חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | השכרת לופט או יחידת דיור למסיבות ללא רישיון עסק - האם מדובר בעבירה?

השכרת לופט או יחידת דיור למסיבות ללא רישיון עסק - האם מדובר בעבירה?

על פניו נדמה שאי הוצאת רישיון עסק הינו עניין פורמלי בלבד, שהעונש בגינו הוא קנס כספי בלבד, ואולי סגירה זמנית של העסק. אמנם אין כך הדבר. כאמור, חוק רישוי עסקים מגדיר סנקציות פליליות משמעותיות כנגד אדם המפעיל עסק ללא רישיון, היכולות להגיע עד לכדי מאסר מאחורי סורג ובריח. הרציונל מאחורי האיסור הפלילי הוא שעסק הפועל ללא רישיון, הוא עסק אשר נעדר פיקוח ובכך עלול להוות סכנה או מטרד לציבור. כתוצאה מכך, בית המשפט עלול להורות על תשלום קנס משמעותי בגין העבירה, וכן על סגירת העסק לאלתר – ללא אפשרות לפתוח אותו שוב. האם חוק רישוי העסקים מתייחס גם לדירות פרטיות המושכרות לצורכי עסקים? כיצד החוק מתייחס לדירות או בתים שהפכו למיזם עסקי ובפרט – כאשר מדובר בעסק המפעיל אירועים ומסיבות המטרידים את הדיירים? עו"ד אסף דוק מסביר.

פתיחת עסק ללא רישיון עסק היא עבירה פלילית

חוק רישוי עסקים מפרט שורה ארוכה של נושאים הקשורים לפתיחת עסק ולהפעלתו הבטוחה תוך שמירה על שלום הציבור ואיכות הסביבה. בין היתר, מפורטות דרישות בהתאם למגזרי המשק השונים בכל הקשור להוצאת רישיון, היתר זמני או היתר מזורז, לרבות קבלת אישורים ממכבי האש, המשטרה, הרשות המקומית ועוד. על פי החוק, הענישה על הפעלת עסק ללא קבלת רישיון או היתרים רלוונטיים עומדת על 18 חודשים, כלומר שנה וחצי מאסר. כמו כן, החוק קובע קנסות בשיעור של עד 14,400 שקלים.

במידה והעסק לא קיים את ההוראות לאחר שקיבל התראה מממונה המחוז, רופא מחוזי, מפקד משטרת המחוז, מפקד מחוז (כהגדרתו בחוק הרשות הארצית לכבאות והצלה) או רשות הרישוי המקומית, יהיה צפוי לקנס האמור בסעיף 61(1), קרי, 1,400 שקלים לכל יום בו נמשכה העבירה לאחר שניתנו ההוראות.

יש לציין כי בעניין סעיף זה אין נפקא מינה אם האדם עסק בעסק בבעלותו או של אחר, אם עסק בעצמו או על ידי מורשהו או עובדו, אם היה אחראי לניהול עסקו של אדם אחר, או אם העיסוק היה מוגבל בזמן או היה חד-פעמי.

השכרת לופט או יחידת דיור למסיבות ללא רישיון עסק

לצד החשיבה הנפוצה לפיה בתי המשפט אינם מחמירים עם עסקים הפועלים ללא היתר זמני או רישיון עסק, קיימת אי הבנה נוספת בנוגע למה שמוגדר כעסק. חשוב שתדע שלא רק חנויות, מכונים שונים, מרכזי ספורט, בתי מלאכה וכדומה, נחשבים עסקים. גם דירה פרטית יכולה להיחשב כבית עסק לכל דבר ועניין, עם כל המשמעויות הנלוות לכך.

דוגמה לכך ניתן לראות באירוע שהתרחש בשנת 2014 (עמ"ק 02-14-0003157), אשר במהלכו, שוטרים גילו שבדירה בתל אביב נערכים דרך קבע אירועים פרטיים ומסיבות. הדבר הוביל לכך שהוגש כתב אישום כנגד הבעלים של הדירה, ונערך בעניינם דיון בבית משפט. הנאשמים טענו להגנתם שהעסק שלהם תואם להגדרה של "בית עסק מסחרי שעורך פעילויות של ימי הולדת, חוגים, קוסם וליצן", ולכן הם זכאים לפטור מרישיון עסק. לטענתם, הם ניסו לברר את העניין מול הרשויות (תוך שהם הציגו אסמכתאות לכך), אך הם קיבלו מהן תשובות לא מספקות, וממחלקת רישוי עסקים נאמר להם שבכלל לא קיים תו רישוי לעסק מהסוג שלהם. מדבריהם עולה כי בעצם כלל לא ניתנה להם אפשרות להסדיר את הנעשה בדירה מבחינה חוקית.

כבוד השופט אביים ברקאי שלל טענות אלו, תוך שהוא מתייחס לכך שהשוכרים מבעלי הדירה את המבנה, עורכים שלל אירועים ממגוון סוגים (לרבות ימי הולדת) באופן מוסדר ושיטתי. אירועים שבהם חוגגים המוני משתתפים. בנוסף, בעלי הדירה כלל אינם מעורבים בארגון האירועים בעצמם, אלא רק גובים כסף מהשוכרים שהם כאמור המארגנים של אותם אירועים. בכך, דירה זו תואמת להגדרה של אולם שמחות, דבר המצריך רישיון עסק מתאים. כמו כן, העדר האישורים מהווים סכנה לציבור בשל חוסר הפיקוח על דרכי מילוט, ביקורת של מכבי אש, וכן הצפיפות היא גדולה ביותר ויכולה להגיע לכדי מאות אנשים – הרבה מעל לתקן המותר. השופט גם התייחס לעניין הניסיון של הבעלים להסדיר את הפעילות בדירה מול הרשויות וקבע בעניין זה שאי קבלת מענה מספק מצד הרשויות לא יכול להוות תירוץ לניהול עסק ללא רישיון.

האם העסק שבבעלותך עם רישיון מתאים?

הדוגמה המפורטת לעיל, מציינת את החשיבות של ניהול עסקים עם רישיון ותחת פיקוח תואם. חשוב לדעת כי השכרת מקום או דירה לניהול העסק אינה פוטרת מרישיון, ובמיוחד אם מדובר בעסק העשוי להוות מטרד או סכנה לציבור. החשיבה לפיה פתיחת עסק ללא רישיון טומנת בחובה יותר תועלת מנזק וכי יהיה ניתן למצוא פרצות בחוק ולהוליך את בית המשפט שולל – היא מוטעית. בית המשפט רואה בחומרה הפעלת עסק ללא רישיון ואין הוא מהסס להטיל קנסות ולשלוח צווי סגירה. במקרים מסוימים בעלי העסקים אף מסתכנים בישיבה ממושכת מאחורי סורג ובריח. לכן, בכדי למנוע השלכות חמורות אלו, יש לפעול על פי ההוראות הקבועות בחוק בדבר הוצאת רישיון תואם לעסק שלך. במידה ונעצרת בגין ניהול עסק ללא רישיון, כדאי שתיוועץ באופן מיידי עם עורך דין פלילי מנוסה שיציג את גרסתך לאירועים באופן אמין ומקצועי.

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ראשוני בנושא, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו באמצעות הטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חוק רישוי עסקים | עבירות רישוי עסקים | עיסוק ללא רישיון עסק | הפעלת עסק ללא רישיון | כתב אישום רישוי עסקים | השכרת מקום למסיבה | השכרת לופטים למסיבות | השכרת מקומות למסיבות | השכרת דירה למסיבה | השכרת לופט או יחידת דיור למסיבות

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי בעבירות תקיפה ופציעה ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שפצע אדם אחר וחיבל ברכבו אח סיעודי שהורשע בעברו במעשה מגונה במסגרת תפקידו קיבל פטור מלא מאיסור עיסוק ושב לעבודתו סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות תקיפה חמורה והחזקת סכין

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: [email protected]

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על נהיגה ללא רישיון
יואב | 19:34 13/02/2017
כתב אישום על נהיגה ללא רישיון
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:15 14/02/2017
רישיון לאוטובוס ורישום פלילי
מיכל | 20:30 15/03/2018
רישיון לאוטובוס ורישום פלילי
עו''ד עודד רגב | 09:31 19/03/2018
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
גיא | 08:47 09/11/2017
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
עו''ד אור הדאיה | 12:38 16/11/2017
שלילת רישיון אחרי תאונה
נהג | 17:26 08/05/2017
ביטול רישיון נשק ארגוני
גיל | 06:12 31/03/2017
ביטול רישיון נשק ארגוני
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:10 31/03/2017
החזרת רישיון נשק
גבי | 11:07 10/10/2015
החזרת רישיון נשק
עו''ד אלון שליכטר | 13:16 10/10/2015
דחיית ערר להשבת רישיון נשק
בוריס | 18:42 01/09/2015
דחיית ערר להשבת רישיון נשק
עו''ד אלון שליכטר | 19:06 01/09/2015
דחיית ערר להשבת רישיון נשק - זמנים
בוריס | 14:18 04/09/2015
ביטול רישיון נשק בעקבות תיק פלילי
יובי | 19:39 09/03/2015
ביטול רישיון נשק בעקבות תיק פלילי
עו''ד אסף דוק | 22:44 11/03/2015