חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | התעללות בילדים ופעוטות בגנים - כיצד מתמודדים?

התעללות בילדים ופעוטות בגנים - כיצד מתמודדים?

לצערנו תופעת ההתעללות בפעוטות וילדים בגנים ברחבי הארץ הולכת וגוברת בשנים האחרונות. לא מעט הורים חשים מפוחדים וחסרי אונים, בעיקר בשל חוסר היכולת לדעת מה קורה בגן בו נמצא ילדיהם והאם התופעה המטרידה מתרחשת גם שם. אי לכך, נשאלת השאלה, באילו דרכים חוקיות ניתן לנקוט בכדי לגלות האם ילדיכם מותקף או סובל מהתעללות והזנחה בגן הילדים? מהם העונשים הקבועים בחוק לגננות או סייעות שתקפו או התעללו בחסרי ישע תחת אחריותם? עו"ד אסף דוק מסביר.

אי ההאכלה, התעלמות מבכי, צרחות, איומים, מכות, והזנחה הם רק חלק מתמונות מזוויעות ובלתי נתפסות, שתועדו דרך מצלמות נסתרות ולא נסתרות, בתחקיר ששודר בערוץ 10 שהכה הדים על התעללות שמתרחשת בגנים לגיל הרך ברחבי הארץ. הורים לילדים הקטנים נחשפו לתמונות המגלמות את הסיוט הגדול ביותר שלהם. התופעה מאופיינת בחוסר אונים משווע מצד ההורים שכן, פעוטות חסרי הישע, העוברים התעללות, נמצאים לא פעם בגילאים בהם אינם יכולים לספר, לשתף ולהעיד על מה קרה להם בגן.

מה דינה של גננת או סייעת המתעללת בפעוט חסר ישע?

סעיף 368ב לחוק העונשין, קובע עד 5 שנות מאסר לתוקף קטין או חסר ישע וגורם לו חבלה של ממש. במקרה בו התוקף הינו אחראי על הקטין או חסר הישע – החוק קובע עד 7 שנות מאסר. במידה והחבלה שנגרמה לקטין או לחסר הישע היא חבלה חמורה, אזי דין התוקף יעמוד על עד 7 שנות מאסר, ובמידה והתוקף הינו אחראי על אותו קטין או חסר ישע - עונשו יזנק לעד 9 שנות מאסר.

כמו כן, סעיף 368ג העוסק בעבירה של התעללות בקטינים וחסר ישע, קובע עונש של עד 7 שנות מאסר לאדם שמבצע בקטין או חסר ישע מעשה של התעללות גופניתנפשית או מינית. במקרה בו המתעלל היה אחראי על הקטין או חסר הישע – העונש יזנק לעד 9 שנות מאסר. מכאן עולה, שהחוק רואה בחומרה רבה כל מעשה של התעללות בחסר ישע, במיוחד במצב בו המתעלל או התוקף אחראי על שלומו של אותו אדם.

ניתן לומר כי חומרת העונשים הקבועים בחוק משקפת את החומרה שמייחס המחוקק לעבירות של פגיעה בקטינים, והדבר כמובן משליך על חומרת המעשים המבוצעים בגנים ופעוטונים כלפי חסרי הישע הקטינים.

התעללות בגני ילדים - עד כמה התופעה שכיחה?

המציאות בישראל, בה צצים כפטריות לאחר הגשם אינספור פעוטונים וגנים פרטיים שאין עליהם לא פיקוח ולא השגחה, יש בה כדי לאפשר תופעה של התעללות בילדים ופעוטות חסרי ישע מבלי שהדבר יתגלה. בנוסף, השכר הנמוך שמשולם לגננות ולסייעות העובדות שעות ארוכות ואינטנסיביות ביותר – הן בגנים המפוקחים והן בלא מפוקחים – תורמים לפוטנציאל ההתעללות בגנים. ולבסוף, היחס הבעייתי בין מספר המטפלות למספר הילדים, אשר לא פעם נובע מהרצון לצמצם, לחסוך בהוצאות ולמקסם רווחים, גם מוסיף לסיר הלחץ שבו נמצאות המטפלות, אשר גורם לשחיקתן, התרופפות עצביהן ולבסוף עלול להוביל לאיבוד עשתונות שהדרך ממנו עד להתעללות ופגיעה קשה בקטינים – היא קצרה. נשאלת השאלה, מה אם כן ניתן לעשות כדי לפקח על הגן שילדיכם נמצא בו, ולגלות האם מתרחשות בו תופעות פסולות?

אילו אמצעי פיקוח חוקיים עומדים לרשות ההורים, על הגנים בהם נמצאים ילדיהם?

לא אחת, צוות המטפלות מתודרך היטב לעשות "הצגה" להורים, על מה שמתחולל בגן. כך, תמונות וסיפורים שכל הורה היה רוצה לשמוע הנוגעים כביכול למצבו הבריאותי והנפשי הטובים של הילד, נועדו בכדי להסוות את מה שקורה "מאחורי הקלעים". וכך, בשעות שבהן אף הורה לא נמצא, גננות ומטפלות לעתים משתמשות באמצעים נוקשים ואף אלימים כדי לגרום לילד לאכול (או לחלופין להעניש אותו באי ההאכלה), לישון ולשתוק. לעיתים, האלימות וההזנחה שננקטים לא משאירים סימנים פיזיים וכך קשה לגלותם, אך בהחלט עלולים להותיר צלקות בנפש, ולהוביל לבעיות שונות בהתפתחות הילד וביטחונו בעולם. מה אם כן ניתן לעשות בכדי לגלות האם ילדך עובר התעללות בגן, מבלי להפר את החוק?

◻️ לדבר עם שאר ההורים בגן: במידה ואתם חושדים במשהו, כדאי שבשלב הראשון תבררו עם הורים אחרים שילדיהם נמצאים בגן או היו בגן, האם גם הם חושדים שמשהו לא כשר קורה שם. התשובות שלהם, לכאן ולכאן, יהיה בהם בכדי להרגיע או לחלופין לחזק את החשדות שלכם, ולעודד אתכם להמשיך לחקור, את מה שקורה בגן.

◻️ תחקור המטפלות: בכל גן או בית ספר יש את "ההורה הנודניק", שלא מפסיק לתשאל, להתערב ולחקור כל דבר שקורה לילדיו. עבור הצוות, הורה כזה יכול להוות מטרד אמיתי, אמנם במידה וקיים חשד שהתנהלות הגן היא לא תקינה, ייתכן שאין מנוס מלהפנות שאלות מרובות לצוות הגן, להגיע בשעות לא צפויות, להתעקש להיכנס, ולעשות ככל הנדרש כדי להוציא כמה שיותר מידע מהמטפלות בגן. אמנם, עליכם לזכור זאת; הפניית שאלות ישירות מידי באופן תדיר עלולה להוביל לתגובות התגוננות מצד הצוות והנהלת הגן, שעלולה לכלול תיאום גרסאות, חשדנות, והסתרה מתוחכמת יותר של מה שקורה בגן. לכן, יש לדעת כיצד לשאול בחוכמה, בצורה עקיפה, ומהתשובות שניתנות לכם, לנסות לקרוא בין השורות. אמנם, אין דבר זה קל. ככל שצוות הגן יהיה מיומן יותר בהסתרה, כך תגלו פחות בדרך זו.

◻️ שימוש במצלמות הגן: שימו לב, בחלק מהגנים מותקנות מצלמות אבטחה, שמיועדות בדרך כלל עבור שימוש פנימי של הנהלת הגן. אמנם במידה וקיים בחוזה מול הגן סעיף המאפשר להורים לצפות בהקלטות המצלמות תחת נסיבות מסוימות, אזי השימוש בתמונות אלו יש בהן כדי לשפוך אור על המתחולל בין כתלי הגן. כמו כן, במידה וחשד ההורים ייהפך למבוסס יותר, יצטברו עדויות ותוגש תלונה במשטרה, בהחלט ייתכן שבית המשפט יאפשר צפייה במצלמות האבטחה של המקום, גם אם הן לכאורה מצויות שם רק לצרכים פנימיים של ההנהלה. אמנם עליכם לזכור: מצלמות אבטחה לא תמיד מכסות את כל פינות המבנה בו הן מותקנות, ולא אחת נותר בגן שטח מת שעשוי להוות בהחלט שטח בו מתקיימת התנהגות פסולה.

כל האמצעים שפורטו לעיל הם אמצעים חוקיים ולגיטימיים אולם הם מוגבלים ביעילותם. הנהלה אשר נחושה להסתיר התנהלות לא תקינה של הצוות, עשויה להיות מסוגלת להמשיך את ההתנהלות הקלוקלת, למרות חשדנות ההורים. לעיתים ההורים המודאגים עלולים להשתמש באמצעים לא כשרים, אך שדרכם גילו כביכול על התעללות בילדיהם.

מצלמות נסתרות והקלטות - אמצעים שנויים במחלוקת מבחינה חוקית שהורים משתמשים בהם לגילוי התעללות בגן

בתחקיר שפורסם הופיעו תמונות והושמעו הקלטות של התעללות קשה בפעוטות ובילדים. חלק מאותן תמונות הושגו על ידי כך שלפעוטות הוצמדו מכשירי הקלטה וצילום, לריגול אחר הגננות. אמצעים אלו אכן חשפו את מעלליהן של המטפלות והובילו בחלק מהמקרים להגשת כתבי אישום, אמנם עליה וקוץ בא: מדובר באמצעים לא חוקיים להשגת ראיות, או לכל הפחות שנויים במחלוקת. על פי חוק האזנת סתר משנת תשל"ט, בגין הקלטת אדם אחר שלא כחוק הדין הוא עד 5 שנות מאסר. האזנת סתר שלא כדין, משמעותה, בהתאם לתיקונים שנערכו עקב חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ודו"ח מבקר המדינה משנת 1991, הינה הקלטת אדם ללא הסכמתו, כאשר המקליט הוא לא חלק מהשיחה המתנהלת. כמו כן, על פי חוק הגנת הפרטיות, 1981, צילום אדם כשהוא מצוי ברשות היחיד, או התחקות אחרי אדם (לצלמו במכוון גם אם הוא ברשות הרבים) – דינם עד 5 שנות מאסר.

יש לציין כי הקלטות בגני ילדים, כשיש חשד להתעללות, עוד לא הוסדר בחוק. אך בהתאם לחוק האזנת סתר זו פגיעה בפרטיות ובהתחשב בעובדה כי חלק מהגנים והמעונות לגיל הרך נמצאים בדירות של אדם פרטי, הסכנה, להורים שהתקינו מכשירי האזנה, להיות מואשמים בפלילים גדולה שבעתיים. לכן, שימוש באמצעים של האזנות וצילומי סתר הינו בעייתי ביותר ויש להימנע ממנו, שכן לא רק שהמטפלת המתעללת עלולה לחמוק מאישום עקב כך שראיה שהושגה באמצעים לא כשרים תחשב כראיה לא קבילה, אלא גם המקליט או המצלם בסתר, עלול לעמוד לדין או להיתבע בגין ביצוע האזנת סתר או הפרת חוק הגנת הפרטיות. יחד עם זאת, במקרים מסוימים, ההקלטה עשויה להיות קבילה בבית משפט במידה והיא הניבה התעללות מילולית או פיזית בקטין.

חושד כי ילדך מותקף או סובל מהתעללות והזנחה בגן הילדים?

מערכת המשפט והאכיפה נותנים מענה משפטי ואכיפתי שיש בו כדי להרתיע בצורה חזקה ביותר, את אלו המעזים לתקוף קטינים וחסרי ישע הנתונים להשגחתם. החוק ובתי המשפט מחמירים ביותר עם מבצעי עבירות אלו, ושופטים לא מהססים לשלוח את המורשעים בהן לתקופות משמעותיות מאחורי סורג ובריח. לכן, במידה ואתה חושד כי ילדך מותקף או סובל מהתעללות או הזנחה בגן הילדים בו הוא שוהה, אל תהסס ותפנה באופן מיידי לעורך דין פלילי אשר ידע לייעץ לך כיצד להשיג את הראיות  הדרושות כדי להוכיח את חשדותיך, וידע להציג את גרסתך בצורה המיטבית והאמינה ביותר, עד להשגת הרשעה ושליחת התוקף או המתעלל – אל בית הסוהר.

משרדנו מעניק מזה תקופה ארוכה ייעוץ וייצוג משפטי לנפגעי עבירה ובני משפחותיהם בעבירות תקיפה והתעללות בקטינים וחסרי ישע במסגרת הליכים פליליים וכן בתביעות אזרחיות לפיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו להם. במידה וילדך נפגע כתוצאה מהתעללות או אלימות שהופעלה כלפיו והנך רוצה לפעול במישור הפלילי נגד האדם שפגע בו או לתבוע ממנו פיצויים בגין הנזקים שגרם במעשיו, פנה/י ללא דיחוי להתייעצות עמנו בטלפון 052-6885006 או השאר/י פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
התעללות בקטין או בחסר ישע | תקיפת חסר ישע | תקיפת קטין או חסר ישע | התעללות בחסר ישע | טלטול תינוקות | תקיפת חסר ישע על ידי אחראי | התעללות בחסר ישע על ידי אחראי | טלטול תינוק | התעללות בגני ילדים | תקיפת קטין או חסר ישע בגן ילדים | תקיפת קטין או חסר ישע על ידי גננת | תקיפת קטין או חסר ישע על ידי סייעת | תקיפת פעוט בגן ילדים | התעללות בפעוט בגן ילדים

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהיעדר אשמה להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים סגירת תיק פלילי להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד לאחות סיעודית בבית חולים פסיכיאטרי שתקפה מטופלת סגירת תיק מחוסר אשמה לגננת שהואשמה באלימות כלפי קטינים בגן ילדים החלטה תקדימית - הסדר מותנה אינו מונע הגשה של קובלנה פלילית פרטית בגין אותו אירוע ביטול כתב אישום שהוגש נגד לקוחה בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
התעללות בחסר ישע
דג שמן | 12:42 07/11/2013
התעללות בחסר ישע ע"פ חוק העונשין
עו''ד אסף דוק | 13:12 07/11/2013
האזנת סתר בגן ילדים
יעל | 12:56 18/12/2016
האזנת סתר בגן ילדים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:08 20/12/2016
מעשה סדום בקטין
ללא שם | 22:07 05/03/2014
כתב אישום בגין מעשה סדום בקטין
עו''ד אסף דוק | 18:24 07/03/2014