר הנתון לשיקול דעתו. לכן, בכל מצב בו יבחין שוטר בלילה באדם השותה לשוכרה ברחוב יש לו סמכות רחבה להשמיד את המשקה בו מחזיק ללא כל היסוס. בהקשר זה יש להזכיר כי חל איסור למכור משקאות משכרים בידי עסקים כמו קיוסקים, פיצוציות ועוד בין השעות 23:00 בלילה עד לשעה 06:00 בבוקר וזאת ובכדי למזער את הנזקים העלולים להיגרם משכרות בשעות הללו בעיקר מצד בני נוער המועדים לפורענות. המפר זאת מסתכן במאסר מאחורי סורג ובריח של עד 6 חודשים לצד קנס בסך של עד 9,000 שקלים וזאת מכוח סעיף 193א לחוק העונשין. יש לציין כי אין הדבר תקף למסעדות או לפאבים אשר מוכרים את המשקאות האלכוהוליים המיועדים לצריכה במקום.

באילו מקומות מותר לשתות משקאות אלכוהוליים?

המקומות שבהם כן ניתן לשתות אלכוהול הם מסעדות, בתי קפה, או עסקים כגון פאבים או מועדונים בהם מוגשים משקאות לשתייה במקום. כמו כן, נכנסים להגדרה זו גם מבני תיאטרון, קולנוע, מועדון, יריד שלא נמצא במבנה קבע, אולמות אירועים או כלי שיט לעינוג הציבור. התנאי הוא שכמובן יש לאותם עסקים רישיון התקף למכירת משקאות אלכוהוליים, ואלו אינם מוגשים לקטינים. חשוב לזכור כי מכירת משקאות אלכוהוליים לקטינים מהווה עבירה חמורה לצדה נקבע עונש מאסר של עד 6 חודשים. דין זה תקף גם לאדם הקונה משקה משכר לקטין.

כיצד החוק מתייחס לקטינים ששותים אלכוהול?

במידה והקטין שותה ממשקה משכר כאשר הוא בנוכחות האדם שאחראי עליו, כגון הורה, אפוטרופוס וכדומה, הוא רשאי לכך. אמנם במידה והוא לא נמצא בנוכחות אדם שכזה, ההנחיה למשטרה היא להשמיד את המשקה גם כאשר לא קיים יסוד סביר לכך שיופר הסדר הציבורי, ובכל אחת משעות היממה. חשוב שתדע כי העונש על רכישת משקה משכר לקטין עומד מאסר של עד 6 חודשים. במידה והוכח כי עודדת קטין לשתות משקה אלכוהולי, המאסר הוא עד 3 חודשים.

נלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הפרת הסדר הציבורי בזמן שכרות?

למרות החובה ההלכתית בשמחה וב"שוכרה" בחג הפורים, ישנם לא מעט הגבלות מצד המחוקק הישראלי בדבר קנייה ושתייה לשוכרה במקום ציבורי בשעות מסוימות ביממה. אין בכוונת המחוקק להתערב בתחביבים ובחייהם האישיים של האזרחים, אולם יש התנהגויות שנחשבות בהקשרים מסוימים כלא מקובלות וזאת בכדי לשמור על שלום הציבור. השתכרות והפרת סדר, מכירת משקאות לקטין, מכירת משקאות ללא היתר, וכמובן נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים כל עלולים לסבך אדם בפלילים. במידה ונעצרת בחשד לביצוע עבירה שמעורב בה אלכוהול עליך ליצור קשר באופן מיידי עם עורך דין פלילי אשר ימנע מנקיטת צעדים משפטיים כנגדך, ויאפשר לך להמשיך לנהל חיים תקינים, לחגוג וליהנות.

במידה ואתה עומד בפני הליכים פליליים, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
חזרה מכתב אישום בעבירה של מכירת משקה משכר לקטין ביטול הרשעה בעבירות של מכירת משקה משכר לקטין אי הרשעה בעבירות של מכירת משקאות משכרים לקטינים סגירת 4 תיקים ללקוח בעבירות סחר בסמים ומכירת משקאות משכרים לקטינים סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם ביבוא סם מסוג הרואין באמצעות האינטרנט קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות גניבה חמורות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
קניית משקה משכר לקטין
יובל | 22:00 13/10/2014
קניית משקה משכר לקטין
עו''ד אסף דוק | 22:15 13/10/2014
הפרת צו איסור פרסום
ערן | 18:48 14/08/2016
הפרת צו איסור פרסום
עו''ד אלעד שאול אלבז | 22:23 28/08/2016
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
דור | 23:37 28/06/2016
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:20 29/06/2016