חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהו מאסר חלף קנס ובאילו מקרים יופעל?

מהו מאסר חלף קנס ובאילו מקרים יופעל?

הרשעה בפלילים אינה דבר קל לאף אדם שכן היא בדרך כלל גוררת עונשים הפוגעים בכל תחומי החיים כגון: מאסר בפועל ועל תנאי, עבודות שירות, עבודות לתועלת הציבור, רישום פלילי ועוד. אמנם, אחד ממרכיבי הענישה שנוטים להפחית מערכו הוא עונש הקנס. התועלת והחיסכון שמביא הקנס למדינה יחד עם ההשפעה ההרתעתית שלו, הופכת אותו לרכיב עונשי נפוץ למדי. יחד עם זאת, לעיתים נאשמים לא עומדים בתשלום הקנס בשל מגוון סיבות. אי עמידה בתשלום מפעילה את עונש המאסר המכונה - מאסר חלף קנס. מה משמעותו של מאסר חלף קנס ומתי הוא מופעל? אילו שיקולים על בית המשפט להביא בעת קביעת גובה מאסר חלף הקנס? כיצד ניתן לפרוס או לדחות את הקנס שהוטל? עו"ד אסף דוק מסביר.

הקנס נחשב לעונש אפקטיבי למדי שכן הוא לא דורש השקעת משאבים רבים (שלא כמו עונש מאסר), והוא אף מסוגל "לייצר" הכנסה עבור המדינה. כאשר מדובר בעבירה כלכלית, היתרונות בעונש מתבלטים, בכך שהאדם אשר ביצע את העבירה לא יצא נשכר ממנה. אמנם, לעתים יכולת האכיפה של עונש זה היא בעייתית, שכן לא פעם קיימים מקרים בהם החייבים בתשלום הקנס מפגרים במועדי התשלומים, או לא משלמים אותו בכלל. לכן, המחוקק יצר מספר כלים שיאפשרו את אכיפת התשלום.

כיצד מתבצעת אכיפת התשלום לפי החוק?

1. לפי סעיף 67 לחוק העונשין, תיווסף תוספת פיגור לקנס שלא שולם, כולו או מקצתו במועד שנקבע. כמו כן, נקבע כי השיעור יהיה 50% מהקנס או מחלקו שלא שולם.
2. לפי סעיף 70 לחוק העונשין, הוראות פקודת המיסים (גביה) יחולו על גביית קנס שלא שולם במועד שנקבע, בדומה למס לפי אותה פקודה.
3. מאסר במקום קנס, לפי סעיף 71 לחוק העונשין, אשר מטרתו לשלם את הנידון לשלם את הקנס, אחרת – ייאסר מאחורי סורג ובריח.

אילו שיקולים מנחים את בית המשפט בקביעת גובה המאסר שיהיה חלף הקנס? כיצד ניתן לפרוס או לדחות את הקנס?

לא בכל המקרים אי תשלום קנס משמעותו זלזול או ציות לעונש מצד החייב. לא פעם, קיימים מקרים בהם החייב לא מסוגל עקב מצוקה כלכלית – שלעתים נגרמת בעקבות ההליך המשפטי וההרשעה – לשלם את הקנס. כיצד בית המשפט מונע מצבים כאלו? מלכתחילה, על בית המשפט לקבוע את גובה הקנס על פי היכולת הכלכלית של הנאשם. אמנם, נדיר שבית המשפט מקיים חקירה מאומצת כדי לברר את מצבו הכלכלי של הנאשם, ולרוב הוא מסתמך על תצהירים מטעמו ומטעם באי כוחו בדבר היכולת הכלכלית העומדת לרשותו עבור תשלום הקנס. על פי מידע זה, בית המשפט אמור להתאים את גובה הקנס, תקופת התשלום שלו ואופן פריסת התשלומים של הסכום, ליכולתו הכלכלית של הנאשם, מבלי להידרדר לחיי עוני שעלולים להשיבו למעגל הפשיעה. עם זאת, לא פעם, יכולתו של החייב לשלם את הקנס נפגעת לאחר שהקנס מושת עליו. כיצד מערכת המשפט והאכיפה מתמודדת עם מצב כזה?

במסגרת ערעור פלילי 4919/14 שנדון בבית המשפט העליון, כבוד השופט יצחק עמית קבע מספר עקרונות יסוד בנוגע לקביעת גובה המס שנאשם ישלם, ומספר כללים ליישומם. בין קביעותיו ניתן לציין שני דברים מרכזיים:

1. קביעת הקנס צריכה להתבצע תוך שמירה על איזון בין האינטרס הציבורי של הרתעה וענישה, לבין הרצון לא להביא לכדי התמוטטות כלכלית של הנאשם, תוך הבאתו למצב של צבירת פיגורים וישיבה במאסר חלף קנס.

2. המרכז לגביית קנסות הוא הגוף אשר יטפל בעניינים של פריסה ודחייה של תשלומים, אשר יקבל את החלטתו בצורה מנומקת. במקרים בהם ישנו צורך בביקורת שיפוטים על החלטות מרכז גביית הקנסות, ביקורת שתעשה על ידי בג"ץ. אמנם, במקרים נדירים ובמשורה, יכול בית המשפט הפלילי לעכב גביית תשלומים ויישום של מאסר חלף קנס, בשביל לאפשר לנאשם להציג את גרסתו בפני בית המשפט, בטרם יכנס למאסר חלף קנס.

כיצד למנוע מאסר במקום קנס?

במידה ובית המשפט הטיל עליך רכיב עונשי של תשלום קנס אך אינך עומד בו, עליך להתייעץ עם עורך דין פלילי באופן מיידי. עו"ד ידע להציג את טיעוניך בצורה משכנעת בפני המרכז לגביית קנסות או לחלופין בפני בית המשפט, בכדי למנוע מצב בו הקנס ימוטט אותך כלכלית או שלא תוכל לעמוד בתשלומיו, ובכך ימנע ממך ישיבה מאחורי סורג ובריח במסגרת של מאסר חלף קנס. 

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ראשוני בנושא, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו באמצעות הטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק משטרתי לקטין שנחשד בהחזקת סכין במסגרת הליך טיפול מותנה ביטול רישום משטרתי ללקוח בעבירות מרמה והונאה מעסה שנעצר בחשד לאונס וביצוע מעשים מגונים במטופלות שוחרר בעקבות כשלים חמורים בהתנהלות המשטרה הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים זיכוי סטודנטית מעבירת הונאה בבחינה במכללה האקדמית הדסה ירושלים סגירת תיק ללקוח שנחשד באספקת סם לאדם אחר

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עונש מאסר לאדם בעל עבר פלילי נקי
לירן | 15:15 06/04/2016
עונש מאסר לאדם בעל עבר פלילי נקי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:25 07/04/2016
מה נחשב חלופות מאסר לפי החוק?
שחר | 08:55 10/08/2017
מה נחשב חלופות מאסר לפי החוק?
עו''ד אור הדאיה | 10:35 13/08/2017
מאסר או עבודות שירות?
דוד | 20:56 19/12/2014
מאסר או עבודות שירות?
עו''ד אסף דוק | 12:32 20/12/2014